Lidovky.cz

Američanka nestárne. V 17 letech vypadá jako roční batole

Lidé

  10:32
LONDÝN/PRAHA - Již šestnáct let fascinuje lékaře a genetické inženýry ojedinělý případ Američanky Brooke Greenbergové, jejíž tělesný i duševní vývin se zastavil ve věku necelého jednoho roku.

Nestárnoucí dívenka (vlevo) na snímku s mladší sestrou foto: Reprofoto

Tento týden se odborníci sjedou na konferenci do Londýna, aby si sdělili poznatky, jež by mohly přinést nový vhled do problematiky procesů lidského stárnutí.

Do jednoho roku věku se Brooke Greenbergová, narozená poblíž města Baltimore v Marylandu, vyvíjela bez problémů. Pak ale prošla několika zdravotními kolapsy, jejichž příčiny se lékařům nedařilo objasnit, a její vývin se z větší části zastavil. Jako by zamrzla v čase, v sedmnácti letech stále měří jen šestasedmdesát centimetrů a váží něco málo přes sedm kilogramů. Stáří jejích kostí by odpovídalo dítěti ve věku deseti let, stále má však své první, mléčné zuby. Bez problémů rozeznává zvuky, vyjadřuje se hlasem i gestikou, není ale schopná mluvit. Podle lékařů u ní došlo k výpadku synchronizace stárnoucích procesů jednotlivých částí organismu.

"Domníváme se, že trpí poškozením genu či genů, jež určují způsob, jakým se lidské tělo vyvíjí a stárne. Proto by mohl případ Brooke objasnit mnohé otázky týkající se procesů lidského stárnutí," citoval britský list The Daily Telegraph vyjádření profesora Richarda Walkera z Jihofloridské univerzity, který se případem Greenbergové zabývá již několik let.

Lék na Alzheimerovu a Parkinsonovu nemoc?
"Její geny podléhají mutaci, která způsobuje, že stále vypadá a chová se, jako by se okolo ní zastavil čas. Kdyby se nám podařilo porovnat její genom s normální verzí, snad bychom rozpoznali, které z genů a jakým způsobem řídí pochody lidského stárnutí," uvedl také Walker a dodal, že poznatky z výzkumu by pak bylo možné aplikovat zejména při léčbě obávaných stařeckých onemocnění, jakými jsou například Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

"Porovnávací testy DNA by měly ukázat zmutované geny, které bychom se pak v laboratorních podmínkách pokusili aplikovat zvířatům, abychom zjistili, zda jsme jejich využitím schopni zastavit stárnutí organismu či jeho částí," vysvětlil Walker své vědecké záměry. Základní studie případu "nestárnoucí" dívky (Case Study of a Girl Who Doesn’t Age) je veřejnosti dostupná na internetových stránkách americké Společnosti pro aplikovaný výzkum stárnutí (SARA).

Rodiče Brooke Greenbergové Melanie a Howard se podle svých slov rozhodli poskytnout DNA své dcery k účelům lékařského výzkumu v naději, že by jeho výsledky mohly pomoci nemocným lidem. "Brooke je úžasné dítě. Je velmi hodná a bezprostřední. Sice žvatlá jako půlroční mimino, ale neustále komunikuje a my vždy poznáme, co chce sdělit," svěřil se její otec. Greenbergovi mají kromě Brooke ještě o tři roky mladší dceru Carly, jež se vyvíjí zcela obvyklým způsobem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.