Lidovky.cz

Bez glutamátu i síry. Obliba vymražených potravin stoupá

Jídlo

  6:31
Dlouhá doba trvanlivosti, jednoduchá příprava a balení vhodná pro převoz. To jsou výhody sušeného ovoce či instatních jídel, nevýhou je, že v nich najdete například i glutamát či síru. Přitom existuje i zdravější způsob zpracovaní - vymražení.

Sušené ovoce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vymražené neboli lyofilizované jídlo či ovoce se díky procesu zpracování nemusí používat žádné rizikové konzervanty ani zvýrazňovače chuti. Při lyofilizaci, tedy sušení potravin mrazem, se pokrm nejdříve prudce zmrazí až na −80°C. Díky tomu vzniknou v potravinách drobné krystalky ledu, které zabraňují narušení struktury.

Sušení potravin a instatní jídla

Při sušení se potraviny umístí do horkého prostředí, kde se z nich postupem času odpaří voda. Potraviny přicházejí o původní tvar a vlhkost, mění se jejich struktura i chuťové vlastnosti. Většina sušeného ovoce dostupného v obchodech navíc prochází sířením a přidávají se do něj barviva a cukry tak, aby si plody uchovaly lákavý vzhled a prodloužila se jejich trvanlivost. Instantní sušená jídla, jako jsou například polévky či omáčky v prášku, pak obsahují glutamáty, které zvýrazňují chuť. Nadměrná konzumace těchto látek však může mít negativní dopady na lidské zdraví. Nadměrná konzumace glutamátu může vyústit v alergické reakce či bolesti hlavy a nevolnost.

Po procesu zmražení se potraviny umístí do sušárny, kde jsou vystaveny silnému podtlaku a dosušují se odpařováním. Při sublimaci krystalky vody v potravinách přecházejí do plynného skupenství ve formě vodní páry. Jídlo si proto zachová svou původní chuť i barvu.

"Vzhledem k absenci barviv a zvýrazňovačů chuti se jedná o vhodnější typ pokrmu než klasická instantní jídla. I u lyofilizovaných potravin je nicméně nutné prostudovat nutriční fakta a přítomnost alergenů, a zodpovědně pak zvážit jeho konzumaci," dodává Kateřina Cajthamlová, lékařka zaměřující se na výživové poradenství.

Podle posledních vědeckých studií je navíc zřejmé, že jsou potraviny zpracované lyofilizací daleko zdravější než glutamátem zvýrazňované a sírou konzervované pokrmy.

"V případě častější konzumace vymraženého jídla je proto vždy nutné pamatovat na vyváženost jídelníčku a neopomínat doplňování vitamínů v podobě čerstvého ovoce," dodává Cajthamlová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.