Lidovky.cz

Jezte v cizině méně nudlí, prosí čínský prezident krajany

Jídlo

  6:52
PEKING - Čínští obyvatelé se stávají čím dál tím nadšenějšími cestovateli, a čím dál tím víc jich míří na dovolenou do zahraničí. To s sebou ale nese i řadu problémů. Na jeden z nich upozornil čínský prezident Si Ťin-pching, když během nedávné návštěvy na Maledivách krajanům vzkázal, že by měli jíst méně instantních nudlí a měli by naopak dát přednost pokrmům místní kuchyně, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.

Své poznámky Si Ťin-pching mínil jen napůl v žertu, když na Maledivách prohlásil: "Musím říct, že bychom měli naučit naše občany být při cestách do zahraničí civilizovanější. Neodhazujte prázdné lahve všude kolem sebe, neničte korálové útesy a jezte méně instantních nudlí a víc místních plodů moře," dodal.

Čínský prezident tak reagoval na informace, podle nichž byly luxusní maledivské hotely v loňském roce nuceny odstranit varné konvice z pokojů, které si zamluvili čínští turisté. Hotely se tak snažily čínské turisty odradit od toho, aby si po večerech na pokojích vařili a konzumovali instantní nudle.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco Číňané jsou proslulí tím, že jsou schopni uvařit a sníst prakticky cokoli, čínští turisté jsou neméně proslulí nedostatkem touhy experimentovat, jakmile při cestách do zahraničí dojde na místní kuchyni. Mnozí proto automaticky zamíří do nejbližší čínské restaurace, anebo do vlastního kufru naditého z domova dovezenými potravinami. "Nudlová aféra" na Maledivách nicméně vyvolala mezi čínskými turisty nespokojenost a stížnosti na nespravedlivou diskriminaci.

Čínští turisté nejsou nijak zanícenými milovníky vodních sportů, přesto se ostrovní Maledivy v posledních letech staly jednou z jejich nejoblíbenějších destinací. Jedním z důvodů je skutečnost, že Maledivy držitelům čínského pasu umožňují bezvízový vstup.

Od roku 2010 se čínští turisté stali nejpočetnější skupinou cizinců mířících na Maledivy. Jen v roce 2012 jich sem podle oficiálních údajů zavítalo zhruba 230.000.

Lepší způsoby

Čínská vláda se v posledních letech vytrvale snaží naučit své občany lepším způsobům během cest do zahraničí. Mezi nepříjemné projevy kazící pověst čínských cestovatelů patří například touha čmárat graffiti, kam se dá, historické památky nevyjímaje.

Mezi případy, které si vysloužily pozornost světového tisku, se zapsalo například popsání egyptského chrámu čínskými znaky či pózování skupiny čínských turistů pro fotografie s delfínem, který uvízl na pláži. Na některých snímcích turisté delfína zvedali do vzduchu; mořský savec jejich zacházení nepřežil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.