Lidovky.cz

Dobrý výčepní musí o zákazníka pečovat, tvrdí odborník

Jídlo

  14:41
PRAHA - Nejen zručnost, ale tak charisma a umění komunikovat s lidmi patří k práci úspěšného výčepního v současné době.
Pivo (ilustrační foto)

Pivo (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Tvrdí to vítěz letošního ročníku Pilsner Urquell Master Bartender Lukáš Svoboda, který jako první Čech ve čtvrtek získal hlavní světovou trofej v čepování plzeňského ležáku.

"Výčepní by měl ovládat své řemeslo. Měl by ale také o zákazníka pečovat," řekl Svoboda. K pivu patří určitý servis. "Nejde však jen o čepování a nošení piva na stůl, jak si lidé v Česku práci výčepního představují," uvedl. Nutné jsou podle něj znalosti o kvalitě piva, jeho původu i historii. "Hospoda je také místo, kam si lidé chodí popovídat. V tom by jim měl výčepní vycházet vstříc," zdůraznil.

Nejlepším výčepním plzeňského piva na světě byl v noci na 15. října v Praze vyhlášen Lukáš Svoboda.

Dokonala péče o zákazníka patří podle Svobody, který pracuje v pražské pivnici Konvikt, k tradici čepování plzeňského piva. "Kdysi jsme měli pány výčepní. Uměli se věnovat hostům, dokázali je pochopit a pobavit. To však ukončila politická situace. Měli jsme 50 let ´temna´. Nyní nastupuje nová éra," míní mladý muž.

Pivo čepuji, netočím
Velmi si přitom zakládá na tom, že se plzeňský prazdroj "čepuje, nikoli točí". "Točí se zmrzlina, tramvaje, filmy nebo belgické pivo Stella Artois," poučuje. "Díky správnému čepování má vyniknout jasně zlatá barva i smetanová pěna. Pivo by pak mělo zanechat na skle po každém napití kroužky. Pěna se navíc musí držet co nejdéle. Pivo totiž ´zakonzervuje´ a drží ho v dobré kondici," popisuje nuance.

V Česku podle Svobody zatím kultura pití piva pokulhává. "Pijeme 160 litrů piva ročně na hlavu. Pivo máme rádi, ale mnohdy ho konzumujeme v nepřijatelném stavu," říká. Mimo čistoty sklenic a chlazení nápoje by se mělo dbát na přístup personálu. "Lidé mnohdy cítí, že nejsou u stolu vítáni. Pivo je servírováno ve špinavých sklenicích, teplé a s nechutí," říká o nedostatku některých českých pivnic.

Napravit situaci se Svoboda snaží ve své škole výčepních. Sám se k dokonale technice vypracoval i díky účasti v soutěžích. "Jsem z Moravy a před šesti léty jsem do hlavního města přijel s baťůžkem na zádech. U Pinkasů jsem začínal jako pomocný brigádník na zahrádce. Je to jedna z nejhorších funkcí, kterou můžete dostat v restauraci, která má tradici," popsal svůj příběh. Za chvíli ovšem snaživý absolvent obchodní akademie stál u výčepu.

Když pak v prvním ročníku Master Bartender vyhrál národní kolo, zjistil, že je to pro něj velká příležitost. Při mezinárodním klání v New Yorku byl druhý a letos získal titul nejlepšího na světě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.