Lidovky.cz

Kancléř-sjednotitel Helmut Kohl slaví 80 let, pozváno je tisíc hostů

Lidé

  11:35
BERLÍN - Bývalý německý kancléř Helmut Kohl se dnes dožívá 80 let. S jeho šestnáctiletou vládou jsou spojeny jedny z nejdůležitějších okamžiků německých i evropských dějin 20. století - pád Berlínské zdi v roce 1989 a znovusjednocení Německa o rok později. Je považován také za klíčovou postavu evropské integrace.

Západoněmecký kancléř Helmut Kohl foto: Reprofoto

V Berlíně se však dnes žádné velké oslavy jeho jubilea nechystají. Vinu na tom má jak Kohlův zdravotní stav, tak jeho stále chladný vztah se současnou kancléřkou Angelou Merkelovou. Bez výhrad ho nepřijímají ani samotní Němci.

Jejich postoj ke Kohlovi se v posledních letech přesto zlepšil. Podle aktuálního průzkumu ho jako dobrého kancléře nyní vnímá 59 procent Němců.

Negativně jeho vládu v letech 1982 až 1998 hodnotí 33 procent. V porovnání s jeho dvěma sociálnědemokratickými předchůdci v bonnském kancléřství ale Kohl výrazně ztrácí. Willyho Brandta uznává 68 procent obyvatel spolkové republiky, jeho nástupce Helmuta Schmidta dokonce 75 procent.

Helmut Kohl

"Je tu určitá tendence k rehabilitaci Helmuta Kohla," domnívá se Hans-Joachim Noack, který se podílel na jedné z řady Kohlových biografií, jež v posledních týdnech v Německu vyšly.

"Před nějakou dobou začali Němci Kohla rozlišovat a uznávat ho jako 'kancléře-sjednotitele'. Tenhle Kohl je na vzestupu. Toho druhého se snaží zapomenout," doplnil novinář, který se s "obrem z Porýní" poznal už v 60. letech.

Chladné vztahy s Merkelovou

Oním druhým Kohlem měl na mysli dlouholetého předsedu Křesťanskodemokratické unie (CDU), jehož politickou kariéru na konci 90. let poznamenal skandál s tajným financováním strany. Tehdy již exkancléře stál post čestného předsedy CDU a na tradiční německou "lidovou stranu" vrhl stín, z něhož se několik let vzpamatovávala.

Aféra otřásla i vztahem mezi Kohlem a Merkelovou, které kdysi jako neznámé východoněmecké političce pomohl na výsluní. "Merkelová mu ty finanční machinace nezapomněla," vysvětluje přetrvávající napětí mezi oběma politiky Noack, podle něhož to platí i obráceně.

Kohl podle něj Merkelové neodpustil, že byla jednou z prvních, která se od něj po propuknutí aféry se sponzorskými dary odvrátila. Nynější šéfka CDU také před nedávnem odmítla myšlenku obnovit Kohlovo čestné předsednictví strany, po čemž volali hlavně starší členové unie.


Projev Helmuta Kohla při boření Berlínské zdi

Ani Merkelová ale nechybí v zástupu gratulantů, kteří předem zaslali Kohlovi k dnešním narozeninám do Ludwigshafenu blahopřání, a přislíbila účast na oficiálních oslavách jeho osmdesátin, které se v Kohlově rodném městě chystají na 5. května.

Původně plánovanou slavnost v Berlíně vláda a CDU kvůli oslavencově nedávné operaci žlučníku a přetrvávajícím zdravotním problémům odvolaly. Německá metropole ho dnes alespoň vyznamená čestným občanstvím.

Chtěl ho jenom Bush

Do Ludwigshafenu je pozváno na 1000 hostů, včetně světových státníků jako bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. S ním i s dalšími žijícími aktéry přelomových událostí na konci 80. let exkancléř dodnes udržuje přátelské styky.

"Oproti Schmidtovi byl intelektuálně omezený. K lidem se ale dokázal dostat svou bezprostředností. Uměl si získat důvěru," vysvětluje Noack, jak se Kohlovi podařilo zlomit odpor Gorbačova, tehdejší britské premiérky Margaret Thatcherová a francouzského prezidenta Francoise Mitterranda vůči sjednocení Německa, od kterého v říjnu uplyne 20 let.

"Vyjma Bushe (amerického prezidenta George Bushe staršího - pozn. red.) ho tehdy nechtěl nikdo," připomíná Noack tehdejší postoj velmocí k německému sjednocení.

Česko-německé vztahy

Kohl se výrazně zapsal také do česko-německých vztahů. V roce 1992 byla podepsána nová československo-německá smlouva o sousedských vztazích a na sklonku jeho vlády v roce 1997 dlouho vyjednávaná česko-německá deklarace, která pojmenovávala některé sporné body týkající se rozbití Československa, nacistické okupace a poválečného odsunu Němců.

Vztahy mezi oběma sousedy za Kohlovy éry ale rovněž poznamenaly spory o dlouho odkládané odškodnění českých obětí nacistické perzekuce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.