Lidovky.cz

Jak si vybrat správný kuchyňský nůž? Několik rad a tipů

Jídlo

  11:20
V profesionální kuchyni najdete celý arzenál nožů, přesto má každý kuchař nejoblíbenější jeden dva. Musí být velký, ostrý a těžký, to riziko zdravotní újmy snižuje na minimum.
Nůž - ilustrační foto.

Nůž - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Jaké nože kupují muži a jaké ženy? Chlap si dopřeje krásný, velký, naostřený kousek pokud možno z kovu – čím těžší a ostřejší, tím lépe. Žena míří do oddělení kuchyňských potřeb a s malým tenkým nožíkem na zeleninu zvládne naporcovat i prase. Žádný div, že občas místo masa krájí svůj prst a dětem tuto nebezpečnou hračku až do puberty nesvěřuje. Příčinou kuchyňských zranění však nejčastěji bývá špatně zvolený, a k tomu tupý nůž. "Musíte na něj tlačit velkou silou, aby krájel, takže nebezpečí, že sjede a pořeže vás, roste. Ostrý nůž řeže přesně a bezpečně s nepatrnou silou," vysvětluje Jan Růzha, zástupce společnosti Fiskars pro ČR a SR.

Běžně doma využijete tři typy nožů: malý na okrajování (nikoli krájení!) zeleniny, univerzální s čepelí 15–18 cm a nůž s vlnitým ostřím na pečivo. Set milovníků vaření čítá kolem sedmi nožů. Do ruky jej berete každý den několikrát, kupte si proto kvalitní a dobře se o něj starejte. "Při nákupu bychom měli mít možnost vzít držadlo nože do ruky a vyzkoušet, zda dobře sedí. Většina moderně balených nožů to umožňuje, aniž by bylo nutné poškodit obal. Tvar držadla brání sklouznutí ruky na čepel, její tvar záleží na účelu používání nože (to bývá uvedeno na obale). Kvalita nože i nerez oceli, ze které je vyroben, bývá úměrná jeho ceně," doporučuje Jan Růzha.

Těžký nůž padne dobře do ruky
S nožem krájíte každý den a kvalitní kousky vám vydrží mnoho let, takže počáteční rozumná investice kolem 1000 korun se každodenním používáním brzy vrátí. Čepel musí být ostrá a v případě univerzálního nože silná alespoň 3 mm. Nůž musí něco vážit: padne-li dobře do ruky, při krájení se neunavíte. "Krájejte na dřevěném či plastovém prkénku, krájení na tvrdé podložce (plechu, skleněné desce) ničí ostří," radí Růzha. Nůž pravidelně bruste kvalitním ostřičem (koupíte v kuchyňských potřebách nebo u výrobce nožů), levnější je může zničit.

Nože skladujte odděleně, v dřevěném rozdělovači v zásuvce, bloku nebo na magnetické liště. Myjte je ve vlažné vodě (ty s dřevěnou rukojetí) nebo v myčce (ihned je ale vyndejte a dosušte). Asijské nože bývají větší, těžší a ostřejší, s dřevěnou či bambusovou rukojetí, k evropské tradici patří menší a celokovové. Oba vlivy kombinuje například kolekce Takumi (na snímku) – vyvážené nože s čepelí z kalené oceli, broušené k jedné straně podle samurajské tradice a s protiskluzovou rukojetí. Zcela jiným typem jsou keramické nože, jež se však dají nabrousit pouze ve speciální dílně. Chcete-li si nože vyzkoušet a probrat výběr s šéfkuchaři, zajděte na kurz vaření.

Témata: Fiskars, Česko, Slovensko
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.