Lidovky.cz

Na uhlí, plyn či elektrický. Jak si vybrat správný gril?

Jídlo

  6:36 – ADVERTORIAL
Nejen bylinky a marinády, chuť grilovaného masa může ovlivnit také výběr grilu na kterém grilujeme. Ty nejrozšířenější jsou na dřevěné uhlí. Nabídka grilů je ale širší. Jaký gril si na zahradu pořídit?

Gril (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Dřevěné uhlí, plyn nebo elektrický gril? To je otázka, která trápí většinu těch, kteří si chtějí pořídit zahradní gril. Jaké jsou výhody a nevýhody? A jaká varianta se vyplatí? Nejrozšířenější a nejkupovanější jsou grily na dřevěné uhlí, pokud ale upřednostňuje čistotu, rychlost a zdraví můžete si koupit elektrický či plynový gril.

ADVERTORIAL

DŘEVĚNÉ UHLÍ

Vzniká spalováním dřeva bez přítomnosti kyslíku. Jedná se o přírodní proces, při kterém nejsou používány chemické látky.

Jedním z důvodů, proč jsou grily na dřevěné uhlí nejoblíbenější je záruka, že maso si ponechá svou charakteristickou chuť po spáleném dřevu. Elektrický a plynový gril vám neudělá nepořádek, a maso nebude chutnat po spáleném dřevě . Tyto grily jsou zase velice rychlé - jednoduše je rozpálíte stiskem tlačítka. Plynové a nově i elektrické grily mají možnost aromatizace grilovaného jídla kouřem z dřevěných pilin.

Grily na dřevěné uhlí či brikety

Jediným problémem grilů na dřevěné uhlí či brikety je odkapávání tuku na dřevo, který se v žáru přepaluje a vznikají tak škodlivé výpary. Jinak jsou tyto grily nejoblíbenější a z hlediska ceny představují nejdostupnější variantu. A je na vás jestli si vyberete dřevěné uhlí či dřevěné brikety. Dřevěné uhlí se oproti briketám lépe a snáze zapaluje, vydá větší teplo a zůstává po něm méně popela. Nevýhodou je, že dřevěného uhlí spotřebujete mnohem více než briket.

Vůně kokosu či třešní

Značnou roli podle šéfkuchaře hraje dřevěné uhlí, nebo brikety, které mohou vonět po třešních, hruškách, nebo i kokosu. Vytvoří příjemnou atmosféru a jídlu přidají jedinečnou chuť.

Dřevěné brikety vydrží déle hořet a vytvářejí stabilnější prostředí, nicméně počítejte s tím, že při jejich spalování se uvolňují chemické látky. „Grilování by mělo vyzvednout čerstvost masa. Přípustné jsou čerstvé bylinky, které se mohou hodit i na horké brikety. Když se uvolní vonné silice, ovlivní to vůni pokrmu,“ řekl šéfkuchař Tomáš Levý.

Plynové grily

Plynové grily mají výhodu - rychlejšího použití bez potřeby rozpalování uhlí nebo briket. Převážně jsou k zakoupení ve verzi větší zahradní gril. Nevýhodou grilů je potřeba stálé kontroly a manipulace s nádobou na plyn a potřeba kontroly průběhu grilování.

Elektrické grily

Elektrické grily mají jednu obrovskou výhodu - používat je můžete na zahradě, ale i na balkonu a v interiéru. Jsou nejzdravější forma opékaní potravin protože potraviny nejsou v přímém kontaktu s ohněm co zabraňuje jejich spečení a vzniku karcinogenních látek. Existují dvě základní varianty: stolní a zahradní. Stolní elektrické grily jsou praktické z pohledu skladování, manipulace a rychlosti přípravy grilu k použití. Griluje se pomocí roštu, topného tělesa či nepřilnavé desky. Grily s nepřilnavým povrchem se nejsnadněji čistí a taky je možné je dát do myčky nádobí. U vybraných modelů je taky možná aromatizace kouří z dřevěných pilin. „ Elektrické grily s automatickými programy vám zaručí perfektní výsledky grilování bez připálení a to i bez předešlých zkušeností s grilováním“ řekl produktový manažér značky Tefal Dušan Holec.

Grilování na balkoně

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.