Lidovky.cz

Česká armáda získá první ponorku. Z Albánie

Česko

PRAHA Česká armáda se bude moci brzo pochlubit novou součástí výzbroje. A vzhledem k tomu, že Česko nemá moře, jde o zbraň neobvyklou – ponorku.

K čemu vlastně potřebuje „suchozemský“ stát jako Česko ponorku? Do muzea. Původně ruský stroj třídy Whiskey, který byl vyroben v roce 1954 a do roku 1994 sloužil v Albánii, nebude nasazen do bojových operací. Stane se unikátním exponátem Vojenského technického muzea v Lešanech nedaleko Týnce nad Sázavou.

Nyní zbývá jen doladit detaily. Proto dnes do Česka přijíždí náčelník Generálního štábu ozbrojených sil Albánie generálporučík Luan Hoxha, aby podepsal dohodu o spolupráci v oblasti vojenské historie. O možnosti získat ponorku do muzea se začalo mluvit před několika lety, když Albánie stroje vyřadila. Češi totiž mají s Albánií dobré kontakty, a tak se dozvěděli, že na jihu země je několik vyřazených ponorek. Když loni v Praze pobýval albánský ministr obrany, ministryně Vlasta Parkanová ho o ponorku požádala a od té doby se pracuje na tom, aby mohla být do Česka přesunuta.

Pokračování na straně 5

Dokončení ze strany 1

Ředitel vojenského historického ústavu Aleš Knížek řekl, že Česko má zájem získat z Albánie řadu dalších zbraní, které mají nesmírnou historickou hodnotu. „V Albánii jsme objevili například osmicentimetrové protiletadlové dělo vzor 37 z plzeňské Škodovky, které má výrobní číslo 6, což je naprosto neuvěřitelné. Dokonce jsou na něm ještě české nápisy, kromě těch v srbochorvatštině,“ řekl Knížek.

Podle něj jsou v Albánii také palné zbraně z produkce brněnské zbrojovky a další zbraně české výroby jak z první, tak z druhé světové války. Podle Knížka se technika do Albánie dostala převážně s italskými vojáky, kteří ji přivezli s sebou v tažení z Jugoslávie.

Vzhledem k tomu, jak je ponorka velká, uvažuje se podle Knížka o tom, že by do Česka byla převezena pouze část stroje třídy Whiskey. „Je to obrovský kolos, takže je možné, že dovezeme jen podstatné artefakty,“ dodal Knížek.

Zmiňovaná ponorka byla vyrobena v roce 1954 a do služby byla nasazena o rok později, v roce 1999 pak svou práci pro albánskou armádu skončila. Má dieselelektrický motor a měří 74 metrů. „Tyto ponorky byly technologicky pokračováním německé třídy XXI. Torpédové stíhací diesely Whiskey byly v 50. a 60. letech postupně přestavěny na nosiče letounových střel. Starší Twin Cylindery nesly dva kontejnery se střelami. Novější Long Biny měly čtyři. Existovala i řada dalších variant bez kódů NATO, např. tankovací pro hydroplány nebo odpalovací zařízení pro všechny možné typy zbraní, dokonce i pro vesmírné rakety. Všech lodí třídy Whiskey bylo vyrobeno nejméně 260,“ píše na webové stránce věnované vojenské historii Lukáš Visingr.

O možnosti darování ponorky se začalo mluvit loni na jaře při návštěvě albánského ministra obrany Fatmira Mediu v Česku. O vyřazenou ponorku ho požádala ministryně obrany Vlasta Parkanová . Čeští vojenští historici mají v Albánii dobrou pověst, a dokonce pomáhají na tamním ministerstvu obrany se založením muzea. „Spolupráce je dobrá, a proto by se nám mohlo podařit zbraně získat. Bylo by to skvělé,“ dodal Knížek, kterému se povedl už jeden husarský kousek. Pro muzeum získal izraelský tank Merkava.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.