Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tisíc vojáků, sanitky a vrtulníky. Vondra slíbil pomoc po odchodu lékařů

Česko

  15:44aktualizováno  15:56
PRAHA - Armáda v případě zdravotnické krize po 1. březnu pomůže se zajišťováním péče o pacienty. Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) může armáda zapůjčit nemocnicím sanitky a helikoptéry pro rychlejší transport pacientů mezi nemocnicemi. Pomáhat mohou i vojenské lékařské týmy.

Zleva ministr obrany Alexandr Vondra, premiér Petr Nečas a ministr zdravotnictví Leoš Heger. foto: ČTK

"Není to žádné zázračné řešení," připustil premiér Petr Nečas (ODS). Armáda bude pomáhat ale hlavně logisticky. Ministr obrany Vondra přislíbil zapůjčit pět speciálně vybavených zdravotnických helikoptér, deset klasických dopravních vrtulníků a v případě nouze i tisíc pracovníků armády, měli by to být lékaři, vojenská policie či řidiči a piloti zapůjčených dopravních prostředků. "Jsme připraveni poskytnout až 100 sanitních vozů," jmenoval dále ministr Vondra.

O pacienty se také mohou postarat vojenské nemocnice, podle Vondry v nich lékaři výpovědi nepodali. Armáda spravuje čtyři kamenné nemocnice - Ústřední vojenskou nemocnici a Ústav leteckého zdravotnictví v Praze a nemocnice v Brně a Olomouci. Vedle toho mají v Hradci Králové základnu dvě polní nemocnice. 

V krizové situaci by se po 1. březnu mohly do péče o pacienty zapojit i specializované vojenské lékařské týmy, především chirurgické.

Čtěte také

 
"Všichni doufáme, že dojde ke zvratu situace a odchody lékařů se podaří zastavit," řekl po dopoledním jednání se šéfy nemocnic premiér Nečas. "Je jednoznačné, že stát bude na tuto situaci připravený," ujistil veřejnost.

Nemocnice pojedou ve speciálním režimu
Šéfové nemocnic vysvětlili, že jejich zařízení po 1. březnu pojedou ve speciálním režimu. Dočasně se zruší dovolené a připravuje se také uzavření některých neakutních oddělení.

Přesto v některých nemocnicích může nastat vážná situace. "V některých lokalitách nebudeme schopní zařídit ani akutní péči, například v neonatologii nebo chirurgii" upozornil šéf královéhradecké nemocnice Roman Prymula. Zároveň ale neočekává, že by lékaři skutečně z nemocnice odešli.

Čtěte také


Největší traumacentrum v republice by ale ani výpovědi lékařů neměli ohrozit. "I po 1. březnu jsem schopní traumacentrum udržet v provozu," ujistil šéf vinohradské nemocnice v Praze Marek Zeman.

Nemocnice si budou posílat pacienty
Po 1. březnu může opustit státní nemocnice až 3800 lékařů, kteří v rámci akce Děkujeme, odcházíme podali výpovědi. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vyzval nemocnice, aby v rámci kraje od začátku března více spolupracovaly, aby mohly pacienty posílat do těch zařízení, které mají volné kapacity. 

Lékaři se dožadují zvýšení platů. Ministr Heger lékařským odborům přislíbil navíc dvě miliardy korun, z toho by ale lékaři měli dostat jen 1,5 miliardy, o zbytek by se měli podělit zdravotní sesty a další nelékařští pracovníci nemocnic. V průměru by tak stoupl příjem lékaře o 5000 až 8000 korun. Lékaři se ale odmítají dělit.

Navíc žádají navýšení platů o 8000 až 12.000 korun a garance, že se k nim peníze skutečně dostanou. I když už Heger dal příkaz ředitelům svých nemocnic, že peníze mají dát na platy, a stejně to udělají hejtmani, lékařským odborům to nestačí. Odmítly vyzvat lékaře ke stažení výpovědí. Lékaři navíc požadují garance, že se vrátí na svá místa.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč