Lidovky.cz

Zemřela Katherine Terrell Švejnarová, manželka prezidentského kandidáta

Lidé

  16:27aktualizováno  17:28
V Dominikánské republice v úterý ve věku 59 let zemřela Katherine Terrellová Švejnarová, manželka profesora ekonomie Jana Švejnara. Do širšího povědomí české veřejnosti vešla počátkem loňského roku, kdy se Švejnar ucházel o post prezidenta České republiky. Příčinou její smrti byly dlouhodobé dýchací obtíže. ČTK to oznámil Švejnarův tajemník Daniel Herman.

Katherine Terell Švejnarová foto: ČTK

Švejnarovi byli v Dominikánské republice na dovolené, řekl Herman.

Švejnarova manželka podle něj měla několik let vážné potíže s dýcháním, komplikace vedoucí až k úmrtí ale podle něj byly překvapivé. Vánoce ještě manželé trávili v USA a kdyby se projevily zdravotní potíže, na dovolenou by zřejmě neodjížděli. V médiích se dříve objevily informace, že Švejnarova manželka žije několik let s kanylou zavedenou v krku. Švejnar podle Hermana nyní míří zpět do Spojených států, kde bude i pohřeb.

Katherine Terrellová byla profesorkou ekonomie. Narodila se 25. ledna 1950. Vyrostla v Latinské Americe, kromě angličtiny hovořila španělsky, francouzsky a díky letitým pobytům v Čechách a spolupráci s českými ekonomy měla i základy češtiny. Studovala na Cornellově univerzitě, Univerzitě George Washingtona a Vysoké škole Mary Baldwinové (MBC) ve Virginii.

Její skripta používalo i české ministerstvo
V letech 1983-1984 působila na Katolická univerzitě v Lovani (Belgie), pak jako vědecká pracovnice na Cornellově univerzitě (1984-1986) a v dalších letech přednášela například na Pittsburské univerzitě. Poté působila jako profesorka ekonomie na Rossově obchodní škole a Škole veřejné správy prezidenta Geralda R. Forda na Michiganské univerzitě.

Ve svém výzkumu se zabývala dopadem globalizace na zaměstnance a firmy v rozvíjejících se ekonomikách, především v Latinské Americe a ve střední a východní Evropě. Napsala několik článků o české ekonomice, včetně článků psaných společně s manželem, s nímž má dvě děti, Lauru a Daniela. Její skripta se stala první učebnicí ekonomie práce, kterou používalo české ministerstvo práce a sociálních věcí začátkem 90. let.

Milovala cestování a Švejka
Od roku 1998 byla vědeckou pracovnicí v ústavu IZA v Bonnu a ve Středisku pro výzkum ekonomické politiky (CEPR), v roce 1993 začala také pracovat pro Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE-EI). Jako konzultantka působila i v různých mezinárodních organizacích jako Světová banka, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Léta spolupracovala na organizaci studentských výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy.

Mezi její zájmy patřilo cestování. Jako svou oblíbenou českou knihu uváděla Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, z českých filmů měla ráda Kolju či Vratné lahve a z českých jídel jí nejvíc chutnala svíčková a meruňkové knedlíky.

Šestapadesátiletý Švejnar patří k nejznámějším ekonomům českého původu. V roce 1970 opustil ještě před maturitou Československo a odjel do zahraničí.

Chybějící maturitní vysvědčení, kvůli kterému měl problémy s přijetím na evropské univerzity, jej nakonec přivedlo do USA. Studoval ekonomii na Cornellově a později Princetonské univerzitě. Nyní působí jako profesor na Michiganské univerzitě. Loni jako nestraník kandidoval na českého prezidenta, vítězem se však stal Václav Klaus.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.