Lidovky.cz

Neprávem opomíjená příloha. Dejte bulguru šanci

Jídlo

  6:00
Češi už vzali na milost kuskus i luštěniny, bulgur se však na jídelních stolech stále objevuje spíše sporadicky. Zkuste dát téhle příloze šanci. Je zdravá, levná a její chuť vás zřejmě mile překvapí. Na přípravu není nijak složitá a hodí se jako příloha k masu, do salátů či nádivek.

Bulgur je zdravá varianta příloh. foto: SmartpressShutterstock

Bulgur je částečně naklíčená, usušená a nahrubo pomletá pšenice s ořechovou chutí. Byl základní surovinou již ve starých civilizacích. Jako tepelně zpracovaná potravina je velmi lehce stravitelný, dodává vitalitu a nenadýmá.

Je vhodný i pro děti a sportovce. Můžete ho používat samostatně jako přílohu nebo na přípravu různých zeleninových salátů (tabbouleh) či masových jídel. Vybírejte vždy bulgur z ekologického zemědělství, radí ve své Bio kuchařce propagátorka zdravé výživy Hana Zemanová.

ČTĚTE TAKÉ:

Bulgur má vysoký podíl vlákniny, hořčíku, fosforu a železa. Je v něm minimální množství tuku, zlepšuje funkci metabolismu a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Připravíte ho snadno. V poměru 1:3 ho promícháte s horkou vodou a asi 12 minut povaříte, poté ho můžete přidat do polévky, po slití vody do salátů či nádivek. Hodí se i jako jako příloha k masu, kde nahradí brambory či rýži.

Bulgurová polévka

  • 1 hrníček bulguru
  • 1 květák
  • 1 kořenová petržel
  • 1 mrkev
  • 1/2 menšího celeru
  • pepř, sůl, polévkové bylinky

Zeleninu očistíme a nakrájíme na stejně velké kostičky, ve vroucí vodě uvaříme doměkka, okořeníme. Přidáme bulgur a asi 10 minut povaříme.

Brambory v polévce zkuste projednou nahradit bulgurem.

 

Bulgur s krůtím masem

  • 500 gramů žampionů
  • 500 g krůtího masa
  • 1 hrnek bulguru
  • 2 hrnky vody
  • 1 menší pórek
  • 1 červená paprika
  • 1 lžička grilovacího nebo adžika koření
  • sůl

Maso omyjeme, nakrájíme na kousky, promícháme s kořením a necháme v lednici odležet. Bulgur promíchejte s vodou a nechte hodinu bobtnat. Žampiony, papriku a pórek očistíme a nakrájíme na plátky.

Na pánvi rozehřejeme máslo a dáme na něj opéct maso. Mezitím vsypeme hrnek bulguru do větší misky a přelijeme ho 2 hrnky horké vody nebo vývaru. Necháme bobtnat. Na rozpáleném másle nebo oleji osmahněte maso, přidejte žampiony, pórek, papriku a duste asi deset minut. Slijte vodu z bulguru a přisypte ke směsi, nechte pár minut dusit a dochuťte.

Salát z bulguru z kuchařky Hany Zemanové (Smartpress)

Veganský bulgurový salát s tofunézou

500 g bulguru (v biokvalitě)

kořenová zelenina do klasického bramborového salátu (2 mrkve, 2–3 střední cibule, 1–2 petržele, 1 malý celer)

350 g nakládaných okurek nebo kapary

2 balení tofunézy (cca 300 g) nebo bílé tofu

mořská sůl

čerstvě namletý pepř

1–2 lžíce umeocta, 1 lžíce jablečného octa

Biokuchařka Hanky Zemanové přináší recepty pro vegany i milovníky masa.

1. Uvařte bulgur ve vroucí osolené vodě 5 minut bez míchání. Poté nechte dojít pod poklicí ještě dalších 10–15 minut. Vařte v poměru 1 díl bulguru na necelé 2 díly vody. Vychlaďte ho nebo propláchněte

studenou vodou.

2. Zeleninu uvařte doměkka a nakrájejte. Vývar ze zeleniny si schovejte na polévku.

3. Smíchejte vychladlý bulgur s ostatními surovinami, dochuťte umeoctem, popřípadě solí či

pepřem.

4. Pokud si chcete tofunézu sami vyrobit, povařte bílé tofu 5–10 minut ve 150–200 ml vody se solí a zeleninovým bujónem. Ještě horkou směs dejte do mixéru a během mixování postupně přidávejte olej (například olivový, ořechový nebo slunečnicový). Oleje přidávejte tolik, abyste ve výsledku získali hladký krém. Dochuťte bylinkami, hořčicí nebo umeoctem.

Autor:
Témata: Bulgur, maso, salát
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.