Lidovky.cz

SOMELIÉR: Drahé víno v supermarketu? Vyhněte se mu obloukem

Jídlo

  6:36
Často se při akcích či degustacích setkávám s otázkami, zda je vůbec možné sehnat dobré víno v supermarketu a jak vybrat takové, které bude alespoň dobře pitelné bez zbytečné hořkosti či extrémní kyselosti na jazyku. Otázky jsou to věru složité a já se často sám sebe ptám, proč ten, kdo chce kvalitnější víno, vlastně do toho supermarketu zamíří. Chápu, občas se nám jednoduše nepodaří odhadnout správně situaci a nic jiného než ten supermarket už nám nezbude.

Tomáš Brůha foto: Archiv Tomáše Brůhy

Pokusím se tedy nastínit alespoň několik vodítek, které mohou být směrodatné. Pokud nakupujete v supermarketu, pak je dobré vybírat víno vinaře, kterého už trochu znáte, a o jehož vínech víte, že vám chutnají. Nejspíš budou mít ve velkém obchodě jen základní řady, ale pravděpodobnost, že se úplně spálíte, není tak vysoká. Ovšem to je ten případ, kdy v těchto obchodech již figurují vzdělanější nákupčí vína, kteří do svého portfolia vpustí i kvalitnější vinaře.

Druhé vodítko může být cena, tisíckrát omílané téma, ale natolik pravdivé, že je třeba naň stále poukazovat. Prostě za 60 Kč dobré víno nekoupíte, hotovo, vyřízeno, bez výjimek. Dívejte se po vínech kolem 150 Kč, tam už budete mít alespoň trochu jistotu, že jeho výrobní cena nepřevyšuje tu kupní. Je třeba ale počítat i s tím, že nepůjde o víno, které budete moct vychutnávat a degustovat, spíše to bude vínko vhodné k jídlu bez ambice býti vínem degustačním.

Velkým obloukem se vyhýbejte vínům v pet lahvích či nápojových kartonech, ale to je snad rada, kterou není nutné zdůrazňovat. V takových obalech v supermarketu jistě kvalitní víno nenajdete. Velmi zásadní je téma skladovaní vína v obchodech. V drtivé většině velkých obchodů se víno uchovává zcela nevhodně. I proto bych zrazoval od toho kupovat na takových místech drahá vína.

Bílé víno - ilustrační foto.

Pokud budete totiž očekávat, že budou skvělé kvality, jako třeba znáte od svého vinaře, pekelně se pomýlíte. Ve velkých obchodech mají jen pár kousků od dražších vín, těžko najdeme v regálech zástup vín, které stojí přes pětistovku a to je právě problém, taková vína se v supermarketech kupují velmi málo. Víno tak často na policích stojí dlouhé dny, týdny a měsíce, pod přímým umělým světlem a ve velkém teple. Pokud tedy víno někdy kvalitu mělo a bylo dobré, při takovém skladování se jeho charakteristické vlastnosti zcela změní a víno již určitě nebude stát za to, zač se prodává.

A z toho vyplývá i další rada – pokud narazíte na zaprášené víno v regále, nekupujte ho. Jednou se mi stala taková příhoda. Byl jsem v obchodě a postarší pár spekuloval nad vínem. Přehrabovali se v různých odrůdách jednoho vinařství, načež vzadu narazili na zaprášené, zapomenuté víno staršího ročníku. Ihned po něm sáhli s tím, že to bude lepší, jelikož je tu evidentně zapomenuté a určitě to bude kvalitnější, když je to starší ročník. Tady bych si dával ale velký pozor, z celkem kvalitního vína se totiž v takto nevyhovujících podmínkách může stát nechutný a nepoživatelný patok. Proto radím, že čím větší obrátka vína, tím lépe. Alespoň budete mít jistotu, že víno v regále nestojí dlouho. Bohužel se to většinou stává u vín, která jsou velmi levná či ve slevě.

Medaile ze soutěží

V supermarketech bych sahal spíše po českých vínech, ale je pravda, že v posledních letech se zvyšuje i kvalita nabídky vín zahraničních. Jen je třeba hledat a zkoušet. Můžete se řídit oblastí, kterou chcete ochutnat, nebo kterou jste navštívili. Určitě není dobré dívat se po různých oceněních, u nás totiž existuje mnoho ne příliš kvalifikovaných soutěží, a vína, která dostávají takové medaile, ne vždy stojí za to. Dobrý vinař si na svou lahev dá maximálně dvě hodnotné medaile z prestižních soutěží, pokud tedy uvidíte oblepenou lahev medailemi a oceněními, pak ruce pryč. Tu jde jistě jen o marketingový tah na zvýšení ceny produktu. Jistě je těch vodítek i více, ale nejjednodušší je zkrátka ochutnávat, jelikož cesta poznání za vínem je dlážděna metodou pokus omyl a mnoho vypitými lahvemi vína.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český someliér Tomáš Brůha, šéfkuchař a spolumajitel nově otevřeného komplexu restaurací Mánes, člen Pražského kulinárního institutu a ambasador značky Tork pro lepší hygienu v restauracích Jaroslav Zahálka a nově také pivní someliér Robert Demeter, který je pivním specialistou pivotéky Pípa - Beer Story.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.