Lidovky.cz

Císařovna Sisi milovala bonbony z fialek. Ochutnat je můžete i dnes

Jídlo

  12:00
VÍDEŇ - Fialkové bonbony, které si zamilovala císařovna Sisi, si mohou návštěvníci rakouské metropole dopřát i dnes. Stejně jako za dob monarchie jsou k dostání v C. a K. dvorním cukrářství nedaleko vídeňského Hofburgu. Patří k nejžádanějšímu zboží z jeho sortimentu.

Fialkové bonbony, které si zamilovala císařovna Sisi, si mohou návštěvníci rakouské metropole dopřát i dnes. foto: ČTK

"Vyrábějí se ze skutečných fialek. Lístky fialkových květů se usuší a pak se kandují," popsala výrobu císařské laskominy jedna z provozních cukrárny Demel. Podnik dodnes nese titul z časů monarchie - C. a K. dvorní cukrářství.

Stojí na dohled od vídeňského císařského paláce, kde se Demelovými sladkostmi nechávali rádi rozmazlovat Sisi a její choť František Josef I. Podle pracovníků firmy si panovnice ale své oblíbené kandované fialky nechodila samozřejmě kupovat osobně. Nechávala si je do paláce doručovat. Nosíval je tam sám majitel podniku, pan Demel.

Fialkové bonbony, které si zamilovala císařovna Sisi, si mohou návštěvníci rakouské metropole dopřát i dnes.

Stejné jako za časů monarchie
Fialkové bonbony mají dodnes v rokokovém prodejním salonu své prestižní místo. Kulaté škatulky v celofánu s fialovou mašlí jsou vyskládány uprostřed první místnosti na mohutném patrovém stole z tmavého dřeva, takže na ně návštěvník hned narazí. Papírová krabička vypadá stejně jako za časů monarchie. Uvnitř skrývá temně fialové bonbonky - okvětí zalité cukrem. Při jeho cucání se po chvíli na jazyku rozprostře chuť připomínající vůni fialek.

O tom, že císařovně kandované kvítky dělaly potěšení, svědčí i ocenění z vídeňské výstavy kuchařského umění z roku 1898. Nad ní Sisi převzala patronát. Porota tehdy jednohlasně bonbonům podniku "Demel a synové" udělila nejvyšší ocenění.

Fialkové bonbony, které si zamilovala císařovna Sisi, si mohou návštěvníci rakouské metropole dopřát i dnes.

Marcipánové muzeum
Cukrárna nevyrábí jen malinkaté bonbony, ale i obří marcipánové kreace. Ty si mohou návštěvníci prohlédnout v malém muzeu, které firma zřídila ve sklepě pod kavárnou. Narazí na ně vlastně jen náhodou. Schodiště k němu je totiž za zavřenými dveřmi až v chodbě za toaletami. Málokdo proto podzemní výstavu odhalí.

Vytrvalého zvědavce pak ale odmění třeba pohled na marcipánovou bustu Josepha Haydna, Nikiho Laudy, Billa Clintona či všudypřítomného mocnáře Františka Josefa I. Jsou tu i 200 let staré bandasky na zmrzlinu či historické dokumenty a fotografie.

Historie cukrárny Demel

Cukrárnu založil v roce 1786 u divadla Burgtheater Ludwig Dehne. Jeho syn ji o 71 let později prodal svému pomocníkovi Christophu Demelovi. V roce 1887 nechal císař strhnout vídeňské hradby. Padla tak i Demelova původní cukrárna, která s nimi sousedila. Nový prostor našla v paláci na Uhelném trhu (Kohlmarkt) jen pár metrů od Hofburgu. Cukrářský salon patřil k předním firmám v císařství. Stal se oblíbeným místem aristokracie a vídeňského bohatého měšťanstva.

Po rozpadu monarchie v roce 1918 život v kavárně utichl. Anna Demelová ale dohlížela na to, aby se staré zvyky udržely. Štít s nápisem "C. a K. dvorní cukrář" z budovy odstranit nenechala. Značka nezmizela ani z obalů výrobků.

Demelové se jako první ženě v Rakousku podařilo získat titul komerční radová. I když podnik rodině od roku 1972 nepatří, stále si uchovává tradiční jméno i titul z časů mocnářství.


Chuť fialek ale nemusí zájemci vyzkoušet jen ve Vídni. Laskominy od C. a K. dvorního cukrářství jsou k dostání i na internetu. Mezi nejžádanější produkty patří právě fialkové bonbony. Zákazníci kvůli nim ale musí sáhnout hlouběji do kapsy. Osm deka kandovaných okvětních lístků totiž stojí 16,80 eur (zhruba 435 korun).

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.