Lidovky.cz

Léto v Chorvatsku: Co si dát v restauraci? Mořský guláš, peku či rožata

Jídlo

  16:00
PRAHA - Dnes už to sice tolik neplatí, v očích mnoha Chorvatů však Češi stále zůstávají národem paštikářů. Určitě i letos bude s sebou na Jadran část turistů vláčet tašky s konzervami a řízky v alobalu, stále víc lidí ale přichází na chuť místním specialitám.

Ryba na grilu. Jak připravit perfektního tuňáka, poradí Roman Paulus foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Díky zeměpisné poloze i historii je chorvatská kuchyně pestrá a snadná na přípravu. Pokrmy si můžete po návratu z dovolené uvařit i doma, přinášíme recepty na ty nejvyhlášenější delikatesy.

Chorvatsko má velmi zajímavou historii a spolu s tím, jak se zde střídaly mocenské zájmy, se utvářela také chorvatská kuchyně. Největší rozdíly jsou patrné při porovnání vnitrozemí a pobřeží, kde se příprava pokrmů liší jak výběrem surovin, tak i zpracováním. Pro kontinentální kuchyni jsou typické protoslovanské kořeny a poté i kontakty s maďarskou, vídeňskou a tureckou kuchyní. Převládá maso, masné výrobky, sladkovodní ryby a zelenina.

Na pobřežní oblasti měli vliv Řekové, Římané a později zde zanechala stopy francouzská a italská kuchyně. Lahůdkám vévodí moře – v nejrůznějších variantách se v domácnostech i restauracích připravují ryby, olihně, sépie, chobotnice, krevety, humři. Hojně se využívá olivový olej, pršut, ovoce a zelenina.

Rybu modrou, nebo bílou?

Mořští tvorové vládnou celému pobřeží Chorvatska. Ať se vydáte kamkoliv, narazíte na rybu na grilu. Ale pozor, nečekejte na jídelním lístku konkrétní druh, nýbrž buď bílou, nebo modrou rybu. Maso bílých ryb, mezi něž patří třeba zubatec, parmice nachová nebo cípal hlavatý, je kvalitnější, lehčí a chutnější, ale zpravidla i nejdražší na jídelním lístku. 

„Jadranské moře je domovem asi tří set osmdesáti druhů ryb. Většina jich patří k modrým rybám, to jsou hlavně sardele, tuňáci, makrely a palamidy. Jsou to vesměs ryby, které v Jaderském moři nežijí stále, ale migrují. Zároveň větší část života tráví v povrchových vodách moře, proto mají mastnější a hůř stravitelné maso. Bílá ryba žije na mořském dně, a tudíž nepotřebuje mastnou tkáň, která by ji nadnášela,“ vysvětlují Monika Sunara s Barborou Veselič, představitelky Sdružení Oko Jadrana ze Zadaru, s tím, že migrující druhy tvoří většinu výnosu rybolovu.

Pečená máslová makrela "ADOBO" na gratinované muškátové dýni, batátovým pyré, avokádovým krémem a salsou z tropického ovoce provoněnou panenským olivovým olejem
Ať už budete krevety vařit, nebo smažit, udělané jsou za minutu.

Z mořských plodů stojí za objednání grilované olihně, rizoto s krevetami nebo studený salát z chobotnice. Chorvatský rodák Dražen Horvat, který už patnáct let vede středomořskou pražskou restauraci Chorvatský Mlýn, ještě výčet doplňuje o mušle a slávky. Snad ve všech restauracích Dalmácie se servíruje dalmatské brodetto, guláš z mořských plodů nebo ryb, jenž má nespočet variací.

Rozmarýn a spousta česneku

Pozoruhodný je jeden ze způsobů přípravy pokrmů, který v Chorvatsku zanechali Turci. Toto jídlo na jídelníčku najdete označené jako „peka“. Připravuje ve speciálním hrnci, na jehož poklop se nahrne žhavé uhlí, které má za úkol, aby žár šel svrchu. „Zatímco na jihu tak upravují maso, my peku používáme na mořské plody,“ popisuje Dražen Horvat. Vyhlášenou lahůdkou je chobotnice pod pekou. Horvat tvrdí, že pravé jaderské chobotnice mají oproti těm oceánským mnohem chutnější maso.

 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.