Lidovky.cz

Češi preferují tuzemská vína. Jsou ochotni si za ně i připlatit

Evropa

  9:00
Lidé v České republice preferují moravská a česká vína, považují je za kvalitnější než dovozová. Jsou také ochotni si za ně připlatit. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Vinařského fondu.
Bílé víno - ilustrační foto.

Bílé víno - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle šéfa Vinařského fondu Jaroslava Machovce průzkum přinesl historicky nejpozitivnější pohled spotřebitelů na moravská a česká vína. Souvisí to mimo jiné s kampaní Vína z Moravy, vína z Čech. Průzkum přichází v době, kdy stát zvažuje regulaci v oblasti obchodu se sudovým vínem.

Tuzemská vína preferuje 58 procent konzumentů. Většina je upřednostňuje i v případě, kdy jsou dražší než dovozová. Ještě v roce 2006 považovalo moravská a česká vína ve srovnání se zahraničními za kvalitnější pouhých 15 procent konzumentů vína.

Dvacet litrů ročně

Spotřeba vína v ČR dlouhodobě roste. Aktuálně činí zhruba 20 litrů na osobu ročně. Většina vína se ale do ČR dováží. „Je skoro jisté, že se Česká republika nestane v dohledné době vinařsky soběstačnou,“ uvedl Jaroslav Machovec.

Podle průzkumu vztah lidí k tuzemským vinařům zlepšil například seriál Vinaři. Alespoň jeden díl vidělo 55 procent populace. Respondenti, kteří seriál sledovali pravidelně, deklarovali zlepšení postoje k vinařům v 41 procentech případů.

Většina tuzemských vinic je na jižní Moravě. Kraj se chystá podpořit jejich obnovu i novou výsadbu. Ke konci loňského roku dosahovala osázená plocha vinic v Česku 17.611 hektarů, plocha zrušených, takzvaně vyklučených vinic činila 70,9 hektaru. Plochy s právem na opětovnou výsadbu dosahovaly téměř 656 hektarů. Státní rezerva, teda plocha nových vinic, kterou by mohli moravští a čeští vinaři hypoteticky vysadit dosahuje téměř 1300 hektarů.

Chcete zasadit vinici? Budete muset požádat

Podle záměru EU od příštího roku zanikne státní rezerva na výsadbu. Vinař, který bude chtít sázet novou vinici bude muset požádat o povolení. Každý členský stát bude moci navýšit ročně plochy svých vinic o jedno procento, to v případě České republiky představuje necelých 180 hektarů.

Aktuálně se v ČR řeší i nová legislativa k obchodu s vínem. Svaz vinařů odhaduje, že stát přijde v důsledku černého trhu s vínem ročně zhruba o 2,5 miliardy korun. Nezdaněno končí zhruba 100 milionů litrů vína ročně. Sudové víno se v Česku prodává na zhruba 30 tisících místech. Podle svazu by měl místa stát regulovat.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.