Lidovky.cz

Lidé

Darwinovu rodinu trápily nemoci. Kvůli sňatkům mezi příbuznými

Charles Darwin. foto: Reprofoto

Doporučujeme
LONDÝN/PRAHA - Klan Darwinů a Wedgwoodů trápila neplodnost i náhlá úmrtí v raném věku. Tvůrce evoluční teorie problémy již tehdy připisoval vzájemným svatbám mezi dvěma rody. A nejnovější průzkum jeho rodokmenu mu dal za pravdu.
  18:00

Na počátku stál dědeček slavného biologa a zakladatel celé dynastie Josiah Wedgwood, který si vzal svoji sestřenici Sarah a společně měli osm dětí. Jejich nejstarší dcera Susannah si za manžela vybrala svého bratrance Roberta Darwina a narodil se jim malý (později "velký") Charles Darwin. Ten se o několik let později oženil s Emmou, dcerou svého strýčka Josiaha, nejstaršího syna Josiaha "seniora". A výsledek tohoto propojení? Tři z deseti dětí zemřely krátce po narození a další tři nemohly mít nikdy děti.

"Ve viktoriánské době bylo poměrně běžné, aby se bratranci a sestřenice brali. Ale míra vzájemných sňatků u těchto dvou rodin byla skutečně neobvyklá," podivuje se James Moore, profesor historických věd na Open University a odborník na Charlese Darwina.

Charles Darwin připisoval neplodnost a náhlá úmrtí v raném věku vzájemným svatbám mezi dvěma rody. Nejnovější průzkum mu dal za pravdu (grafika).

Pozoruhodná bilance
Vědec, který se v současnosti na základě nového výzkumu chystá vydat knihu o odhaleném množství příbuzenských sňatků v rodě Charlese Darwina říká, že výsledky jsou opravdu "pozoruhodné", napsal britský list The Times. "Ze šestadvaceti dětí, které se bratrancům a sestřenicím z ,prvního kolene‘ narodily, bylo devatenáct neplodných. Pět potomků zemřelo v raném věku, dalších pět zůstalo svobodných - byli považováni za mentálně zaostalé, a jen devět dětí uzavřelo manželství bez problémů," řekl Moore.

Mezi dvaašedesáti tetami, strýci, bratranci a sestřenicemi napříč čtyřmi generacemi, u jejichž zrodu stáli Josiah a Sarah, bylo celkem osmatřicet potomků, kteří byli bezdětní. "Zatímco populační růst v Británii té doby vzkvétal, plodnost u Darwinů a Wedgwoodsů stále upadala," doplnil Moore. Závěry nové studie podpořil i jeho akademický kolega Michael Golubovsky, profesor molekulární biologie z Kalifornské univerzity v Berkeley, který se zabýval neplodností tří z Darwinových dětí. Podle něj Charles i Emma oba přenesli na své potomky jednu kopii zmutovaného genu, takže William, Henrietta a Leonard zdědili dvojitou dávku, od každého ze svých rodičů jednu. A to prý způsobilo jejich neplodnost.

Na případu příbuzenských vztahů v rodině "otce evoluční teorie" pracovali také genetičtí specialisté ze španělské University of Santiago de Compostela, Gonzalo Alvarez a Francisco Ceballos, a Tim Berra z Ohio State University ve Spojených státech. Vypočítali "koeficienty příbuzenského křížení", které souvisí jak se zdravotními riziky, tak s nečekanou smrtí v nízkém věku, píše časopis New Scientist na svých internetových stránkách. Vědci se nakonec dobrali k číslu 0,063, tedy 6,3 procenta genů zděděných od Charlese a Emmy bylo naprosto shodných. A podobně na tom byly i děti z ostatních manželství této dynastie.

Obavy, které sám Charles Darwin kvůli opakovanému křížení "stejného druhu" měl, se tak nyní potvrdily. Dědičnost shodných genů tak nejspíš zapříčinila i zdravotními problémy, s nimiž se potýkal na legendární cestě lodí Beagle. Tehdy trpěl nevysvětlitelnou chronickou chorobou, kterou zatím nikdo s určitostí nedokázal vysvětlit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.