Lidovky.cz

Oblíbený čaj darjeeling. Pěstitelé chtějí značce vrátit dobré jméno

Evropa

  8:00
DILLÍ - Pro znalce se jen málo čajů vyrovná darjeelingu. Jeho jemná, lahodná chuť ospravedlňuje jeho vyšší cenu a jeho jméno připomíná dávnou dobu, kdy Britové poprvé přenesli rostlinky čínského čajovníku na úpatí indické Himálaje. To vše by mělo podporovat prodej této značky, jenže množství čajů prodávaných celosvětově jako darjeeling se v oblasti indického Dárdžilingu ve skutečnosti nepěstuje.

Sběratel čaje. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zahraniční velkoobchodníci často totiž takto pojmenovávají směsi skutečného čaje z oblasti Dárdžiling a méně hodnotných čajů. A v některých případech označují touto značkou své čaje i pěstitelé z jiných regionů.

Unikátní chuť
Evropská unie ale letos rozhodla, že postupně přestane užívat název darjeeling pro směsi čajů. Tak jako láhev koňaku musí pocházet z regionu kolem francouzského města Cognac, tak i šálek čaje darjeeling bude muset být připraven pouze z čaje vypěstovaného v oblasti Dárdžiling.

"Ta unikátní chuť pochází odsud a nelze ji najít nikde jinde," říká místní čajový expert Anil K. Džha mezi čajovými keříky na stráni kopce asi 1 500 metrů nad mořem poblíž nepálské hranice. "Lidé se tu chuť snažili napodobit, ale nepodařilo se jim to," dodává.

Jedinečnost Dárdžilingu jako lokality je nesporná. Za jasných dní se nad městem vznášejí bílé vrcholky Kančendžengy, která je po Mount Everestu a K2 třetí nejvyšší horou světa. Za rušným městem je mnoho strmých svahů pokryto čajovými plantážemi založenými před více než 160 lety, kdy jistý britský chirurg zjistil, že se ve zdejším vysokohorském prostředí čajovníku mimořádně daří.

Ti, kteří pracují přímo pro družstvo jsou placeni přibližně 1,4 dolary za den (stejně tu stojí asi kilo pšeničné mouky).

Horský terén také omezuje produkci. Indie vyprodukuje téměř miliardu kilogramů čaje ročně, víc než kterákoli jiná země na světě, ale darjeeling představuje jen jedno procento z toho. Okres Dárdžiling má 87 certifikovaných čajových zahrad, jak se jim místně říká, které dávají deset milionů kilogramů čaje za rok. Potenciální růst je prakticky nulový.

Velkoobchodní cena je pětinásobně vyšší
Proto také byli místní pěstitelé rozhořčeni, když zjistili, že až 44 milionů kilogramů čaje na světových trzích se prodává pod nálepkou darjeeling.

"Darjeeling byl vždy dražší než jiné čaje. A my přišli na to, že prodejci po celém světě prodávají čaj pod tímto jménem," říká dlouholetý poradce místních pěstitelů Ranen Datta. Velkoobchodní cena darjeelingu je asi pětinásobně vyšší než cena běžných čajů, upřesňuje.

Místní pěstitelé již v době studené války bojovali o ochranu svého produktu. Během britské koloniální vlády se darjeeling vyvážel především do Evropy, která také zůstala nejdůležitějším trhem po získání indické nezávislosti v roce 1947. Ale jak se Indie začala politicky sbližovat se Sovětským svazem, byla uzavřena dohoda prodávat čaj také Moskvě. Pro darjeeling to znamenalo dobu temna. Sověti si objednávali obrovská množství a míchali darjeeling s obyčejnými čaji ze satelitních zemí. Rusy kvalita darjeelingu nezajímala.

ČTĚTE TAKÉ

Pěstitelé začali používat chemická hnojiva a pesticidy, aby maximalizovali produkci, a ta vzrostla na 14 milionů kilogramů ročně. Ale po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se také zhroutila obchodní dohoda a darjeeling měl najednou problémy najít odbytiště v Evropě, kde mnozí zákazníci, především v Německu, byli proti užívání chemikálií.

"Neměli jsme kupce. Dlouho trvalo, než se podařilo napravit pověst darjeeligu." Klíčový byl návrat ke kvalitě. Pěstitelé čaje se začali zbavovat chemikálií a přešli na ekologické zemědělství. Celková produkce klesla, ale ceny postupně rostly. Pěstitelé rovněž vyvinuli luxusní čajové produkty, především bílý čaj, který se získává zpracováním prvních, ještě nerozvinutých bílých čajových lístků rostliny.

Poškození dobré pověsti
Po obnovení dobré pověsti darjeelingu ale pěstitelé zjistili, že velkoobchodníci mísí jejich čaj s jinými druhy, aby zvětšili jeho objem. Výsledný produkt přitom označují jako čaj darjeeling.

Producenti skutečného darjeelingu si proto nechali od Světové obchodní organizace název uznat jako "geografické označení" a obchodní zástupci vyjednali dohody s jednotlivými zeměmi, aby bylo jméno darjeeling respektováno. Obdobná dohoda byla letos uzavřena i s celou Evropskou unií.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.