Lidovky.cz

Co ochutnat a co si přivézt z dovolené? Díl II.

Jídlo

  7:00
Minule jsme vám poradili, co si přivézt z dovolené ve Francii, Itálii či Řecku. Nyní se zaměříme na další části Evropy. Jaké místní speciality ochutnat v Bulharsku, Španělsku, Slovensku, Rakousku a Německu. Inspirujte se našimi tipy.

Dovolenou lze trávit nejen u moře, ale taky v horách. V rakouských a německých horských chatách žádné exotické překvapení nečeká foto: Profimedia

BULHARSKO

Co ochutnat: Bulharská kuchyně se v mnoha ohledech podobá řecké. Připravují tu vynikající variantu musaky: lilky se připravují smažené, ochucené čubricou a doplněné zálivkou z hustého bulharského jogurtu. Další specialitou jsou masem plněné zelné listy sarma, přičemž nejlepší chuti se dosáhne, když se použijí nakládané. V parném létě přijde vhod i studená polévka tarator, která se skládá z jogurtu, okurek, česneku, vlašských ořechů, kopru a olivového oleje.

Musaku ochutnáte v Řecku i Bulharsku

Co si přivézt: Z Bulharska si můžete přivézt celou řadu vynikajících mléčných výrobků od hustého bulharského jogurtu přes čerstvý slaný sýr Sirene, vyráběný ze směsi kravského a ovčího mléka, až po tvrdý ovčí sýr kaškaval. Mnoho lidí má Bulharsko spojeno s produkty z růžových květů, ze kterých se vyrábí růžová voda, vhodná do orientálních dezertů, marmeláda z okvětních plátků či růžemi ochucený med.

Bulharsko: kavárna na břehu Černého moře...

Čtěte také:

ŠPANĚLSKO 

Co ochutnat: Španělské stravování je nerozlučně spjato s tapas -předkrmy a chuťovkami k vínu. V téměř každém baru je zvykem k alkoholickým nápojům podávat marinované olivy, ančovičková očka, sýr či proslulé španělské uzeniny. Tradiční španělská sušená šunka se jmenuje jamón iberico; pokud je vyráběna z masa polodivokých vepřů, vyniká výraznější chutí, obsahuje méně tuku a nese označení jamón serrano. Mezi další uzenářské speciality patří sušený bok lomo iberico, paprikový salám chorizzo či pepřem ochucený salám salchichon iberico.

Španělští kuchaři jsou skutečnými mistry v přípravě mořských plodů, kdy jsou podávány i méně časté druhy mušlí, jako jsou střenky, slávky či zaděnky. Tortilla na rozdíl od mexické kuchyně není placka z mouky, ale pomalu smažená silná omeleta, která kromě vajec obsahuje na tenké plátky nakrájené brambory. Milovníky sladkého zaujmou na ulici smažené koblížky churros či bunuelos, které se často podávají k snídani spolu se šálkem horké čokolády.

Tradiční španělská paella

Co si přivézt: Na přípravu tradičního španělského jídla paella je vhodné si stejně jako u italského risotta přivézt speciální rýži, šafrán a další důležité ingredience. Kraj Andalusie nabízí kromě vynikajícího sherry (jež se dá použít do dezertů, omáček nebo pod dušená masa) i vinný sherry ocet, který dozrává v sudech po sherry - například s českou svíčkovou, když se použije na naložení masa, dokáže udělat úplné zázraky. Pro její zvláštní chuť stojí za ozkoušení i marmeláda z hořkých pomerančů.

SLOVENSKO

Co ochutnat: Kuchyně našich nejbližších sousedů nabízí mnohem víc než dobře známé halušky. Pečená husa se tu podává s bramborovými plackami lokšemi. Ty, spolu například s jablky, doprovázejí i slovenskou variantu foie gras, tedy husí játra. Liptovské droby na první pohled vypadají jako vinná klobása, uvnitř se ale skrývá směs brambor, koření a někdy i škvarků. Nejrůznější slané náplně najdeme v pirozích z bramborového těsta.

Slovenské halušky, nejlépe s brynzou

Blízkost Dunaje umožňuje ochutnat všemožné úpravy sladkovodních ryb, z nichž bývá za největší delikatesu považován dunajský úhoř. Vliv maďarské kuchyně se projevil na jídlech, jako je tokáň ze svíčkové podávaný s domácí těstovinou tarhoňou. Vliv Vídně se zase ukazuje na moučních, ať už jde o prešpurské rohlíčky či nejrůznější druhy závinů i s poněkud nezvyklými náplněmi, jako je například vynikající kombinace máku a třešní.

Co si přivézt: Domů si můžete odvézt celou řadu sýrů a mléčných výrobků - brynzu, korbačíky, oštiepok či parenici. Na jižním Slovensku je možné nakoupit potraviny jinak typické pro kuchyni maďarskou, např. klobásky či papriku. Tenhle kout země je také doslova ovocný ráj - využijte jedinečnou příležitost dát si třeba na slunci dozrálý vodní meloun.

RAKOUSKO A NĚMECKO

Co ochutnat: S oběma zeměmi sdílíme společnou kulinářskou tradici. U Rakouska bychom ji mohli nazvat "kuchyní monarchie". Ve zdejší kuchyni najdeme nejrůznější pečeně, guláše, knedlíky. V české kuchyni ale například nemá obdobu tafelspitz, vařená hovězí tabulová špička v silném vývaru doplněná smetanovým křenem a bramborovými plackami rösti. Obě země jsou proslulé vynikajícími uzeninami - v Mnichově se vyplatí ochutnat weisswurst, v Berlíně currywurst a Vídeňané nedají dopustit na jemný salám extrawurst. Bavorská a švábská kuchyně sdílí mnoho společného s rakouskou, nejtypičtějšími specialitami jsou vaječné těstoviny spätzle, ravioly připomínající taštičky maultaschen či polévka s játrovými knedlíčky.

Choucroute, pochoutka z pomezí Francie a Německa

Co si přivézt: V německých a rakouských prodejnách snadno seženete ingredience mezinárodní kuchyně, v případě Německa často za nižší ceny než v ČR. Mezi mléčnými výrobky najdete i některé místní speciality, které u nás nejsou běžně k mání - mým favoritem je rote grütze, puding z červeného ovoce, který se podává s vanilkovou omáčkou, a nejrůznější druhy německých "míchaných" nápojů - ať už se jedná o apfelschorle, střik z jablečné štávy a minerálky, Mezzo Mix, tedy směs kokakoly a pomerančového džusu, či české milovníky piva pohoršující Cola-Weise, pšeničné pivo s kolou.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.