Lidovky.cz

Bizarnosti na talíři: stoleté vejce či Plumlovský řízek

Jídlo

  7:00
Gastronomie je plná bizarností. Ať už se jedná o názvy jídel, nebo o pokrmy samotné. Oslovili jsme několik recenzentů restaurací a zeptali se jich na jejich nejpodivnější věc, která jim v poslední době přistála na talíři, ať už v Česku nebo v zahraničí. A jaký je váš nejbizarnější zážitek?

Plumlovský řízek zasypaný vrstvou sýra a zalitý kečupem ochutnala Klára Donathová. foto: Klára Donathová

Stoleté vejce z Hong Kongu
Michal Sänger, recenzent restaurací

Michal Sänger, recenzent restaurací.

Mohl bych pochopitelně vsadit na jistotu a říct, že bizarní je pro mě každý nedělní podvečer, kdy na Nově sleduji, jak populární prodavač hrnců Jirka Babica opakovaně dokazuje, že pod gastronomickým dnem lze najít ještě sklep. Rád bych ale zmínil jídlo, které bylo vzhledově naprosto bizarní, ale překvapivě chutnalo velmi dobře a jmenovalo se "stoleté vejce".

Bylo to vejce, které je za syrova obaleno směsí jílu, popela a soli a během zhruba tří měsíců se zakonzervuje a zcela změní svůj vzhled. Celé vejce získá konzistenci gelu, žloutek se obarví na "lákavou" zelenošedou barvu a bílek přejde do tmavě hnědé až černé.

Stoleté vejce v Hong Kongu ochutnal recenzent restaurací Michal Sänger.

Poprvé jsem ho ochutnal v Hong Kongu, kde ho nabízela neméně bizarní restaurace. Ta byla podle průvodce Michelin oceněná hvězdou, ale personál ani manager restaurace o tom nic nevěděli. V některých čínských restauracích ho lze ochutnat i u nás.

Poslední co bych od černého vejce s zelenošedým žloutkem čekal je, že bude chutnat jako vařené vejce, ale přesně tak prostě chutnalo. Pro mě je to typická ukázka asijské kuchyně, která přes spoustu bizarních surovin a netradičních postupů směřuje k jedinému cíli a tím je skvělé jídlo.

Jordánský mansaf
Pavel Maurer, milovník dobrého jídla a pití a vydavatel ročenky Grand Restaurant a Grand Bar

Pavel Maurer každoročně sestavuje žebříček nejlepších restaurací v Česku Grand Restaurant.

Naposledy jsem ochutnal velmi neobvyklé jídlo, tím byl jordánský mansaf. Jordánci a Palestinci jsou velmi hrdí na tento takříkajíc národní pokrm, který ovšem na pohled vypadá pro našince příšerně. Je to skopové nebo jehněčí maso vařené ve vlastním bujónu, který je nakonec smíchán s jogurtem. Servíruje se na obrovských mísách jako hora beztvarého masa, které je potaženo bílou hmotou a různě z této hory čouhají skopové kosti.

Gastronomický zážitek Pavla Maurera: jordánský mansaf.

Jordánci sedí nebo lehce polehávají kolem několik hodin, uždibují maso s rýží a mandlemi. Vizuálně nechutné, chuťově skvělé. Delikatesnější úpravu jehněčího aby u nás pohledal. V Jordánsku tuto specialitu nabízí každá slušnější restaurace, ale ve svátečních chvílích se připravuje i doma. Je to velmi, velmi syté jídlo.

Jaké bizarní jídlo jste ochutnali vy?

Setkali jste se na cestách po Česku či po světe s nějakou gastronomickou podivností? Nenechávejte si ji pro sebe a pochlubte se ostatním čtenářům. Napište nám krátký příběh o daném jídle - co to bylo za pokrm, z čeho se skládal, kde ho nabízeli a v neposlední řadě, jak vám chutnal? A přidejte i fotografii. Nejlepší příspěvky zveřejníme. Své úlovky posílejte na e-mail gabriela.lukacova@lidovky.cz, jako předmět napište Bizarnosti na talíři.

Plumlovský řízek
Klára Donathová, hodnotitelka Scuk.cz, která pravidelně píše recenze restaurací do Lidových novin

Klára Donathová, hodnotitelka Scuk.cz.

Název jídla není ani tak bizarní jako jídlo samotné. Jednalo se o Plumlovský řízek, specialitu podávanou v Plumlově u Prostějova. Podle původního receptu představuje Plumlovský řízek smažená vepřová kýta obalená v těstíčku z mouky a vajec. Na řízek pak patří volské oko, kus smažené klobásy, spousta strouhaného tvrdého sýru a dekorace z kečupu. Samo o sobě to nezní příliš lákavě, ale nejde navštívit Plumlov a odjet bez ochutnání místní speciality.

Plumlovský řízek zasypaný vrstvou sýra a zalitý kečupem ochutnala Klára Donathová.

Rozhodně nedoporučuji objednat si jí v restauraci Happy Valášek, kde provedení předčilo nejhorší očekávání. Maso bylo samo o sobě nedobré, obalené v těstíčku nasáklém tukem, klobása chyběla úplně, za to laciného sýru (pokud to vůbec sýr byl) a kečupu bylo víc než dost. Plumlovský řízek byl pro mě pravděpodobně nejhorší a nejbizarnější gastronomický zážitek posledního roku.

Nejhorší gastronomický zážitek Romana Vaňka?

Šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk šílené názvy již nějakou dobu sbírá. Dokonce jim věnoval jeden díl svého pořadu Peklo na talíři. A jeho nejhorší zážitek? "Hráškový krém z pytlíku pod názvem Sperma von Wassermann, který mi naservírovali v jedné hospodě v jižních Čechách," prozradil serveru Lidovky.cz. Na další bizarní jídla se můžete ptát Romana Vaňka on-line. Odpoví ve čtvrtek 28. června od 10:30 hodin. Dotazy pokládejte ZDE.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.