Lidovky.cz

Krize vyvolala boom večerního aperitivu po italsku

Jídlo

  7:00
ŘÍM - Umění vždy si poradit, vlastnost vrozená všem Italům, se znovu jasně ukázala. Vzhledem k recesi je návštěva restaurace nad možnosti četných peněženek, a proto italské bary vynalezly novou atrakci: večerní aperitiv, píše agentura AFP.
Čerstvé těstoviny (ilustrační foto)

Čerstvé těstoviny (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Princip je jednoduchý: každý nápoj o paušální ceně od šesti do deseti eur (150 až 250 Kč) otevře dveře k bufetu s možností výběru. Na stolcích jsou malé pizzy nebo sendviče, mísy zeleniny a těstoviny s různými omáčkami.

Tento vynález, který se zrodil asi před deseti lety v Miláně, se nyní rozšířil po celém Apeninském poloostrově.

ČTĚTE TAKÉ:

Výhody takového "aperitivu" jsou četné, "Umožňuje nám to zajít si večer do restaurace, aniž bychom museli platit celou večeři, a proto to láká mnoho lidí. Možná se po tom trochu tloustne, ale je to levné, všichni si to můžou dovolit," svěřuje se čtyřiadvacetiletá Lucilla, slavící narozeniny své kamarádky v jednom římském baru.

"Vládne tu uvolněná atmosféra, užíváme si pěkné chvíle," připojuje se čtyřiatřicetiletý Stefano. V baru Freni e Frizioni situovaném v římské čtvrti Trastevere převládá mezi zákazníky mládež. K dlouhému bufetovému stolu se ale přibližuje i několik čtyřicátníků se sklenkou koktejlu nebo piva v ruce.

"Tam, kde bývají studenti, se obvykle i dobře jí. Tady jich bylo hodně, a tak jsem sem nakoukl. Objevil jsem tenhle bufet, kde se člověk může dobře najíst," vypráví čtyřicátník, který si nepřeje být jmenován.

Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou

Italská federace stravovacích zařízení (FIPE), která sdružuje restaurace, potvrzuje vzestup barů, které nabízejí takovou možnost. "Tento ekonomický model nejen odolává krizi, ale dokonce zaznamenává velký rozvoj," prohlašuje prezident federace Lino Stoppani.

Zákazníky láká především dobrý poměr mezi kvalitou a cenou v těchto "low cost" restauracích. "Tento projekt leží na hranici mezi tradičním aperitivem a večerním jídlem, spotřebitelé si jej volí, aby se mohli za málo peněz navečeřet," potvrzuje expert FIPE Luciano Sbraga.

Pro majitele barů jsou výhodou nižší náklady: nevyžaduje to takové nasazení personálu, protože zákazníci se obsluhují sami. "Máme zisky z přílivu zákazníků. Jestliže jich je hodně, stává se aperitiv dobrým byznysem," prohlašuje vrchní barman u Freni e Frizioni Cristian Bugiada.

Na úkor tradičních restaurací

Úspěch této myšlenky však jde na úkor tradičních restaurací, které více trpí krizí, připomíná Sbraga. Podle nedávné studie střediska Censis-Confcommercio se v posledních měsících rozhodlo 78 procent Italů omezit výdaje na obědy a večeře v restauracích.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle FIPE muselo loni skončit téměř 3400 restaurací, když italská ekonomika vstoupila ve druhém pololetí loňského roku do recese.

Návštěvnost italských restaurací má letos ještě poklesnout. Na Italy dopadnou účinky úsporných opatření, která vyhlásila vláda premiéra Maria Montiho. Jde o jakýsi koktejl zvyšování daní, důchodové reformy a rozpočtových škrtů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.