Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Informace nad zlato. Tisk za 50 a hodina hledání za 800 korun, prudí úřady tazatele

Úředník (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Původní zpráva
PRAHA - Zažádat podle zákona o svobodném přístupu k informacím se může prodražit. Poté, co paragraf 106 prolomil hradbu úřednického mlčení, našly instituce nový nástroj, jak znepříjemnit nahlížení do dokumentů. Někde si účtují za vytisknutí jednostranné černobílé kopie i 50 korun, jinde zas za hodinu hledání chtějí 800 korun.
  5:00

To, co zvládnou soukromé firmy za pár korun, vyjde na úřadech mnohonásobně dráž. Některé obce chtějí za jednostranný černobílý tisk A4 i 50 korun. Informace o kličkování úřadů přinesla stránka infozazlato.cz, která mapuje sazebníky institucí za data poskytnutá podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Získat informace o platech? Některé kraje dělají obstrukce

„Cílem je, aby ty sazebníky šly dolů a nebo se úplně zrušily,“ tvrdí autor projektu Josef Ryšavý. „Jestli chce někdo za vytisknutou A4 50 korun, tak je to divné. Buď nakupují strašně draze papír a barvu do tiskárny, což by bylo nehospodárné zacházení s veřejným majetkem, nebo ta cena je nadnesená schválně, aby odradila tazatele,“ dodává.

Žebříčku obcí, u kterých si žadatel citelně připlatí vévodí Puklice. Úřady po tazatelovi chtějí za jednu A4 50 korun. Na druhém místě jsou Holice. Ty chtějí "pouze“ dvacku. 

Kvůli vysokým nákladům na tisk takové sazby pravděpodobně nevznikají. „Přemrštěné částky v sazebnících fakticky znemožňují realizaci práva občanů na informace,“ komentuje problém Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

Drahé vypalování

Problém není ale jen tisk dokumentů. Například Kostelec nad Orlicí chce za A3 kopii mapového podkladu 210 korun. Ve formátu A4 chtějí na radnici „jen“ o 30 korun méně.

Rekordmani

A4 jednostranná černobílá kopie

  • 50 Kč Puklice
  • 20 Kč Holice
  • 15 Kč Bošilec

A4 kopie mapového podkladu

  • 180 Kč Kostelec nad Orlicí
  • 9 Kč Račetice
  • 6 Kč Městská část Praha 11

Technický nosič dat (CD)

  • 250 Kč Boží Dar
  • 150 Kč Ždírec
  • 150 Kč Národní bezpečnostní úřad

Hodinová sazba práce při mimořádně rozsáhlém vyhledávání informace

  • 800 Kč Oblastní inspektorát práce pro Plzeňský kraj a Karlovarský kraj se sídlem v Plzni
  • 600 Kč Detřichov
  • 500 Kč Ministerstvo průmyslu a obchodu

(Vybrané sazby - celý přehled naleznete na serveru infozazlato.cz)

Levnější nejsou data ani data vypálená na CD či DVD. Tak třeba na Božím Daru podle sazebníku zaplatíte až 250 korun, to je mimochodem cena za 50 nových CD nosičů. Lepší to ale není ani na Národním bezpečnostním úřadu. Tam za vypálené CD chtějí 150 Kč. Průměr v republice je přitom po zaokrouhlení ani ne dvacet korun. 

Člověk, žádající podle zákona o svobodném přístupu k informacím, může narazit už i na fakt, že některé instituce si nechají přímo královsky zaplatit za samotné vyhledávání. Za první započatou půlhodinu hledání a zpracování informací chce Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) 238 kroun. 

„Uvedená částka nebývá standardně účtována a zpoplatňováno je skutečně jen mimořádně rozsáhlé vyhledávání informací, k němuž dochází sporadicky. Letos to bylo zaplaceno jen jednou,“ argumentuje tiskový mluvčí ÚOHS Martin Švanda. „Účtovaná sazba odráží platové náklady a náklady spojené s mimořádně rozsáhlým vyhledáním informací,“ dodává.

Osm set za hodinu

Nejdráž hodinová sazba práce při mimořádně rozsáhlém vyhledávání informace vyjde v Oblastním inspektorátu práce pro Plzeňský kraj a Karlovarský kraj. Za hodinu žadatel zaplatí až 800 korun. „To zdali může být výše poplatku pro některé občany překážkou, nelze jednoznačně konstatovat,“ tvrdí vedoucí inspektorátu Miroslav Duchek.

Částka 800 korun prý nadsazená není. „Je nutné si uvědomit, že tato sazba je aplikována ve skutečně složitých případech na poskytování informace. Částku osobně nepovažuji za vysokou a naopak kopíruje vznikající celkové náklady spojené se zpracováním požadované informace,“ argumentuje Duchek.  

Problematické je například i ministerstvo průmyslu a obchodu. Tam totiž hodina vyhledávání vyjde na 500 korun. „K poplatku je přistoupeno pouze v extrémních případech, kdy se jeden či více zaměstnanců musí nad rámec své pracovní náplně věnovat několik pracovních hodin či dnů vyhledávaní informací v archivech,“ podotkla Miroslav Kynčl z odboru komunikace ministerstva.

O změně sazby však ministerstvo průmyslu neuvažuje. „Sazba je využívána naprosto minimálně a byla nastavena tak, aby pokryla případné náklady na mimořádně rozsáhlé vyhledání,“ dodává Kynčl.

Jinde to jde ale i levněji. Průměrná sazba vypočítaná z 1071 subjektů je nižší než 140 korun.

Zabetonovaná ministerstva

Jak v minulosti zjistil server Lidovky.cz, některá ministerstva si za zjišťování informací účtují přemrštěné poplatky. Jako důvod uvádějí třeba to, že data musí dohledávat ručně. Částky se přitom úřad od úřadu podstatně liší. (Více informací o celé kauze naleznete ZDE.)

V roce 2012 zveřejnily Hospodářské noviny zprávu, že ministerstvo financí si účtovalo pokaždé jiné sazby za poskytování informací. Data o tehdejším ministrovi Miroslavu Kalouskovi byly například i čtyřikrát dražší.

Na otevřenost jednotlivých úřadů upozorňuje každoročně soutěž Otevřeno x zavřeno, do které jen v loňském roce poslali lidé kolem 140 nominací. Soutěž hodnotí poskytování informací a otevřenost českých úřadů i politiků (více ZDE).

Autor: