Lidovky.cz

Zemřel zpěvák Petr Muk. Našli ho mrtvého v jeho bytě

Lidé

  11:41aktualizováno  18:32
PRAHA - Dnes ráno zemřel zpěvák Petr Muk. Bylo mu 45 let. O úmrtí informoval Mukův producent a kamarád Oldřich Lichtenberg. Příčina smrti zatím není jasná. Podle Lichtenberga se zpěvák předávkoval léky. Našli ho v posteli v jeho pražském bytě.

Petr Muk foto: Fotoarchiv LN

"Žádné další podrobnosti nevím. Zpráva je pravdivá," řekl Lichtenberg s tím, že o příčině smrti se může jen spekulovat.

Mukovo úmrtí potvrdila i mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. "Ano, u tohoto muže jsme skutečně zasahovali, ale už jsme mu nemohli pomoci," uvedla. Podle ní příčina smrti není známa, věc bude vyšetřovat policie. "Žádné další informace nemůžeme poskytovat, rodina si to nepřeje," zdůraznila Ernestová.

K úmrtí Petra Muka se vyjádřil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Odchod Petra Muka je velkou ztrátou české kultury, ale ještě větší ztrátou pro jeho rodinu. Chtěl bych proto vyjádřit pozůstalým, hlavně pak jeho manželce Evě a dceři Noemi, upřímnou soustrast. Měl jsem možnost ho při naší několikaleté spolupráci poznat osobně a vím, že velmi miloval svou rodinu a své posluchače. Bylo mi velkou ctí s ním spolupracovat a jsem plně k dispozici jeho rodině, pokud bych jí mohl být s čímkoli nápomocen."

Zpěvák od svých 19 let trpěl maniodepresivní psychózou a musel být pod neustálým dohledem psychiatra. "Málokdo si umí představit, jak takové onemocnění člověku komplikuje život," řekl serveru Lidovky.cz před rokem Petr Muk. Tehdy prozradil, že jeho deprese ustupují. Více čtěte ZDE.

Muk o sobě tvrdil, že je melancholikem a introvertem. Zajímal se o filozofii a esoteriku. Prošel mnoha životními zvraty.


Podle informací Blesku.cz tělo zpěváka našli ráno v jeho pražském bytě. 

Mukovo úmrtí potvrdila i mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. "Ano, u tohoto muže jsme skutečně zasahovali, ale už jsme mu nemohli pomoci," uvedla.

Podle ní příčina smrti není známa, věc bude vyšetřovat policie. "Žádné další informace nemůžeme poskytovat, rodina si to nepřeje," zdůraznila Ernestová.

Úspěšný Oceán, pak sólová dráha

Od punku k Davidově hvězdě, muzikálům a televizní zábavě na Nově - tak se dá ve zkratce popsat umělecká cesta Petra Muka. Zjednodušení však klame.

Při bližším pohledu je Petr Muk (na archivní fotografii z roku 2001).na Mukovi - kromě jeho pěveckých kvalit - zajímavá jeho snaha zachovat si integritu. Jak je ovšem z úvodního výčtu Mukových štací jasné, zpěvák to v tomto směru vůbec nemá jednoduché.

Na českobudějovickou skupinu Oceán, s níž se Mukovi podařilo koncem 80. let prosadit, měli velký vliv Depeche Mode, U2, ale i Mukovo duchovní hledačství a fascinace židovstvím. Kombinace novoromantického popu, černého oblečení, vznešené duchovnosti v textech, vnějších symbolech a v neposlední řadě také v Mukově hlase, učinila z Oceánu mezi jeho oddanými posluchači skutečný kult.

V roce 1989 se Oceán dostal jako první z porevolučních kapel na Západ a rovnou ve velkém stylu: Jihočeskou čtveřici si vybrali za společníky na svém turné po Británii a Irsku tehdy slavní britští Erasure, tvoření bývalým členem Depeche Mode Vincentem Clarkem a zpěvákem Andym Bellem.

