Lidovky.cz

Naučte se stolovat... Číšník servíruje a sklízí zprava

Jídlo

  12:21
Rodiče mě od malička vedli ke slušnému chování, i v tanečních jsem z etikety leccos pochytila, ale pravdou je, že zásady správného stolování nás, „Husákovy děti“, prostě neměl kdo naučit. V tomto směru jsme se vzdělávali za pochodu, jak koho práce zavedla na různé společenské akce či třeba do zahraničí. A někdy to bylo poměrně humorné.

lžíce a vidlička foto: Shutterstock

Třeba když jsem poprvé jedla mořskou rybu v jedné z mála luxusních restaurací, které tu tehdy byly, musela jsem se ptát číšníka, kterým příborem. A nikdy nezapomenu scénu z restaurace v hotelu InterContinental, kde jsem svému otci tlumočila jednání se zahraničním obchodním partnerem a při večeři jsem nechápavě odmítla obsluhu, která mi před obličejem mávala horkým mokrým ručníkem. Netušila jsem, že si do něj mám otřít ruce!

Dnes pro mě není nad krásnější zážitek, než když je dobré jídlo v souladu s upraveným stolem a obsluhou, která ví, jak servírovat a sklízet se stolu či jak nalévat víno. I tyto základní dovednosti jsou u nás v mnoha podnicích stále problém. Jenže pokud to neví ani zákazník, není se čemu divit. Řadu lidí vyvede z míry již jen pouhý pohled na talíř s několika páry příborů.

Tak schválně, malý kvíz (řešení na konci článku): Na kterou stranu talíře položíte talířek a nůž na pečivo? Máte-li u stolu tři sklenice na stopce, která z nich je na vodu - malá, prostřední nebo největší? Z které strany číšník a) servíruje pokrm, b) sklízí se stolu? A poslední otázka: Při domácí hostině u dlouhého stolu sedí hostitelé - manželský pár - a) v čele stolu vedle sebe, b) naproti sobě na opačných koncích stolu.

Možná jsou to pro vás nepodstatné drobnosti, ale právě ty povznášejí obyčejnou konzumaci jídla na vyšší úroveň. A stejně jako se dnes vaření můžete naučit v kurzech, můžete se v nich naučit i zásadám správného stolování. V Pražském kulinářském institutu vede kurzy etikety stolování guru společenského chování Ladislav Špaček a jeho kolegyně z oboru Lucie Pilipová své znalosti předává v Prague Culinary Academy, kde sloučila lekce vaření a etikety.

Poskytují praktický návod, který můžete okamžitě aplikovat doma. Naučíte se tu připravit kompletní menu, jež chuťově ladí a lze je zvládnout doma (raději předem vyzkoušet na manželovi a dětech!). Mezi jednotlivými chody proniknete do tajů společenského protokolu a pravidel zasedacího pořádku při hostinách různého druhu. Kurz stojí 4000 Kč na osobu, což zahrnuje kromě surovin i nealko, sekt a víno. Složení je komorní - maximálně šest osob.

Jednotlivé postupy si každý účastník sám ozkouší a připravené pokrmy také ve finále sní. My jsme například se šéfkuchařem Allenem Wertheimem připravovali kuchyni ve stylu pařížského bistra: salát s kozím sýrem, jehněčí s omáčkou z červeného vína a jako dezert hrušky v červeném víně. Mezi jednotlivými chody nás Lucie Pilipová nechala nejprve upravit tabuli podle zadání a pak nám opravila chyby. Svůj výklad okořenila perličkami společenských faux pas ze světa politiků. Jak se říká, žádný učený z nebe nespadl...

Řešení kvízu: Správně se talířek na pečivo i s nožíkem pokládá vlevo nahoru okrajem či středem na hroty vidliček, sklenka na vodu je té největší velikosti, číšník servíruje a sklízí zprava (výjimku tvoří speciální případy typu francouzského servisu) a manželé hostitelé sedí u dlouhého stolu naproti sobě.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.