Lidovky.cz

Zachránce židovských dětí Winton oslavil 101 let. 'Jsem naživu,' pronesl

Lidé

  16:35
LONDÝN/PRAHA - Nicholas Winton, který před druhou světovou válkou zachránil před nacisty několik set československých židovských dětí, včera oslavil 101. narozeniny.

Nicholas Winton, který před druhou světovou válkou zachránil před nacisty několik set československých židovských dětí, oslavil 19. května na zahradě svého domu u Londýna 101. narozeniny. foto: ČTK

Na rozdíl od série oslav, které loni provázely jeho "stovku", tentokrát slavil narozeniny na zahradě svého domu u Londýna, kam za ním během odpoledne přicházeli přátelé. "Oproti loňsku jsem o dost jiný člověk," řekl sir Nicholas a na otázku, jak se má, odpověděl s pousmáním: "Jsem naživu." Narážel na to, že letos musel několikrát do nemocnice. Ale od té doby se zotavil a neinformovaný návštěvník by rozdíl oproti loňsku nepoznal.

Nicholas Winton, který před druhou světovou válkou zachránil před nacisty několik set československých židovských dětí, oslavil 19. května na zahradě svého domu u Londýna 101. narozeniny.

Vtipkoval s přáteli a evidentně si "dům otevřených dveří" obklopen gratulacemi a květinami užíval. "Nicky má tuhý kořínek," řekla gratulantka Věra Gissingová, která je jednou ze zachráněných dětí.

Winton zorganizoval těsně před začátkem druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak s dětmi odjel z Prahy 14. března 1939, den před obsazením zbytku českých zemí nacistickým Německem. Poslední, osmý, byl vypraven 2. srpna 1939.

Největší souprava neodjela
Winton přesvědčil britské úřady, aby české děti přijaly, pokud pro ně sežene náhradní rodiny. "Problémem bylo najít lidi, kteří by děti přijali," řekl loni v září Winton. Největší souprava s 250 dětmi měla odcestovat počátkem září 1939. Protože však vypukla druhá světová válka, nacisté jízdu zrušili. Většina malých pasažérů, kteří již stáli na nástupišti, tak za války zahynula.

Zachránil 669 českožidovských dětí, s jedním z nich je právě dnes stoletý Nicholas Winton na dobovém snímku z roku 1939. Jen díky jeho odvaze a odhodlání čítá po sedmi desítkách let „rodina“ Nicholase Wintona přes pět tisíc členů.

Winton obdržel řadu britských a českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a letos v březnu dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.