O rok později svůj návrat na halová pódia v zahraničí Oceán zopakoval. Slibně začínající zahraniční mise Oceánu ovšem vyšuměla do ztracena pro nepružnost tehdejšího Pragokoncertu i pro nedostatečný zájem britského vydavatelství Mute investovat do kapely z východního bloku.

K rozkolu kapely roku 1993 došlo pro názorové neshody, které se týkaly hlavně dalšího hudebního směřování, a které trvají dodnes. Oceán vydal tři řadová alba a prodal jich téměř 300 tisíc. Po rozpadu Oceánu založil Petr Muk s klávesistou Petrem Kučerou "judaistickou" kapelu Shalom, klávesista Dušan Vozáry vydal s bratrem Janem album elektronického projektu Déva, později hráli s Mejlou Hlavsou, bývalým členem Plastic People, v kapele Fiction. Petr Muk se v roce 1997 vydal prvním albem na úspěšnou sólovou dráhu.

Petr Vizina, Lidové noviny 17. 12. 2005


Na Muka vzpomínají i jeho kolegové z branže. "Velmi jsem mu fandil. Nechce se mi té informaci o smrti věřit i z toho důvodu, jak si chválil, jak mu dopadlo poslední album, řekl serveru iDnes.cz Karel Gott a dodal, že si s Mukem vždycky rozuměl. "Vždycky jsme si hezky povídali," dodal několikanásobný slavík.

Helenu Vondráčkovou zasáhla zpráva o Mukově úmrtí na cestě do Opavy. "S Petrem jsme se znali velmi dobře, často byl hostem na mých koncertech. Víme, že měl velké psychické problémy. Jsem ale šokovaná, je to velká katastrofa," řekla zpěvačka serveru.

"Zpívala jsem s nim poprvé v životě a v životě by mě nenapadlo, že to bude naposled," řekla zpěvačka Eva Pilarová, která si Muka pozvala jako hosta na své jarní turné nazvané 50 let na scéně. "Často jsme se potkávali... Byla jsem ráda, když byl mým hostem," dodala.

Podle Pilarové byl Muk vynikající interpret. "Zpěvák to byl nadprůměrně dobrý a kdo má uši, tak to ví," uvedla.

Dlouholetý Mukův přítel, hudebník a majitel rádia Faktor Ladislav Faktor si tragickou událost neumí vysvětlit. "Často jsme si volali. V kontaktu jsem s nim byl i v posledních měsících. Vždy trpěl na duši. Bolela ho... Nedovedu si ale představit, že to byla sebevražda. Myslím, že to byla nešťastná náhoda," řekl.

Podle jeho slov byl Muk velmi citlivý člověk. "Znal jsem ho asi 25 let. Je pro mě těžké mluvit o něm v minulém čase... Vždy si zachoval roztomilost. Byl to velmi milý kluk," uvedl. Zdůraznil, že se do poslední chvíle stýkali jako kamarádi. "Prožil jsem s nim obrovské množství setkání, mejdanů. Vždy to bylo příjemné. Je mi to moc líto," řekl.

Podle hudebního kritika Vladimíra Vlasáka se Muk na české hudební scéně prosadil díky jedinečnému hlasu i stylu. "Byl to mimořádný zpěvák. Dokázal vytvořit velmi subjektivní atmosféru. Uměl člověka vtáhnout do svého světa," řekl. "Jeho způsob zpěvu je (v Česku) hodně unikátní. Je to hlas, který vytváří určitou atmosféru, náladu. Byl výborný v tom, že dokázal člověka přitahovat. Byl to osobitý romantický zpěvák, ovšem s hodně stylizovaným romantismem s temnými prvky. Jeho technika zpěvu a barva hlasu byla jeho poznávací značkou," uvedl.

Muk se proslavil díky skupině Oceán a Ráchel
Rodák z Českého Krumlova se věnoval hudbě už od mládí - hrál na baskytaru a zpíval v různých kapelách. Zpívat začal v punkovém Duralu.

