Lidovky.cz

Italský Piemont láká na místní produkty

Jídlo

  7:00
TURÍN - Vychutnávat ty nejjemnější pokrmy a zkoušet - s mírou - vynikající vína, to je recept, díky kterému italský Piemont, oblast na severozápadě Itálie, každoročně přiláká více než půl druhého milionu turistů. Polovinu z nich tvoří cizinci.
Bílé víno - ilustrační foto

Bílé víno - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Samozřejmě tu je krásná krajina a zajímavá architektura, ale jako lákadlo pro turisty to celý rok nestačí, jezdili by jenom v sezoně, zatímco kvůli gastronomii přijíždějí celý rok," konstatuje Marco Ghione, šéfkuchař v restauraci na zámku v Mantě.

Oblast Piemont



Jeho podnik, vybavený v jasných barvách, se nachází v jednom z křídel panského sídla, kde jinak všechno k velké radosti návštěvníků zůstalo v původním stavu: nádherné fresky zdobí okázalé sály až do kuchyní, kde je dodnes vystaveno dobové náčiní.

"Znovu zkoušíme všechny pokrmy tradiční piemontské kuchyně a zároveň je přizpůsobujeme dnešním požadavkům: používáme místní výrobky a připravujeme z nich lehčí jídla," vysvětluje Ghione.

Denní nabídka je králík v rosolu, chřest, medailonky s cuketovým květem a čokoládový koláč. Výsledkem je typ velmi lehké "nové kuchyně" po piemontsku na pozadí kopců posetých zelenými hájky a střechami z červených tašek, které udávají tón venkovské krajině.

Vynikající vína
Region s mnoha rozsáhlými vinicemi láká také díky množství vinných sklepů otevřených pro návštěvníky. "Za svou přitažlivost pro turisty vděčí Piemont především vynikajícím vínům a několika vyhlášeným značkám jako Barolo a Barbaresco, které se podílely
na dobrém jménu naší oblasti," vysvětluje ředitelka piemontské

Slow Food

Slow Food je mezinárodní hnutí, které chce zachovat kvalitní regionální stravu a chlubí se 100.000 příznivci.

centrály cestovního ruchu Maria Elena Rossiová. "Turista, který sem přijíždí, je někdo, kdo rád chodí mimo vyšlapané cesty a hledá kouzelnou atmosféru, která čerpá z tradice. Nemělo by se zapomínat, že v Piemontu se zrodilo hnutí Slow Food," připomíná.
"Ubytování v rodinných domech, hotýlky, vesnické usedlosti, to je cestovní ruch, o který máme zájem, ne o masovou turistiku."


Odkud přijíždějí nároční turisté? "Většinu tvoří Evropané, hlavně Němci, Rakušané, Švýcaři a Francouzi, ale přijíždějí i lidé z USA nebo z Japonska," říká Rossiová. Jedním z nejnovějších projektů Piemontu je žádost o zapsání vinařské oblasti Langhe na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.