Lidovky.cz

Edgar Allan Poe měl po 160 letech pohřeb, přišly stovky lidí

Lidé

  8:49
BALTIMORE - Americký spisovatel Edgar Allan Poe se 160 let po své smrti dočkal řádného pohřbu. Slavný umělec zemřel v roce 1849 za podivných okolností a jeho narychlo uspořádaného pohřbu se tehdy zúčastnilo jen sedm lidí.

Edgar Allan Poe. foto: Reprofoto

V neděli Poeovu památku v Baltimoru uctily stovky obdivovatelů, kteří se s ním rozloučili v místním kostele a pak spisovatelovu rakev doprovodili na hřbitov.

"Letos připadá 200 let od Poeova narození, ale s tím se nedalo moc co dělat, tak nás napadlo zopakovat Poeův pohřeb, protože ten původní byl velice rychlý," řekl agentuře Reuters kurátor spisovatelova muzea Jeff Jerome.

Už od 7. října, na kdy připadá výročí úmrtí autora Havrana či Jámy a kyvadla, byla v Poeově domě v západním Baltimoru vystavena rakev s replikou jeho mrtvoly. V neděli mu přišly do westminsterského kostela vzdát hold více než tři stovky fanoušků. Poté byla rakev s jeho figurínou naložena na historický pohřební vůz tažený koňmi a ulicemi města se vydala na místní hřbitov, kde je spisovatel pochován.

Mnoho z jeho obdivovatelů přišlo v dobových kostýmech. Někteří představovali známé osobnosti, které se buď s Poem znaly, nebo jím byly inspirovány jako básníci Walt Whitman a Charles Baudelaire nebo filmový režisér Alfred Hitchcock.

"Svou kreativitou a originalitou pro mě osobně znamenal Edgar Allan Poe hodně a je úžasné, že tu můžu být," pochvaloval si akci Roger Bow, který přijel z New Yorku.

Strach? Nejefektivnější emoce
Poe proslul jako mistr hrůzostrašných příběhů a básník topící se v úzkosti ze života, smrti, prázdnoty. Psal detektivní až hororové příběhy, které uchvacují čtenáře do dnešní doby. Strach pokládal za dramaticky nejefektnější emoci.

Temnota prostupovala také životem samotného spisovatele. Narodil se 19. ledna 1809 v rodině kočovných herců, matka zemřela v bídě a opuštěná manželem, když byly Edgarovi dva roky. Později se živil jako redaktor a literární kritik. Žil v Baltimoru u své tety, s jejíž dcerou, třináctiletou sestřenicí Virginií Clemmovou se oženil. Její předčasná smrt v roce 1847 prý inspirovala některá jeho díla.

Po smrti své ženy se vyčerpaný pološílený spisovatel ještě dva roky lopotil po redakcích, pořádal přednášky o poezii, pil a chátral duševně i tělesně.

Třetího října 1849 byl nalezen v bezvědomí na ulici v Baltimoru a převezen do nemocnice, kde čtyři dny poté zemřel.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.