Lidovky.cz

Zemřeli slavní čeští fotografové - Sitenský a Reich

Lidé

  10:50aktualizováno  13:42
PRAHA - V sobotu zemřeli dva slavní čeští fotografové, Ladislav Sitenský a Jan Reich. Oba nevratně pozměnili tvář české fotografie.

Fotograf Ladislav Sitenský na archivní fotografii. foto: ČTK

Sitenský proslul zejména svými fotografickými cykly z bojů na západní frontě za druhé světové války, kterých se účastnil jako příslušník československé zahraniční armády. Působil v 312. peruti Britského královského letectva.

Fotografie Ladislava Sitenského

Sitenský, který se narodil 7. srpna 1919, začal fotografovat ve čtrnácti letech. Za svůj život pořídil asi půl milionu snímků a zhruba 50.000 jich otiskl. Uspořádal na dvě desítky samostatných výstav doma i v zahraničí, vystavoval například v Británii či USA, a vydal přibližně stejný počet fotografických publikací.

Nikdy nebyl specialistou na určité téma. Kromě reportážních fotografií bojů na západní frontě za druhé světové války jsou dalšími stěžejními tématy jeho tvorby krajina a Praha a bohatá je i jeho tvorba portrétní. Jeho největší láskou však vždycky byly hory, sníh a mraky.

Byl držitelem mnoha vysokých vojenských vyznamenání a prestižních uměleckých ocenění. V říjnu 2007 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. Jméno Sitenského nese planetka číslo 5998, kterou objevil v září 1986 na Kleti přední český astronom Antonín Mrkos.

Krajinář Jan Reich

V sobotu zemřel také Jan Reich, jeden z neoriginálnějších fotografů staré Prahy. Později se specializoval na čekou krajinu, která ho také proslavila. Jeho fotografie jsou zastoupeny ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, ale také ve sbírkách muzeí v Oděse, Paříži nebo USA.

Jan Reich
Jan Reich

Fotograf, který byl součástí české bohémy, je označován za jednoho z posledních klasiků české fotografie. Přitom začínal jako osvětlovač, stavební dělník a dělník v cirkuse Evropa a Cirkuse Kludských. Především ale fotografoval. Po návratu z vojenské služby vystudoval obor výtvarné fotografie na pražské FAMU.

V roce 1968, po ruské okupaci, emigroval do Paříže. Fotil zde všední život Francouzů. V emigraci vydržel jenom devět měsíců, poté se vrátil zpět do Československa. Chmurná atmosféra v Praze se odrazila i na lidech a Reich začal místo lidí fotografovat staré opuštěné objekty a zachytil tak jedinečným způsobem mizející město. Za publikaci Mizející Praha dostal v roce 2006 cenu Magnesia Litera.

Jan Reich: Holešovický přístav, z cyklu Mizející Praha, 1979

Po návratu do vlasti se poměrně záhy přestěhoval na venkov a zaměřil se na krajinu, interiér a vesnice. Postupně se z něj stal významný český krajinář. Od roku 1970 se fotografii věnoval profesionálně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.