Lidovky.cz

Amerika se rozloučila se zesnulým senátorem Kennedym

Lidé

  18:12aktualizováno  28. srpna 20:03
BOSTON - Americká veřejnost se dva dny loučila se zesnulým senátorem Edwardem Kennedym. K rakvi v bostonské knihovně, pojmenované po jeho bratrovi prezidentu Johnu Fitzgeraldovi Kennedym, proudily desetitisíce lidí, aby vzdaly poslední poctu senátorovi před sobotní zádušní mší v kostele Panny Marie.

Edward Kennedy foto: Reprofoto

Poslední den Američané dokonce před knihovnou stáli fronty ještě předtím, než se smuteční prostory otevřely. Otevírací hodiny se kvůli velkému zájmu musely prodloužit až do 02:00 tamního času (08:00 SELČ).

Ve čtvrtek se podle agentury APF s Kennedym přišlo rozloučit zhruba 25.000 lidí. Členové rodiny Kennedyů řadě čekajících přišli osobně poděkovat za to, že přišli.

Lidé, kteří ve čtvrtek čekali před knihovnou ve frontě až tři hodiny, často říkali, že si udělali čas na rozloučení s Edwardem Kennedym, protože i on si na ně během 47 let ve svém úřadu udělal čas. Například osmatřicetiletá Ellen Freedová uvedla, že jen díky Kennedymu neskončila na ulici.

Má epilepsii a díky Kennedymu prý získala bydlení s federální podporou. "Kdyby nebylo Teda Kennedyho, byl by ze mě bezdomovec," řekla agentuře AP.

V pátek večer místního času by se v knihovně mělo podle AP konat soukromé rozloučení rodiny a přátel zesnulého senátora. Měl by na něm promluvit americký viceprezident Joseph Biden či bývalý republikánský kandidát na prezidenta a senátor John McCain.

Senátora Kennedyho v sobotu pohřbí na Arlingtonském hřbitově v blízkosti svých dvou zavražděných bratrů, prezidenta Johna a senátora Roberta.

Předtím bude za zemřelého sloužena soukromá bohoslužba, na které by měl promluvit i prezident Barack Obama, kterého s Edwardem Kennedym pojilo hluboké přátelství.

Mše by se podle agentur měli zúčastnit i exprezidenti James Carter, Bill Clinton a George W. Bush. Jeho otec a také bývalý prezident George Bush se obřadu oproti původním předpokladům nezúčastní, není prý schopný cesty, uvedla dnes agentura AP.

Kdo ho nahradí?

Kennedyho smrt znamená soumrak jedné z největších politických dynastií ve Spojených státech a těžkou ránu pro Demokratickou stranu v době, kdy se snaží najít odpověď na výzvu prezidenta Obamy ohledně rozsáhlé reformy zdravotní péče. Právě zdravotní reforma byla Kennedyho doménou.

Demokraté proto již nyní debatují o tom, kdo by měl nahradit muže, který si v v horní komoře Kongresu odsloužil bezmála půl století.

Spekuluje se o tom, že by jej mohla zastoupit třeba manželka Victoria, ta však podle zdrojů z okolí Kennedyů nemá o tuto funkci zájem.

Mezi dalšími lidmi zvažovanými v souvislosti s nástupcem zesnulého jsou ale i politici a byznysmeni, kteří nejsou s klanem Kennedyů nikterak spřízněni.

O Kennedyho nástupci by se podle zákonů Massachusetts mělo rozhodnout ve volbách, které by se konaly až někdy v únoru nebo v březnu příštího roku.

Kennedy ale před svou smrtí napsal zákonodárcům Massachusetts. V dopise požádal, aby v případě, že se nebude moci kvůli své nemoci dostavit do sněmovny k hlasování například o zásadní zdravotnické reformě, jmenoval guvernér státu na jeho místo prozatímního senátora.

K tomu by ovšem museli zákonodárci změnit zákony, což se nelíbí například některým republikánům.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.