Lidovky.cz

Německá policie Stasi sledovala herečku Romy Schneiderovou

Lidé

  16:51
BERLÍN - Východoněmecká tajná policie Stasi se prý v 70. letech zajímala o rakouskou herečku Romy Schneiderovou, která se jako velmi mladá proslavila ztvárněním hlavní role ve filmu o rakouské císařovně Alžbětě přezdívané Sisi. Informuje o tom dnes německý bulvární deník Bild, který nahlédl do složky vedené na slavnou Rakušanku. Ta podporovala východoněmeckou protikomunistickou opozici.

Herečka Romy Schneiderová (1938 - 1982). foto: Reprofoto

Bild napsal, že herečka se angažovala v organizaci Obranný výbor svoboda a socialismus (Schutzkomitee Freiheit und Sozialismus). Tu založili v roce 1976 v Západním Berlíně intelektuálové, kteří se zasazovali o propuštění politických vězňů v NDR. Tamní režim Schneiderovou pokládal za nepřítele státu, tvrdí Bild.

Německému listu umožnil nahlédnout do příslušného spisu německý úřad zmocněnkyně spolkové vlády pro podklady státní bezpečnosti. "Romy Schneiderová se kvůli své politické angažovanosti ocitla v hledáčku Stasi. Tajná služba NDR na ni založila kartotéku a shromažďovala informace," potvrdil mluvčí vládního úřadu Steffen Meyer.

Pokyn k vypátrání Schneiderové, s poznámkou "spěchá", vydalo východoněmecké ministerstvo státní bezpečnosti 28. prosince 1976. O vlastní pronásledování herečky požádala Stasi 19. ledna 1978. V dokumentu s označením "tajné", je světová hvězda vedena jako "osoba Schneiderová, Romy - narozená 23.9.1938 ve Vídni, občanka Rakouska, herečka, bytem v Berlíně, Winklerstrasse 22".

Stasi sledovala cesty herečky přes NDR

Špiclové měli za úkol zdokumentovat tranzitní cesty herečky přes tehdejší NDR a sledovat, s kým cestuje. Informace měly být předávány hlavnímu oddělení Stasi XX/5.

Jistý pracovník Stasi do záznamů mimo jiné zapsal: "Sch. finančně podpořila aktivity 'Obranného výboru' a získala jako členy (francouzské herce) Yvese Montanda a Simone Signoretovou". Ve složce je rovněž zachyceno, že "25.9.1981 vystoupila jako signatářka "otevřeného dopisu" (protirežimního kritika Roberta) Havemanna soudruhovi (sovětskému vůdci) L. Brežněvovi".

Posledním záznamem ve spisu je stručná ručně psaná poznámka ze 7. června 1982: "29.5.82 zemřela". Herečka, která po tragické smrti svého syna Davida často sahala k alkoholu, zemřela v Paříži ve věku 43 let.

Přestože nechtěla být vnímána jako představitelka jedné role, právě filmy o Sisi, z nichž první byl natočen v roce 1955, z ní u diváků učinily legendu. Pro názvy filmů režiséra Ernsta Marischky byla zvolena druhá možná varianta psaní přezdívky císařovny - Sissi se dvěma "s".

Hollywoodská společnost Warner Bros. v současnosti chystá uvedení životopisného snímku o Romy Schneiderové Eine Frau wie Romy (Žena jako Romy). Hlavní role byla svěřena německé herečce Yvonne Catterfeldové, která se prý slavné Rakušance podobá.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.