Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tisíce lidí pochodují Izraelem. Žádají propuštění vojáka Šalita

Svět

  15:23
JERUZALÉM - Pochod přátel a příznivců rodiny zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita pokračoval druhým dnem. Po noci strávené v kibucu Kfar Masaryk vyrazily stovky účastníků do Akka.

Za propuštění izraelského vojáka Šalita pochodují tisíce lidí. foto: Reuters

Po dalších deseti dnech chtějí dorazit k sídlu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Jeruzalémě. Cílem je přimět vládu vyměnit Šalita, drženého čtyři roky v pásmu Gazy, za vězně radikálního Hamasu.

Pochod se koná v době 4. výročí Šalitova únosu. Vojákův otec Noam děkoval všem, kdo rodinu podporují. Účast úvodního dne dvanáctidenní akce ho ohromila. Skupina, která vyšla v neděli od domu rodiny Šalitů v Micpe Hila, se nakonec rozrostla na 10.000 lidí.


Dnešního shromáždění na hřbitově v Akku se zúčastnilo asi 3000 osob. Akský rabín Josef Jašar ke shromážděným řekl, že nejde o soukromou kampaň Šalitových rodičů. "Gilat je voják v národní armádě, nejde o soukromou válku, ale o válku celého izraelského národa. Giladův život je cennější než životy všech opovrženíhodných vězňů Hamasu, včetně těch, kteří mají na rukou krev" Izraelců, řekl Jašar.

Za propuštění izraelského vojáka Šalita pochodují tisíce lidí.

Dnes mají účastníci pochodu dorazit do Kirjat Mockinu, kde se bude konat hlavní shromáždění tohoto dne. Promluvit má Giladův bratr Joel. Noam Šalit řekl rozhlasu, že si je vědom toho, že Izrael bude muset výměnou za syna propustit teroristy, ale prohlásil také, že po čtyřech letech vyjednávání už je třeba očekávat výsledek.

Akci chtějí v příštích dnech svou účastí podpořit místopředseda vlády Eli Išai a ministr náboženských záležitostí Jaakov Margi. Oba jsou z ultraortodoxní strany Šas.

ČTĚTE TAKÉ: Rodiče izraelského vojáka Šalita se vydali na pochod za propuštění syna

Nyní třiadvacetiletý Gilad Šalit, který má také francouzské občanství, byl unesen 25. června 2006 při přeshraničním útoku z pásma Gazy. K únosu se přihlásily Brigády mučedníka Izzudína Kásama, jež jsou ozbrojeným křídlem palestinského radikálního hnutí Hamas, a dvě další palestinské radikální skupiny. Od té doby Hamas, jenž pásmo Gazy ovládá, nepovolil ani jednu návštěvu zástupců Červeného kříže u Šalita. Přistoupil jen na předání zvukové nahrávky a dvou dopisů v roce 2007 a videozáznamu v říjnu 2009.

Za propuštění izraelského vojáka Šalita pochodují tisíce lidí.

Hamas za Šalitovo vydání žádá, aby Izrael propustil stovky jeho vězněných členů. Mahmúd Zahar z vedení Hamasu řekl v rozhovoru otištěném dnes v britském listu The Independent, že za průtahy ve vyjednávání o Šalitovi je odpovědná izraelská vláda. Prostředníkem jednání bylo Německo a Egypt.

"Izraelská vláda si žádnou dohodu nepřeje," řekl Zahar. Zdůraznil, že za to, že se k Šalitovi zatím nedostali zástupci Červeného kříže, nesou vinu ti, kdo vojáka vězní, nikoli Hamas jako organizace.

Při zatím posledním kole jednání prý Netanjahu přistoupil na seznam 325 Palestinců, které chtěl Hamas za Šalita dostat z izraelských věznic. Součástí dohody byla i možnost, že k nim časem přibuje 125 dalších propuštěných. Od té doby se podle Zahara podmínky změnily. Na otázku, zda Německo zůstává prostředníkem rozhovorů, odmítl odpovědět.

Išai a Margi vyzvali spolustraníky a další poslance, aby pochod podpořili, ale Netanjahu požádal členy kabinetu, aby nepodlehli tlaku veřejnosti a zachovali ve věci pevný postoj. Komentátoři neočekávají, že akce přiměje vládu k výhodnější nabídce Hamasu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!