Zlomem bylo v roce 1985 založení Oceánu, kde spolu s Dušanem a Janem Vozáryovými, Petrem Kučerou a textařem Petrem Honsem působil osm let. Novoromantická syntezátorová skupina se v socialistickém Československu stala senzací a v jistém smyslu nahrazovala domácím fandům Depeche Mode, Camouflage či The Cure dohromady. Do povědomí fanoušků se dostala zejména písničce Ráchel. Ocean získal v roce 1989 cenu za Objev roku.



V roce 1992 založil Muk skupinu Shalom. Téhož roku získal projekt cenu Gramy jako Skupina roku a v tom stejném roce získal tuto cenu také Petr Muk jako Zpěvák roku.  Pět let poté vydal Muk své sólové album "Petr Muk". Od té doby se věnoval sólovému zpěvu. Vystupoval často i v muzikálech.

Petr Muk zemřel jen několik dnů po vydání nového alba V Bludišti snů, které kritika přijímá velmi dobře.


Nejdřív jsem byl mánička - rozhovor LN s Petrem Mukem z prosince 2005

LN: Vaše kapely Oceán a později Shalom byly ovšem, alespoň podle zevnějšku, nejvíc ovlivněny židovstvím, které u nás mezi mladými začátkem 90. let zpopularizovaly. Vy jste k tomu náboženství konvertoval?
Přemýšlím, jestli mám chuť o tom mluvit. Povím vám jen tolik, že 613 příkazů a zákazů, které židovství má, je tak velký úkol, že pokud je člověk alespoň trochu solidní a bere věc vážně, uvědomí si, jak závažný je to krok. Když ta pravidla nedodržují konvertité, je to ještě horší než u těch, kteří se v tom náboženství narodili.

LN: Takže jste na židovskou víru nepřestoupil?

Do toho se pouštět nechci, proto jsem vám odpověděl takhle. Legrační je tohle: Část rodiny z otcovy strany pochází z Krumlova, jeden strýc zemřel jako voják Wehrmachtu u Stalingradu, druhý byl s Rommelem v Africe. Proto mě štvalo, když na mě v dobách Oceánu pořvávali skinheadi. Prostě kráčím po vlastní cestě a hledám odpovědi na své základní otázky.

LN: Po zániku Shalomu jste ovšem prohlásil, že filosofie a pop jsou nespojitelné světy...
Asi tím myslíte, že jsem o určitých věcech přestal mluvit veřejně. Myslím, že Shalom byl ještě stále hodně otevřený a tam možná vznikl celý problém. Zjistil jsem, že už nemám chuť odkrývat svůj soukromý život a mluvit o tak intimních věcech, jako je moje přesvědčení. Je jedno, jestli jde o politické názory nebo náboženství. Zažil jsem dost nesnášenlivosti, uzavřel jsem se do svého světa a komunity.

LN: Ale strom se stejně pozná po ovoci, dá se odhadnout, odkud v hudbě čerpáte, nebo ne?
V písničkách je možná všechno víc zašifrované, takže to třeba vypadá, že jde o milostnou píseň, ale stejně jako biblická Šalamounova píseň má ještě další roviny přesahu mimo náš svět. Z duchovní oblasti může člověk čerpat, ale může ho i neurotizovat - pokud věříte a držíte se morálního kodexu, který jde proti vaší přirozenosti. Je pravda, že náš hnací motor se stejně promítá do každodenního života i vztahů, do chování k blízkým lidem i k lidem v okolí.

LN: Litujete otevřenosti, část českého popu ovšem žije s bulvárními periodiky ve výhodné symbióze - jak jste vlastně reagoval na loňské zprávy obrázkových deníků, že berete drogy?
Jsem zastánce názoru, že s médii nemá smysl začít bojovat, něco řešit a analyzovat. Jakmile o vás někdo napíše, že jste zloděj, už to nikdy nevyvrátíte, ať řeknete cokoliv. Na druhou stranu, pokud se o vás píše, tak je alespoň jasné, že jste nezemřel. Jsou takoví, co sami volají a krmí titulní stránky, ale to mi připadá směšné. Někdo si platí výstřižkovou službu, já to raději ani nesleduju.

Celý rozhovor s Petrem Mukem z prosince 2005 čtěte ZDE

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.