Lidovky.cz

La Bouchée navštivte nejlépe v pátek. Potěšíte všechny smysly

Slovensko

  11:05
Brněnská Údolní ulice a její okolí jsou gastronomicky úrodnou oblastí, kam se určitě ještě mnohokrát vydám hledat zajímavý podnik. Tentokrát to byla restaurace, která svým názvem (v překladu „sousto“) láká všechny labužníky. Zejména jeden pátek v měsíci by neměli zůstat doma.

Členitý interiér restaurace La Bouchée foto: Jiří Sláma

Ke vstupu do poměrně členitého suterénu láká chodce na ulici nenápadná tabule s aktuální nabídkou čerstvých ryb. La Bouchée však není restaurace primárně zaměřená na ryby. Svou kuchyni prezentuje jako provoz inspirovaný domácí francouzskou kuchyní, specializující se na kvalitní čerstvé suroviny, ze kterých jako nejvýznamnější uvádí jehněčí maso. To vozí od chovatelů z Bílých Karpat.

Restaurace La Bouchée

V téhle souvislosti ale může trochu zklamat pohled do jídelního lístku. Z jehněčího v něm najdete pouze dvě jídla, navíc jde o kotletky a kýtu - sice nejlepší, ale také nejdražší části, které ovšem v podobných úpravách potkáte skoro všude, kde se jehněčí nabízí. Uvítal bych, kdyby kuchař předvedl svoje dovednosti i na levnějších, avšak o to vzácnějších kusech jehněčího masa.

Řezy z jehněčí kýty s bramborovo-zázvorovými rösti

Nadužívání dražších surovin, které ale odporuje inzerované domácí francouzské kuchyni, lze najít v celém jídelním lístku. Ten naštěstí netrpí běžnými chorobami českých kolegů, takže je stručný, sezonní a při popisu jídel se nikdo nepokoušel o humor. Jenže máte-li chuť na játra, mají pouze foie gras, z kachny jedině prsa, chcete-li vepřové, pak pouze panenku, a steak mají v nabídce zásadně jen z pravé svíčkové. Přitom třeba steak je mnohem lepší z kvalitní roštěné, která je navíc asi dvakrát levnější. Jestli je něco pro domácí francouzskou kuchyni typické, pak právě pestré využití levných surovin.

Komponované lahůdkářství
La Bouchée ale nestojí a nepadá s běžným jídelním lístkem. Co ji řadí mezi nejlepší brněnské restaurace, jsou speciální páteční večery pořádané obvykle jednou za měsíc. Na těchto akcích se většinou prezentuje zajímavé vinařství, k jehož vínům je připraveno speciální menu. Víno ovšem není podmínkou, měli už také večer věnovaný třeba čokoládě nebo degustaci rumů. Takový gastronomický zážitek je srovnatelný s návštěvou divadla nebo koncertu. V podstatě totiž také jen zaplatíte vstupné, včas se dostavíte a pak následuje představení, které ovšem nevnímáte pouze zrakem a sluchem, ale zejména chutí a čichem.

Akce pořádaná poslední únorový pátek se věnovala dvěma aktuálním gastronomickým hitům: naturálním vínům a regionální domácí kuchyni. Svou produkci představilo vinařství Strekov 1075 z jižního Slovenska, kde je početná maďarská menšina, a pětichodové degustační menu tedy nemohlo mít jiný než venkovsko-maďarský styl.

Naturální vína se výrazně odlišují od standardní produkce, což je dáno celkovým přístupem vinařů, kteří takové víno vyrábějí. Odmítají zavedené průmyslové prostředky produkující unifikované víno a místo toho experimentují, hledají zapomenuté postupy a spoléhají na sílu přírody. Výsledkem je víno, které v sobě odráží místo, kde vzniklo, a dovednosti vinaře, který ho přivedl na svět. Pro nezkušeného konzumenta ovšem nemusí být první setkání s ním zrovna příjemné, stejně jako může hudební alternativa zprvu šokovat posluchače mainstreamu.

Zsolt Sütő

První ochutnávku by měl ideálně doprovázet dostatek informací, díky kterým se lze ve svérázném světě naturálních vín zorientovat. A málokdo toho o víně ví víc než vinař, který ho vypěstoval. Toho pak posloucháte, popíjíte jeho víno a při tom ochutnáváte domácí bramborový chléb a čerstvý sýr, který také vyrobil. A když si nakonec přivoníte ke kusu strekovské zeminy, kterou na ukázku dovezl, díky zapojení všech smyslů se vám dostane těžko zprostředkovatelného zážitku, který vás doslova přenese na místo, kde vzniklo to, co jste právě okusili.

Hurka s domácím chlebem a kyselým zelím

Domácím chlebem a sýrem to ovšem neskončilo. Následovala hurka, variace tmavého jelita, v níž je místo krup použita rýže. Pak kuřecí paprikáš, s krásně výraznou mletou paprikou, neutopenou ve spoustě smetany. Další regionální specialitou byl tavirdáš mártó, silný, téměř rosolovitý vepřový vývar s paprikou a uzeným kolínkem z mangalice, což je kuriózní druh prasete s tučnějším, a o to chutnějším masem.

Kuřecí paprikáš s nokedlím

Stejně kuriózní byl i dezert jménem kalkíš, sladká kaše z naklíčeného obilí, která překvapila svou výraznou sladkostí a kombinací chuťových tónů základní suroviny. Tato exkurze jednoznačně zaměřená na jídlo a víno ze Strekova stála 899 korun, což je za pět chodů včetně vína vynikající cena. Návštěvu podobných akcí v La Bouchée lze tedy rozhodně doporučit.

La Bouchée - hodnocení

Dýně nakládaná s hlavičkami žampionů v olivovém oleji sypaná kozím sýrem

Ani běžný standard nezklame

Při druhé návštěvě, kdy jsme si zašli vybrat z běžného lístku, jsme sice byli spokojení, ale nadšení ze speciálního večera se už nedostavilo. Potěšila nás možnost sestavit si vlastní tříchodové menu za 390 korun, stejně jako široká nabídka vína k ochutnání. Ale ani slibně znějící třená sardinka s olivovým olejem, nakládaná dýně s kozím sýrem nebo řezy z jehněčí kýty na grilu v nás nezanechaly hlubší paměťovou stopu. Možná dezerty bych si rád zopakoval, jen bych uvítal, kdyby na citronový koláč nebo čokoládovou pěnu nedávali zbytečnou jahodu, zejména když je únor a jahoda chutná, jako by byla z umělé hmoty.

Pěna z hořké čokolády

La Bouchée je určitě podnik, kam má smysl zajít. V nekuřáckémHodnocení restaurací (uni). interiéru zažijete nadprůměrně kvalitní obsluhu, jídlo (dokonce včetně dezertů) i víno. Ovšem co se skutečně vyplatí, je sledovat jejich -také nadprůměrně dobře připravovaný - web a včas si rezervovat stůl na některou ze speciálních pátečních akcí, které bývají gastronomickým zážitkem, jakých v Brně mnoho není.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.