Lidovky.cz

Dobrá zelenina se musí hledat, odborníci poradí kde

Jídlo

  10:13
V nejzapadlejším obchodním domě v zahraničí narazíte na krásnou, čerstvou a chutnou zeleninu. V českých supermarketech se ale často musíme prohrabovat kousky vhodnými akorát tak na kompost. Situaci ve městech zachraňují vietnamští zelináři, kteří se o vystavenou zeleninu většinou pečlivě starají. Nicméně i v Praze se najdou místa, kde na jejich obchůdky nenarazíte. Kde v Čechách nakoupit opravdu dobrou zeleninu? A podle čeho ji poznáme?

Tomáš Václavík.Tomáš Václavík, ředitel marketingové agentury Green Marketing a prezident mezinárodní Asociace prodejen biopotravin

Dobrá zelenina: Vypadá, jako byste ji právě vytáhli ze země, je naprosto čerstvá, voní a láká vás, abyste z ní udělali salát. Za nejlepší považuji tu, kterou si vypěstujete na vlastní zahradě. U kupované chci vědět, kdo ji pro mě vypěstoval a zda se při pěstování choval ohleduplně k půdě a přírodě obecně.

Jak ji vybrat: Pokud nemáte možnost vlastního pěstování, doporučuji nakupovat biozeleninu, ideálně od ekologického zelináře ve vašem okolí či regionu. Biozelinářů přibývá - a bude jich jen tolik, jak velká bude poptávka po jejich skvělé produkci.

Kde ji koupit: Zajděte do nejbližší prodejny biopotravin. Navštivte místní tržnice nebo s přáteli založte bioklub, najděte biozelináře - kontakty najdete na webu, např. na www.biospotrebitel.cz, www.bio-info.cz nebo www.cuketka.cz - a vytvořte bedýnkový systém (pár lidí se domluví s konkrétním zemědělcem, který jim pravidelně za určitý paušál zaváží čerstvou zeleninou). Návod, jak na to, najdete na http://www.bio-info.cz/vzdelavani/on-line-vzdelavani/jak-uspesne-vytvorit-a-provozovatsystem-biobedynek

Zpracování a uskladnění: Zeleninu upravujte co nejméně, ideální je jíst ji čerstvou. Vařte ji krátce, nejlépe v páře, abyste zachovali všechny nutriční látky. Můžete ji i sušit, zamrazit, sterilovat či nakládat do soli (tzv. pickles), vždy ale co nejšetrněji. Nejlepší pickles v ČR vyrábí firma Lakšmanna z Brna (www.laksmanna.cz), zakoupíte je v prodejnách se zdravou výživou.

Miroslav Kubec.Miroslav Kubec, šéfkuchař hotelu InterContinental Praha a prezident Asociace kuchařů a cukrářů ČR

Dobrá zelenina: Svěže vypadající, s plnou chutí, žádné nedozrálé kusy. Zeleninu nelze nakupovat na dlouhou dobu, nejlepší je používat každý den čerstvou.

Jak ji vybrat: Vybírejte podle chuti. Zelenina podivného vzhledu nemůže dobře chutnat. Kde ji koupit: Nám dodává Kunratická stodola - France Gastronomie, kamenný obchod pro veřejnost mají na adrese K Libuši 1197, Praha 4, www.kunratickastodola.cz.

Zpracování a uskladnění:
Zeleninu skladujte v odpovídající teplotě (okolo 5 °C), co nejvyšší vlhkosti a při dobré cirkulaci vzduchu. Zpracovávejte ji šetrně, čím kratší a mírnější tepelná úprava, tím více zůstanou zachovány vitaminy a samozřejmě i barva.

Miroslav Korbička.Miroslav Korbička, majitel a šéfkuchař restaurace Rebio, první certifikované biorestaurace v ČR

Dobrá zelenina: Zelenina sklizená v období plné konzumní zralosti -sezonní zelenina. Má nejvyšší obsah vitaminů, minerálních látek, stopových prvků atd. Současně vrcholí kvalita jejích senzorických vlastností. Nejlepší zárukou kvality zeleniny je ochranná známka Bio, což znamená pěstování bez umělých hnojiv a chemické ochrany.

Jak ji vybrat: Na cenovce musí být vedle ceny uvedena země původu. Ve světě je samozřejmostí kupovat zeleninu a ovoce domácí produkce, nejlépe z vašeho spádového regionu. Musí zde být i třída jakosti, vítám jméno dodavatele nebo pěstitele. Nikdy nekupujte zeleninu z podezřelých hromad za podezřele nízké ceny. Zdraví je to poslední, na čem bychom měli šetřit.

Kde ji koupit: Pokud máte možnost, nakupujte zeleninu přímo od pěstitelů "ze dvora", třeba cestou z chalupy. Nemusí to být hned ekofarmář, i pro malopěstitele je užívání chemie drahá záležitost. Ke své práci mají silný vztah a svou zeleninou doslova žijí. Má to spoustu výhod, cenu nepočítaje. Do restaurace bereme bioovoce a zeleninu výhradně od ekofarmy Deblín (www.ekofarmadeblin.cz).

Zpracování a uskladnění: K uskladnění zeleniny je nejvhodnější zelenina vypěstovaná doma. Zelenina a ovoce pěstované ekologicky šetrným způsobem mají minimální skladovací ztráty, např. u biobrambor je to o 50 % méně než u běžné produkce.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.