Lidovky.cz

Sedm specialit, které musí ve Slovinsku zažít vaše chuťové buňky

Jídlo

  6:44
I když je Slovinsko malá zemička, může se pochlubit neuvěřitelně různorodou kuchyní. Je silně ovlivněná kulinářskými styly sousedních zemí, které si ovšem upravila po svém. Z Rakouska Slovinsko převzalo například klobásy a štrúdl, z Itálie žlikrofi podobné raviolám a z Balkánu pljeskavicu (pirohy plněné masem nebo zelím) a burek.

Tradiční sýry a uzeniny foto: Redakce HS

Ve slovinském jídelníčku najdete především masité pokrmy a kromě hovězího, kuřecího a vepřového obsahuje často také telecí nebo zvěřinu. V nabídce se občas objeví i koňské nebo dokonce medvědí maso. A které speciality byste si neměli nechat ujít, pokud chcete zažít Slovinsko také „na vlastní jazyk“?

Kremšnita: magie křehkého těsta a sametového krému z úpatí slovinských hor

Blejska kremna rezina

Kremná rezina se skládá z vrstvy vanilkového puding a silné vrstvy šlehačkového krému, které jsou vložené mezi dva tenké plátky lístkového těsta. Pochází z regionu okolo města Bled a i v některých českých cukrárnách ji můžete ochutnat něco podobného pod názvem „kremšnit“, kde ale nikdy nebude tak dobrý, jako v bledské cukrárně s výhledem na jezero.

Žlikrofi
Pohankové ajdovy žganci

Jota

Jota je typická slovinská polévka. Vaří se ze směsi fazolí, kysaného zelí a brambor a někdy se do ní přidává i klobása nebo uzené. Slovinci jsou zvyklí jíst polévky před většinou hlavních jídel a jako méně sytou variantu někdy volí drůbeží nebo hovězí vývar s vaječnými nudlemi (juha z rezanci) nebo polévku obara s dušeným drůbežím nebo telecím masem.

Štruklji

Slovinských štrukljů existuje bezpočet variant. Ve sladké úpravě si je můžete dát k snídani či svačině, slaná varianta se hodí i jako příloha k hlavnímu jídlu namísto knedlíků nebo místo knedlíčků do polévky. Štruklji jsou vlastně takové malé roládky a těsto může být naplněno podle požadovaného účelu – ořechy, mákem, sýrem nebo třeba vejci či tvarohem s čerstvou pažitkou.

Slovinci dbají na čerstvost

Slovinské víno

Slovinsko patří mezi vinařské země a pěstování vína zde má dlouhou tradici – první víno zde prý rostlo už v době Keltů a ve městě Maribor přes 400 let pěstují dnes nejstarší hlavu vinné révy na světě. V zemi se rozlišují tři hlavní vinařské oblasti – Podravje, Posavje a Primorsko. Každá exceluje v jiné oblasti produkce, zatímco nejsevernější Podravje se specializuje téměř výhradně na vína bílá, jižní Primorsko produkuje skvělá červená. Teran, Malvazija nebo Rebula jsou některé z typických místních odrůd, které byste ve Slovinsku rozhodně měli ochutnat.

Žlikrofi

Žlikrofi jsou raviolám podobné těstovinové knedlíčky plněné bramborami, cibulí, masem nebo vším dohromady. Mohou se podávat buď s teplou omáčkou či jako příloha k masům.

Žganci

Jedná se o kaši, nejčastěji pohankovou (ajdovi žganci), která je podobná italské polentě. Podává se s mlékem či jogutem a nebo škvarky, případně zvěřinou. Může se přidávat do polévek, jako příloha k hlavnímu jídlu nebo jako samostatný pokrm. Kromě pohanky se vyrábí i z kukuřičné, pšeničné nebo ovesné mouky.

Sýry, uzeniny a další místní produkce

Místní sýry, uzeniny, mléko a med jsou ve Slovinsku vyhlášené a těší se čím dál větší oblibě. Ochutnejte slavnou Krajnskou klobásu, Gorjanskou zaseku (pomazánku z uzeného špeku), čerstvé sýry a mléko přímo od farmáře nebo vyhlášený med z místní produkce. K tomu všemu zakusujte místní tradiční chléb.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.