Lidovky.cz

Středomořská kuchyně: vína, olivy a sušené šunky

Jídlo

  7:00
Doba dovolených se kvapem blíží. I letos pravděpodobně nejvíce českých turistů zamíří do oblíbených středomořských středisek v Itálii, na Jadran či do Řecka. Proč si nejčastěji vybíráme právě tyto destinace? Bezpochyby je to vzdálenost, cenová dostupnost, ale také v neposlední řadě jedinečná, typická a chuťově výrazná jídla a vína.

Španělská sušená šunka - Jamón Ibérico. foto: Shutterstock

Ve zmíněných oblastech se samozřejmě také objevují všem známé super a hypermarkety, nicméně zde stále vede produkce potravin a vín z tradičních rodinných podniků, kde své výrobky vyrábějí s láskou a podle letitých receptur, které se dědí z generace na generaci. Většinou nepoužívají žádné průmyslové konzervační látky, umělá barviva, či chemická dochucovadla, ale naopak se drží přírodních postupů při výrobě, což se samozřejmě promítne do výrazné chuti jednotlivých delikates.

Nechceme vám představovat klasické pokrmy, které jsou všeobecně známé, ale naopak doporučit pár specialit, které byste při své návštěvě jednotlivých zemí měli rozhodně ochutnat a uvést pár příkladů výše zmíněných tradičních výrobců, kteří dodávají své lahůdky i do České republiky a vy si na nich můžete tak pochutnávat celý rok.

Italská vína stojí za ochutnání
Začneme-li Itálií, tak jistě každého hned napadnou těstoviny a pizza. Stále větší oblibu ve světě však získávají i italská vína, která byla dlouhou dobu ve stínu (bereme-li v potaz evropská vína) vín španělských a samozřejmě francouzských, proto jsme vybrali italského zástupce právě z oblasti vinařství.

Úžasná vína produkuje například toskánské vinařství Salcheto z městečka Montepulciano, které spravuje vášnivý a mladý enolog Michele Manelli spolu se svými přáteli. V loňském roce se jim podařil husarský kousek, s nímž se celosvětově proslavili. Jako první na světě vybudovali vinařství, které je absolutně nezávislé na jakýchkoliv zdrojích energie, tzn. že veškeré energie potřebné k produkci svých vín si vyrobí ekologicky sami. Projekt nazvaný Carbon Free získal hned několik světových ECO ocenění. Nadšení, láska k vínu a fantastická poloha vinic v regionu Toskánska = jedinečná vína, která vás dostanou. Více o vinařství i projektu Carbon Free najdete na www.salcheto.it

A náš tip z oblasti jídla? Jistě si v Itálii nenecháte ujít těstoviny. Nebojte se experimentovat a ochutnat těstoviny špenátové, hříbkové, česnekové, lanýžové, ….tyto těstoviny s příchutí stačí pokapat olivovým olejem a věřte, že na tento velmi jednoduchý pokrm jen tak nezapomenete.

Řecké chuťovky a nepostradatelný olivový olej
Nyní zavítáme na řecké souostroví, kde se musíme zastavit na Krétě v klášteře Agia Triada, neboli klášteře Svaté Trojice. Kolem kláštera se rozléhají proslulé olivové háje a vinice, o které se již od roku 1632 velmi pečlivě starají místní mniši. S citem pro ekologii a s respektem k tradičnímu obhospodařování půdy, bez použití chemických postřiků a hnojiv zde pěstují olivy vysoké kvality, ze kterých lisují tradičním způsobem bez rozdrcení pecky nejčistší olivový olej, který vůbec existuje. Má velmi lahodnou chuť, mimořádnou jemnost a nádherně voní. V kvalitě nezaostávají ani zde vyrobené balsamikové octy, které mniši nechávají několik let uležet v dubových sudech, což vede k jedinečné chuti a bohaté a plné konzistenci.

„Tekuté zlato“ olivový olej

A co nesmíte zapomenout ochutnat při svých toulkách Řeckem? Kromě tradičních pokrmů jako gyros, musaku, souvlaki, tzatziki, na které narazíte v každé restauraci i stánku, jednoznačně doporučujeme ochutnat řeky tolik milované chuťovky - vinné listy plněné rýží, grilovanou zeleninu a sýr feta (ať si ji dáte kdekoliv jinde, nikdy nechutná tak, jako přímo od Řeků), chuťově výrazné olivové pomazánky či fazolovou polévku. Nebojte se navštívit zapadlé hospůdky v přístavech a objednat si čerstvé mořské plody. Určitě však nevynechejte jehněčí, neboť Řekové jsou mistry v jeho upravování.

Španělské sušené šunky nesmí chybět
Naši pouť Středomořím zakončíme ve Španělsku v oblasti Extramadury proslavené výrobou přírodně sušených španělských šunek, neboli jamónů. Kýta sušené šunky nemůže chybět snad v žádné španělské rodině. V každé naleznete nakrojenou kýtu, ze které postupně ubývá.

Obecný název pro jakoukoliv sušenou šunku je Jamón Serrano, což v překladu znamená horská šunka. Horská proto, že zraje na chladném horském vzduchu. Speciální "odrůdou" je poté Jamón Ibérico, což je šunka z velice speciální, černé rasy tzv. iberského prasete, které se vyznačuje mnohými přednostmi oproti bílému praseti. Černí iberští vepři se totiž odlišují zvláštní genetickou vlastností. Jejich svalstvo díky své struktuře umožňuje, aby do něj pronikaly mastné kyseliny, a díky tomu se nehromadí tuk na okraji svaloviny, ale tvoří uvnitř velmi jemné žilky, které dodávají masu jedinečnou delikátnost. Odborníci navíc jejich tuk přirovnávají k olivovému oleji, neboť stejně tak není pro lidský organismus škodlivý. Důležitý je i způsob krmení těchto iberských vepřů, což se odráží ve výsledné kvalitě šunky. Nejvyšším a přirozeně také pak nejdražším stupněm šunky z iberských vepřů je Jamón ibérico de bellota, která se vyrábí z vepřů krmených ve volném výběhu a výhradně žaludy.

Podobně jako u některých druhů alkoholu se kvalita šunky stupňuje dobou jejího zrání. Rozeznáváme 3 stupně zrání, a to bodega - zrání 9 až 12 měsíců, reserva - zrání 12 až 15 měsíců a gran reserva - zrání více než 15 měsíců, až 24 měsíců.

Tip:

Doufáme, že některý z našich tipů budete moci ochutnat během svých dovolených.  Pro nedočkavce nebo ty, kteří se letos do Středomoří nechystají, máme řešení. Některé kamenné i internetové obchody v České republice nabízí zboží od výše zmíněných výrobců i mnoho dalších středomořských delikates. Doporučujeme například navštívit e-shop www.delikatesy-shop.cz, který se právě na Středomoří specializuje. A nám již nezbývá než popřát vám dobrou chuť a krásnou dovolenou, ať už jí strávíte kdekoliv.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.