Lidovky.cz

Oblíbená fráze prezidenta USA Baracka Obamy? 'Aby bylo jasno'

Lidé

  16:43
WASHINGTON - I přes své řečnické umění a schopnost jasného vyjadřování se americký prezident Barack Obama občas neubrání několika všedním frázím: "Změna není nic jednoduchého". "Nestane se to přes noc" nebo také "Přijdou také porážky a nezdařené starty".

Barack Obama foto: AFP

Ti, kdo prezidenta USA často poslouchají, jsou na tyto výroky zvyklí skoro v každém jeho projevu. Existuje však jedna fráze v Obamově repertoáru, kterou má americký prezident ze všech nejraději: "Aby bylo jasno" neboli "Let me be clear", což se dá do češtiny přeložit podle kontextu také jako "Abychom si rozuměli", "Ujasněme si" nebo "Upřímně řečeno". Píše o tom agentura AP, podle které šéf Bílého domu tento výraz používá skoro pořád.

"Upřímně řečeno, nepovažuji to za ocenění svých vlastních úspěchů, ale spíš za důvěru v americké vedení," řekl Obama po získání Nobelovy ceny za mír.

Prezident USA Barack Obama

"Aby bylo jasno. Jestli jste spokojeni se svým doktorem či poskytovatelem zdravotní péče, zůstaňte u nich," pronesl také několikrát při příležitostech, kdy obhajoval reformu zdravotního systému USA.

Prezidenti hovoří na veřejnosti tak často, že není obtížné nalézt u nich různé řečnické návyky. I když je Obama znám pro své rétorické schopnosti, často si neví rady, jak přiblížit komplikované záležitosti masovému publiku. Takže zřejmě i proto považuje "porozumění" nebo "osvětlení věci" za velmi důležité.

Výrok "Aby bylo jasno" je použitelný prakticky v každé řeči:

Teroristé: "Aby bylo jasno, jsme skutečně ve válce s Al-Káidou a jejími spojenci."
Zkoušky ve škole: "Ujasněme si, že úspěch by měl být měřen na základě výsledků. A data jsou silnou pomůckou pro určování výsledků."
Írán: "Aby bylo jasno, jaderná aktivita a balistické rakety Íránu představují skutečnou hrozbu nejen pro Spojené státy, ale také pro sousedy Íránu a naše spojence."
Pomoc automobilkám: "Abychom si rozuměli, vláda Spojených států nemá žádný zájem na vedení GM (General Motors)."

Svou frázi si Obama bere i na zahraniční cesty.
V Moskvě: "Abychom si rozuměli, Amerika chce silné, pokojné a prosperující Rusko."
V Ghaně: "Aby bylo jasno, Afrika není primitivní karikaturou kontinentu, který je v permanentní válce."
V Itálii, kde kritizoval nepříliš pozitivní přístup USA ke klimatickým změnám:
"Abychom si rozuměli, ty dny jsou pryč."
V Trinidadu a Tobagu při slibování finanční pomoci: "Ujasněme si, že tohle není milodar."

Obama použil tuto frázi či její různé variace ke zdůraznění svých myšlenek o strategii v Iráku, válce v Afghánistánu, americko-čínských vztazích nebo také o snaze Turecka stát se členem Evropské unie.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest tvrdí, že podobná vyjádření jsou nutná pro "vyčištění" hrdla řečníka. "Zatímco někteří ve Washingtonu využívají politických výhod, aby se ukryli za dvojsmyslnost, prezident se pravidelně snaží jasně konstatovat, kde stojí a co má v úmyslu udělat," uvedl.

Již při prezidentské kampani sáhnul Obama často ke své oblíbené větě. "Aby bylo jasno. Je nehorázné, že se nacházíme v pozici, kdy daňoví poplatníci nesou následky chamtivosti a nezodpovědnosti Wall Streetu a Washingtonu," řekl v září 2008. Stejná slova občas rád použije i viceprezident Joe Biden.

Prezident Spojených států ale nepoužívá svou frázi číslo jedna jen při vážných příležitostech. Americké zákonodárce rozesmál, když jim oznámil, že masivní stimulační plán hrazený daňovými poplatníky nebude použit na takové věci, jako jsou například parky pro psy. "Abychom si rozuměli," řekl Obama v březnu, než se do Bílého domu nastěhoval pes Bo. "Proti parkům pro psy nic nemám."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.