Lidovky.cz

Nejrychlejším otvíračem ústřic se stal Václav Frič z Prahy

Jídlo

  14:52
Koncertem pro hromadu ústřic a dvě šikovné ruce by se dalo nazvat mistrovství České republiky v otevírání těchto drobných měkkýšů, který se dnes konal před zraky stovek přihlížejících v rámci Velikonočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze.
Ústřice - ilustrační foto.

Ústřice - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vítězství mezi 24 kuchaři z českých hotelů a restaurací vybojoval zástupce Pražského kulinářského institutu Václav Frič a stal se šestinásobným mistrem republiky. I s penalizacemi dosáhl při otevření 30 ústřic času tři minuty 29 vteřin.

"Českou gastronomii bude reprezentovat na světovém šampionátu, který se v září uskuteční v západoirském přístavním městě Galway," řekl Roman Vaněk z Pražského kulinářského institutu, který klání pořádal. Druhý byl Tomáš Hladík z pražské restaurace Ambiente Brasileiro, třetí Zdeněk Steininger z karlovarského Grandhotelu Pupp.

České mistrovství v otevírání ústřic se konalo už podeváté. Stejně jako účastníci dnešního Pražského půlmaratonu, kteří proběhli centrem města kolem poledního, se potřebovali před během rozcvičit, nepodcenili přípravu ani otvírači ústřic. Nastupovali sice v "barvách" svých restaurací a hotelů, avšak náležitě vyzbrojeni. Kromě ostrého nože měli někteří na jedné ruce speciální rukavici, druzí byli "nalehko" a své prsty jen obandážovali obyčejnou páskou na koberce.

Ani oni nezapomínali na pitný režim a popíjeli stejně jako v irském Galway pěnivého guinnesse. Zatímco Japonci tam dávají přednost saké a Francouzi - jak jinak - suchému chablis, popřípadě šampaňskému.

"Letos to měli účastníci mistrovství oproti předchozím ročníkům těžší. Namísto dvou desítek ústřic jich museli otevřít třicet. Nebyly to ty dosud obvyklé japonské, ale mnohem menší druh, s nímž se pracuje v Irsku," vysvětlil Vaněk. Soutěžícím nestačilo je jen otevřít, museli i správně oddělit maso od schránky a dbát i o jejich vzhled na podnosu. Jen mistři umí totiž ostrý nůž vsunout do nejužšího místa štěrbiny spojující obě lastury, jemuž se říká zámek, a zapáčit tak, aby se od sebe čistě oddělily. Maso těchto mlžů se obvykle srká přímo z lastury syrové, zakápnuté citronem, ale existují i tepelné úpravy. Například se mohou krátce ponořit do vody těsně pod bodem varu a servírovat se studenou pěnou vyšlehanou ze žloutků a šampaňského, takzvaným sabayonem.

Češi přicházejí na chuť ústřicím jen pomalu. Pochutnávají si na nich většinou jen gourmeti i přesto, že obsahují řadu minerálů a látek užitečných pro zdraví. Jsou jim připisovány i afrodiziakální účinky. Nejlevnější ústřice lze v tuzemských obchodech pořídit i pod 20 korun. Zhruba 80 procent se jich dováží z Francie, zbytek z Nizozemska.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.