Lidovky.cz

Zoufalý Vietnamec drží hladovku kvůli deportaci

Česko

PRAHA Už déle než týden čeká šestadvacetiletý Vietnamec Le Kim Thanh na deportaci z Česka. Nejí, jeho psychický stav je špatný a říká, že raději ukončí svůj život, než aby se vrátil zpět do Vietnamu.

Vyhoštěn by měl být na pět let navzdory tomu, že má v Česku zajištěnou práci, pracovní povolení a zaměstnavatel o něj stojí. Osudným se mu stalo, že jeho zaměstnavatel pro něj získal pracovní povolení až tři týdny po nástupu Le Kim Thanha do práce. Ten o tom však neměl ani tušení.

„Rozhodl se odejít do ciziny, aby mohl podporovat dva sourozence a rodiče. Za zprostředkování víz do České republiky zaplatil šest tisíc dolarů,“ popisuje Bich Giang Haisová, majitelka agentury Vietvanda, která Vietnamcům zprostředkovává v Česku práci.

Když Le Kim Thanh přijel do Česka a nastoupil na domluvené místo, zjistil, že pracovní podmínky se od slibů liší. Od zaměstnavatele proto odešel. Pomocí agentury si našel novou práci, kam nastoupil 13. června, což se mu později stalo osudným.

„Firma pro něj a jeho čtyři krajany měla vyřídit potřebné formality a 17. června požádala úřad práce v Trutnově o pracovní povolení. To bylo vydáno, ale právní moc nabylo až tři týdny po jejich nástupu do práce,“ vysvětluje Bich Giang Haisová.

Po několika měsících si všech pět Vietnamců pozvala cizinecká policie a 1. října byli všichni z Česka na rok vyhoštěni. Muži se však odvolali a vyhoštění jim bylo den před Štědrým dnem sníženo na tři měsíce. Na odvolání měli Vietnamci deset dní. Všichni tuto lhůtu stihli - až na Le Kim Thanha, který byl v té době nemocný. A za to byl vyhoštěn. „Vyhoštění je v tomto případě absolutně nepřiměřené a nehumánní, navíc pro stát velmi finančně nákladné,“ řekl Pavel Čižinský z Poradny pro občanství, která Le Kim Thanha zastupuje.

Pokračování na straně 4

Zoufalý Vietnamec drží hladovku

Dokončení ze strany 1

O přezkoumání celého případu vyhoštění Le Kim Thanha usiluje hned několik neziskových organizací. S tím však policie nepočítá a trvá na tom, že bude mladý cizinec vyhoštěn. „Jelikož pan Thanh pobýval na našem území neoprávněně bez platného víza a i mařil výkon správního rozhodnutí, a proti rozhodnutí odvolacího orgánu nepodal žalobu, neexistuje zákonný podnět k přezkoumání případu,“ reagovala mluvčí ředitelství cizinecké policie Kateřina Rendlová. Podle právníka Pavla Čižinského však existuje minimálně pochybnost, zda je rozhodnutí o vyhoštění Le Kim Thanha v souladu se zákonem o pobytu cizinců u nás. „Zákon říká, že rozhodnutí o správním vyhoštění nelze vydat, jestliže by jeho důsledkem byl nepřiměřený zásah do soukromého a rodinného života cizince,“ vysvětluje Čižinský. Iniciativa za nevyhoštění dnes podá i formální návrh na provedení přezkumného řízení. Kde je cizinec, nikdo neví Nyní však cizincův právní zástupce i přátelé řeší další problém. Le Kim Thanh byl od 27. ledna až do této středy v detenčním zařízení pro cizince v Bělé pod Bezdězem -Jezové. Včera ráno byl však spolu s dalšími sedmi cizinci převezen jinam. Kam a proč však policie říct nechce. „Byl převezen. Víc k tomu nesdělíme,“ uvedla mluvčí ředitelství cizinecké policie Hradec Králové Radka Jiroutová. „Ve středu večer mi volal, že ho ráno převezou a že víc neví. Druhý den řekl, že je v Brně. Teď čekám, až se ozve a řekne mi víc,“ dodává Bich Giang Haisová z agentury zajišťující práci.

***

80 milionů na přesun Ministerstvo vnitra počítá ve své analýze, kterou se bude zabývat v pondělí vláda, s příspěvkem 500 eur všem cizincům, kteří se rozhodnout odjet z Česka. Tato akce by měla přijít celkem na 80 milionů korun. Týkat by se měla přibližně dvou tisícovek lidí. Vláda tak chce ušetřit mnohem větší částku, o niž by stát přišel, kdyby se o cizince bez práce musel starat. Navíc podle ministerstva hrozí nárůst kriminality. lds

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.