Lidovky.cz

SOMELIÉR: V létě vsaďte na růžové víno. Hodí se ke grilovanému masu i dezertu

Jídlo

  6:20
Teplé dny jsou tu a s tím přichází i čas grilování, zahradních večírků i pikniků. V posledních letech je i u nás velký boom růžových vín, která se nejvíce konzumují právě v tento čas. Aby ne, jsou lehká, mají často nižší podíl alkoholu a hodí se takřka ke každé dobrotě z grilu.

Růžové víno (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Růžová vína totiž velmi dobře ladí s velkou škálou jídel jak slaných, tak i sladkých, a proto jsou ideální pokud nechcete příliš řešit různá vína k jednotlivým chodům.

S létem ale přichází i čas, kdy více pijeme tato lehká vína a méně dbáme na kvalitu. Často jsou k dostání hodně sladká či polosladká vína, která bych v létě osobně raději vynechal. Více vás osvěží lehká mladá vína nebo samozřejmě kvalitní bubliny v podobě šampaňského, prosecca, cavy nebo sektu. Dobré je sáhnout po sklence s vyšší kyselinkou a nižším procentem alkoholu. Doporučuji růžová a bílá vína z Moravy, Rakouska, Německa, severní Itálie nebo jižní Francie, tam bývají mladá bílá a růžová vína lehčí a ovocnější a tím pádem i skvěle osvěžující.

Mladší vína

Všeobecně je dobré kupovat růžová vína mladší, maximálně do tří let od výroby, obecně se totiž růžová vína příliš nevyrábí pro delší časovou dobu. Samozřejmě najdeme i výjimky jako třeba Tavel ve Francii či vína z jižní Itálie a Španělska, ale to už jsou krásná vína, která nebudou tolik osvěžující a lehká. Taková růžová se hodí třeba na honosnější večerní akci.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český someliér Tomáš Brůha, šéfkuchař a spolumajitel nově otevřeného komplexu restaurací Mánes, člen Pražského kulinárního institutu a ambasador značky Tork pro lepší hygienu v restauracích Jaroslav Zahálka.

Ať už se budeme bavit o bílém nebo růžovém víně, vždy sáhněte po suché nebo polosuché variantě a podávejte o teplotě 8 – 10 stupňů. Určitě je dobré si připravit ice kýbl s ledem, ať můžete vína uchovávat v požadované teplotě. Já osobně preferuji růžová vína z odrůd Zweigeltrebe, Rulandského modrého nebo Svatovavřineckého. Z těch bílých bych potom sáhnul po Rieslingu či Veltlínu z Rakouska, Rieslingu či Mülleru z Německa nebo po klasických italských odrůdách jako Pignot grigio či Savignon. V poslední době se těší velké oblibě i tzv. clarety, tedy bílá vína z modrých hroznů, která nabídnou krásnou svěží chuť.

Samostatnou kapitolou jsou šumivá vína, která se v tento čas pijí suverénně nejvíce. U bublin si dávejte velký pozor na to, aby byla suchá či polosuchá, jelikož v teplém počasí bych sladké varianty opravdu nevolil. Určitě dbejte na kvalitu a na to, aby šumivé víno bylo opravdu šumivým, nikoliv jen perlivým vínem, jako tomu je u některých levnějších variant. Perlivému vínu se perlení dodává, ale šumivé víno má bublinky již díky procesem výroby. Šumivým vínům dodává skvělou svěžest třeba ovocný fresh, tedy smícháte-li víno s čerstvou ovocnou šťávou, dostanete výborný drink třeba na zahradní party.

Každopádně hlavně nezapomínejte na vodu a v létě obzvlášť při konzumaci alkoholu dostatečně tělo hydratujte. Ať nemusíte řešit potíže s bolestí hlavy nebo s jinými zdravotními potížemi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.