Lidovky.cz

Některé minipivovary mě děsí, říká majitel nejlepšího hostince

Jídlo

  7:00
Je spolumajitelem nejlepšího Zájezdního hostince, vede Pivovarské muzeum a dokonce o pivu píše knihy. O oblíbený český nápoj se zajímal už při studiu na vysoké škole. "Náš zájezdní hostinec je vlastně muzeum. Každý týden pořádáme gastronomické hody na různá témata, která jsou založena nejenom na různých surovinách, ale i na tématech geografických," říká Milan Starec.

Pivo - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Co říkáte na boom minipivovarů, který v posledních letech zažíváme?
Tak trochu s obavou. Historie se opakuje. Po roce 1989 došlo k uzavírání středních pivovarů a počet pivovarů se v Česku dostal na historické minimum. Takzvaná "europiva" slavila triumf. Naštěstí se chuť českého pivaře nedala úplně oblbnout a začaly vznikat minipivovary. Jejich prudký nárůst mne však trochu děsí.

Lidovky.cz: Co na nich vidíte špatného?
Velké množství z nich je bez konceptu, bez technologických znalostí a v podstatě může být pro rozvoj malých pivovarů škodlivé. Chcete na dovolené ochutnat regionální produkt, dáte si místní pivo a on to "kyseláč". Tak to zkusíte podruhé a on je to "švestkáč". Vícekrát zkoušet nebudete a dáte si průměrné a známé pivo. Některá piva jsou na našem trhu zbytečná. Vždycky mne lákalo dostat se do doby, kdy člověk mohl chodit pěšky od pivovárku k pivovárku, hodnotit, odpočívat a ta doba se možná vrací. To je přeci skvělé.

Lidovky.cz: Jak vnímáte současné pivovarnictví v Česku?  
V podstatě velkým plusem minipivovarů ve vztahu k větším bylo, že se naše pivovarské "kolosy" zase začali více zajímat o kvalitu než kvantitu, což vnímám jako velmi pozitivní posun. České pivo bylo vždy považováno za jedno z nejlepších a bylo by škoda o tuto pověst přijít.

Milan Starec

Milan Starec se narodil  v Praze. V pohostinství podniká skoro dvacet let. V roce 2001 se stal spolumajitelem pivovaru v Kostelci nad Černými lesy, kde provozuje zájezdní hostinec Černokosteleckého pivováru certifikovaný Czech Specials a Pivovarské muzeum. Píše knihy o historii pivovarnictví v Česku.  

Milan Starec a Tomáš Vochodský

Lidovky.cz: Vedete zájezdní hostinec, Pivovarské muzeum a vydáváte knihy o historii pivovarnictví. Jak zvládáte skloubit všechny tyto aktivity?
Těžko, ale velkou výhodou je, že všechny jsou v rámci jednoho tématu a tím je pivovarnictví. A ono těch aktivit je čím dál více. Jsme na to s kolegou Vodochodským dva a všechno je jen otázkou priorit. Když se roku 2002 objevila možnost získat nějaké dřevěné ležácké sudy, tak jsme neváhali a ihned je pořídili. Teprve záhy jsme zjistili, že jsou v hrozném stavu a je naprosto nutná jejich oprava.

Lidovky.cz: Opravovali jste sudy sami?
Pozvali jsme naší žijící bednářskou legendou Ladislava Bešťáka a začali jsme sudy opravovat s ním. Láďa přijel k nám do pivovaru a pustil se do opravy sudů. A takto vzniklo naše podzimní Vykulení, což je akce, která začala jako záchrana sudů a skočilo akcí, kterou lze považovat i za gastronomickou a která propojuje všechny aktivity, které jste zmínila.

Lidovky.cz: Je těžké obhájit titul Nejlepší zájezdní hostinec?
Jednoznačně ano. V současné divné době už není restaurace rozjetý vlak. Setrvačnost nefunguje a lidský faktor hraje podstatnou úlohu, ale my se pořád snažíme přicházet s něčím novým. Každý týden pořádáme gastronomické hody na různá témata, která jsou založena nejenom na různých surovinách, ale i na tématech geografických. Snažíme hrát si i s provedením jídelních lístků. 

Lidovky.cz: Jak je upravujete?
Měli jsme jídelní lístek ve formě vysvědčení, kvizu či normalizace psaný dobovým stylem na psacím stroji. Chceme pokaždé našeho hosta mile překvapit. Stejně tak se snažíme o prosazení ryze tradičního českého hostince s domácími produkty. Dále nabízíme prohlídky v našem Pivovarském muzeu. A v neposlední řadě pořádáme i větší tematické akce. Kromě podzimního Vykulení, které letos slaví desátý ročník i jarní Vysmolení. Jak často máte možnost ochutnat pivo z čerstvě vysmoleného sudu? Předposlední víkend v květnu proběhne druhý ročník a hlavní atrakcí této pivovarské trachtace bude smolení transportních dřevěných sudů  a také čepování piva z čerstvě vysmolených sudů.

Lidovky.cz: Jak jste se od studia na vysoké chemické škole dostal k vedení Zájezdního hostince a Pivovarského muzea.
Studia na škole jsem trávil na kolejích v Praze na Jižním městě. Během mých studií byl uzavřen studentský klub Golem. Věčně žíznivých študáků na kolejích bydlí kolem 5500 a byla tam tehdy jen jedna další hospoda a to proslulý Klub Blanice. Já jsem otevřel klub Lev a provozoval ho. Z bezproblémového studentského života jsem spadl rovnýma nohama do ledové vody bez absolutních zkušeností. Postupem doby jsme začali spolupracovat s provozovatelem klubu Blanice Tomášem Vodochodským, který jako syn sládka sdílel mé nadšení pro pivovarnictví. Společně jsme začali jezdit po dávno zaniklých pivovarech a shromažďovat velké množství artefaktů z bouraných pivovarů a sladoven, které nebylo kde uskladňovat. Po důkladné rešerši a průzkumu jsme se rozhodli pro areál v Kostelci nad Černými lesy, kde byly dochované původní technologie a pivovary byly architektonicky zajímavé a bolševikem neposkvrněné. Krom složitých tahanic s jedním z původních majitelů jsme museli čelit tomu, že do areálu po více než 50 let nikdo neinvestoval. Nedávno jsme oslavili 12 let od koupi pivovaru a jsme stále na začátku cesty. 

Pivovarnický dvůr

Lidovky: Budete vařit vlastní pivo i v Kostelci? 
Tak to si říkáme již několik let. My na to jdeme tak trochu od lesa. Nejdříve chceme mít naše hostince pro odběr černokosteleckého a potom pivovar. Hostince již jsou a nyní se intenzivně věnujeme obnově pivovaru. Víte ono obnovit pivovarskou technologii z 30. let 20. století je trochu něco jiného než koupit pivovar na klíč. Vzhledem k úctě k tradici budeme dozajista svařovat klasickou výčepní desítku a ležák dvanáctku. Ojedinělé však na tom bude právě historická technologie jako přímý otop pod kotlem, chladící štoky, sprchový aparát atd. Nechte se překvapit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.