Lidovky.cz

Masopust je hodování. Co chystají restaurace?

Jídlo

  7:00
Vánocemi hodování nekončí. Přichází masopust a s ním i bujaré oslavy a veselice. K těm neodmyslitelně patří zabijačky, koblihy a další spousta dobrého jídla. V českých restauracích se proto uskuteční další tématický festival s názvem Masopustní hody.

Předehra ze skopové kýty, černých krup a česnekové consomé. foto: Alakarte.cz

A co hosty čeká? Vybrané restaurace představí od 21. ledna do 21. února ty nejlepší masopustní speciality spojené hlavně s venkovskými tradicemi. Kromě Prahy se masopustního veselí zúčastní i podniky v Brně, Liberci a nově také v Pardubicích.

"Chceme držet krok se sezonou a představit suroviny používané v období na začátku roku. A protože jsme festival chtěli propojit s lidovými tradicemi, jasně se nabízelo téma masopustu," řekl Pavel Suchánek, ředitel společnosti Alakarte.cz., která festivaly pořádá. V minulosti na svých akcích představili třeba podzimní nebo vánoční speciality.

Masopustní hody v restauracích:

Masopustní nabídku restaurací najdete na www.masopustnihody.cz. Zde si také můžete zarezervovat stůl na konkrétní den. Všechna menu jsou tříchodová za cenu 290 Kč. Za jídlo zaplatíte až v restauraci.

Zabijačka, koblihy a pak přijde půst

Masopust začíná svátkem Tří králů a končí Popeleční středou, letos připadá na 22. února. Poté následuje čtyřicetidenní půst, který trvá až do Velikonoc, tudíž je nutné se během masopustních oslav dosyta najíst. A na talířích nesmí chybět tučné zabijačkové pokrmy, kynuté koláče a koblihy.

Tohoto pravidla se držely i restaurace. Jejich masopustní nabídky budou opravdu pestré, šéfkuchaři si mnohdy pro hosty přichystali nejedno překvapení. Pražská Mozaika například naservíruje předkrm ze skopové kýty, krup a česnekového consomé, dále řízečky z vepřového ovaru s bramborovou kaší s křenem a jako dezert domácí koblihu s omáčkou z čerstvé vanilky.

"Koblihy děláme tradičním způsobem na sádle, chuť je pak výrazně lepší," prozradil šéfkuchař Jaroslav Kučera. Pro hosty si připravil i tečku na závěr. "Po jídle budeme podávat zhřívanicu. Je to horká kořalka svařená s medem, my jsme zvolili hruškovici," dodal.

Řízečky z vepřového ovaru: "Použili jsme koleno, které jsme obalili ve směsi panco, která se podobá strouhance," prozradil šéfkuchař Mozaiky Jaroslav Kučera.

V zahraničí masopustu říkají karneval

Historicky jsou masopustní veselice spojené s církví, proto se pořádají i v jiných zemích - například v Itálii. Tam se Masopustu říká Carnival. Typické italské karnevalové speciality budou moci zájemci ochutnat i během festivalu, přichystá restaurace 2 Pazzi.

"Pro festival jsme jako hlavní chod zvolili vepřové maso se zelím, takzvanou Casoeullu, která se tradičně servíruje se žlutou polentou. A jako sladkou tečku andělská křídla – křehké pečivo osmažené na tuku a obalené v cukru," řekl šéfkuchař Andrea Crippa. "Tato jídla se během Carnivalu konzumují zejména v její severní oblasti," dodává.

Chiacchiere neboli andělská křídla. Toto křehké cukrované pečivo se jí v Itálii během karnevalových oslav.

Typické masopustní menu budou moci zájemci ochutnat ve 14 restauracích, kromě již zmíněných také třeba v Chateau St. Havel, v restauraci Perpetuum nebo v Amade. Cena se neliší, za tři chody hosté zaplatí 290 korun.

"Rezervace je opět on-line, zájemci si vyberou restauraci, my jim během deseti minut objednávku potvrdíme a oni zaplatí až na místě," vysvětlil Suchánek. Stačí se podívat na stránky www.masopustnihody.cz.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.