Lidovky.cz

V brněnském paláci Padowetz otevřeli novou restauraci

Jídlo

  6:50
BRNO - Po šesti letech se znovu otevřela hostům restaurace Padowetz ve stejnojmenném brněnském paláci naproti hlavnímu nádraží, který je kulturní památkou. Místo zakouřeného nonstop lokálu tam vznikla restaurace s moderním vzhledem a více než 200 místy.

V brněnském paláci Padowetz otevřeli novou restauraci foto: ČTK

Po dvou týdnech zkušebního provozu jsou prý lidé zatím spokojení, řekl provozovatel Jan Nováček. Rekonstrukce restaurace si podle něj vyžádala miliony korun.

Budovu od roku 2010 vlastní společnost Lebona. Odkoupila ji od společnosti Red Group, jejímž původním záměrem bylo obnovit luxusní hotel z 19. století. Kvůli finanční krizi a podmínkám na trhu z velkolepého plánu sešlo. V dalších prostorách jsou proto nadále kanceláře jako před rokem 2007, kdy se museli všichni nájemci vystěhovat.

Palác Padowetz

Palác Padowetz stojí u nádraží už od roku 1839, tedy roku, kdy do Brna přijel z Vídně první vlak. Původně se hotel jmenoval U císaře rakouského, nechal jej postavit podnikatel a statkář Lorenz Padowetz a na svou dobu poskytoval zámožným lidem luxusní ubytování. Hotel s kavárnou fungovaly až do roku 1939. Po válce budovu provozovaly různé národní podniky a hotel se změnil na kancelářské prostory. Kulturní památka se dostala do soukromých rukou v kuponové privatizaci, která začala v roce 1992.

Interiér restaurace navrhl architekt David Marek. "Chtěli jsme takovou restauraci, která zapadne do domu a která bude poskytovat hostům vedle chuťových i vizuální zážitky. Zároveň jsme nastavili ceny tak, aby k nám mohl přijít každý a chceme nabídnout kvalitní jídlo i pivo. Na případné další doplňky či úpravy si počkáme až po delší době podle toho, jaké budou reakce hostů," uvedl Nováček.

Rekonstrukce restaurace trvala rok. "Bylo to dost náročné, protože interiér byl otlučený až na cihly a nebylo tu nic. Navíc není jendoduché dostat do staré budovy například topení či vzduchotechniku podle současných požadavků," řekl Nováček.

Brňané tak mohou chodit po letech do jedné z tradičních historických restaurací. Už dříve byly opraveny a znovu otevřely například Stopkova plzeňská pivnice v České ulici či Pivnice U čápa na Obilním trhu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.