Lidovky.cz

České husy jsou chutnější. Chovají je v Byňově

Jídlo

  7:00
Na 2000 vykrmených hus vyexpedovali v těchto dnech chovatelé šlechtitelského chovu z Byňova na Českobudějovicku k zákazníkům. O svatomartinském posvícení skončily na pekáčích ve vybraných restauracích a o víkendu si na nich pochutnají v rodinách v Česku i v sousedním Rakousku.

Pečená husa je ve vesnici pod Karpaty vyhlášenou pochoutkou. foto: ČTK

"Dva dny máme vyprodáno," řekl šéf chovu Miloš Roule. Tento jediný šlechtitelský chov hus v České republice s více než třicetiletou tradicí teď vlastní Rybářství Nové Hrady. Chovné hejno čítá 4000 hus a 1000 houserů. Ti se na břehu Jakulského rybníka poznají podle červeného pásku na krku, který jim září na bílém peří.

Ještě před nedávnem líhli v Byňově na 120.000 housat. "Letos to bylo jenom 50.000. Trh v Evropě i v Česku zaplavily levné husy z Polska a Maďarska," konstatoval Roule s tím, že Češi nejsou žádní patrioti. České husy se přitom vyznačují daleko lepšími parametry. Jsou totiž krmeny pšenicí a trávou, nikoli granulemi. Těmi se krmí jenom malá housata, aby měla potřebné vitamíny. Poráží se také husy starší pěti měsíců, připravené na zimu, se sádlem pod kůží a s vyzrálým peřím, vysvětlil. Drůbežářské závody v Česku nemají porážku a berou husy ze zahraničí. V Byňově proto musí husy podříznout a ručně oškubat.

Husa (ilustrační foto).

Do Byňova před svatým Martinem směřují auta z nedalekého rakouského pohraničí. Kilogram husího masa tu pořídí relativně levně, zaplatí za něj 110 korun. K mání byly čtyř- až osmikilové kusy. Další budou na pekáče putovat na vánoční svátky. Na jaře pak začne další chovatelský cyklus. Postará se o něj 1200 chovných hus, které svátky přežijí.

Svatomartinské posvícení bylo od 15. století součástí hospodářského roku. Hospodáři dávali čeledi výslužku, uzavírali s ní nové smlouvy, stejně jako obec s pastýřem. Chasa měla volno a slavilo se posvícení. Pekly se martinské husy, podkovy a buchty s mákem. Na koledu chodili chudí žáci, ale i kanovníci a kat.

Svatý Martin se podle církevní legendy narodil roku 316 v Sabrii, dnešním Maďarsku, v rodině římského setníka. Po přestěhování do Itálie jeho povolání v 15 letech zdědil. Známý je tím, že se rozdělil s žebrákem o svůj vojenský pláť. Po křtu se vrátil zpět do vlasti, žil v chudobě a kázal o Ježíši. Lidé ho chtěli zvolit novým biskupem, on se ale bál vzít na sebe odpovědnost. Podle pověsti se schoval v chlívku, husy ho ale prozradily svým kejháním. Proto se na jeho svátek pečou martinské husy. Biskupem se nakonec stal, procházel zemí a uzdravoval nemocné.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.