Lidovky.cz

Loučení se Smoljakem: divadlem zněl jeho hlas, na pohřeb přišel i Havel

Lidé

  8:00aktualizováno  15:05
PRAHA - Žižkovské divadlo Járy Cimrmana dnes otevřelo brány všem, kteří se přišli rozloučit se zesnulým velikánem českého humoru, režisérem, scenáristou a hercem Ladislavem Smoljakem. Lidé od deseti hodin přinášeli květiny a zapalovali svíčky. Rozloučit se přišel i premiér Jan Fischer nebo herec Bolek Polívka.

Premiér Fischer položil na jeviště růže. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Foyer divadla se krátce po otevření divadelních vrat zaplnilo květinami. Lidé se zastavovali už v chodbičce, kde si se slzami v očích četli dopis na rozloučenou, který svému dlouholetému kamarádovi a kolegovi napsal Zdeněk Svěrák. Visela tu i kondolence od premiéra Fischera a pražského arcibiskupa Dominika Duky.

Zdeněk Svěrák napsal Ladislavu Smoljakovi dopis

V předsálí hlediště si pak příchozí prohlíželi fotografie Ladislava Smoljaka. Celým sálem zněly záznamy cimrmanovských her a autorovy oblíbené písně, většinou od Jiřího Suchého.

Těch, kteří chtěli napsat svůj vzkaz do kondolenční knihy, bylo mnoho. Fronta se kolem poledne táhla přes celou ulici. Divadlo proto dalo k dispozici další tři knihy.

Pohřeb v kruhu rodinném

Rozloučit se přišel i Havel

Samotný pohřeb Ladislava Smoljaka se uskutečnil dnes ráno v obřadní síni na pražských Olšanských hřbitovech. Pietní akt proběhl v úzkém rodinném kruhu. Rozloučit se přišli i Smoljakovi spolupracovníci, včetně jeho kolegy a dlouholetého kamaráda Zdeňka Svěráka. Na poslední cestě ho doprovodil také exprezident Václav Havel.

Ke zhruba čtyřiceti smutečním hostům promluvil Zdeněk Svěrák, ze záznamu zazněl i hlas Ladislava Smoljaka. Mezi přítomnými byli také režisér a šéf Divadla Na tahu Andrej Krob, ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová, kde Smoljak hostoval jako režisér i autor. Kytičku přinesl také filmař Jan Svěrák.

Obřad, který začal krátce před desátou, zahájily známé tóny sboru z Verdiho opery Nabucco. Pak se ozvala v živém podání melodie ze hry Cimrman v říši hudby nazvaná České ručičky, zlaté ručičky a nato dvě nahrávky písní Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra - Hluboká vráska a Nashledanou, která půlhodinový akt ukončila.

Zdroj: ČTK

"Ladislav Smoljak pro nás znamenal úžasnou zábavu. Chodili jsme na něj do divadla Solidarita i do Divadla Braník, tak jsme se s ním přišli rozloučit," řekla serveru Lidovky.cz Jindřiška Karásková z Prahy s květinami v ruce.

Zavzpomínat na Smoljaka přišli i jeho přátelé. "My jsme ty fanynky, které se tlačily u šaten ještě v Malostranské Besedě. Byli to naši dlouholetí přátelé. Jejich hry známe všechny nazpaměť," řekly Lidovkám.cz Marie Grofová a Žofie Ludvíková. "Láďa Smoljak byl sluníčko," shodly se.

Král intelektuálního humoru
V kondolenčních knihách lidé Ladislavu Smoljakovi děkovali hlavně za jeho přínos: "Váš humor nikdy neumře, pozdravujte v Českém nebi. Děkuji za krásnou zábavu" nebo například "Byl to prostě trhák. Děkuji za všechno."

Na svého oblíbeného autora zavzpomínal i student Michal z Prahy: "Ladislav Smoljak byl král českého intelektuálního humoru, který se zasloužil o obrodu českého jazyka," řekl.

Jeviště divadla bylo zasypáno květinami a věnci. Ty daroval například premiér Jan Fischer, pražský primátor Pavel Bém, Lidové noviny, Žižkovské divadlo, které na stužku nechalo napsat 'S úctou'. 'Žel končí tato komedie,' stálo na věnci od společnosti Supraphon' nebo '...a tentokrát se nezakecal. V úctě Malostranská Beseda'.

Uprostřed květinových darů stál Smoljakův portrét, pod který lidé celý den kladli další květy. Ti, kteří se přišli s umělcem rozloučit, si sedali do hlediště a tiše poslouchali jeho hlas, který se divadlem nesl. Dnes se výjimečně nikdo nesmál. Jen občas se na tváři někoho z publika objevil nepatrný úsměv. Kupříkladu, když sálem zněla ukázka z Cimrmanovské hry Vyšetřování ztráty třídní knihy, kde Smoljak coby učitel vyjmenovává složení své třídy: "Debil, blbeček, debil, blbeček...akorát támhle vzadu, to je snad jediná výjimka, tam sedí dva blbečci vedle sebe."

Publikum se se svým oblíbeným hercem, autorem a režisérem Smoljakem loučilo pouze symbolicky. Rakev v divadelních prostorách nebyla. Pohřeb na přání pozůstalých proběhl jen v úzkém kruhu rodiny na Olšanských hřbitovech.

Jeviště divadla plné květin.


Lidé mohli přicházet do divadla až do třetí hodiny odpoledne. Poté se divadelní vrata veřejnosti uzavřela, uvnitř zůstali jen pozvaní smuteční hosté.

Dále čtěte:

"Sejdou se tu tátovi kamarádi, aby na něj zavzpomínali. Mohou mu adresovat pár slov...spíš jde o to, aby lidé, kteří měli tátu rádi, dostali příležitost se sejít na jednom místě a vzpomínat," řekl serveru Lidovky.cz nejstarší Smoljakův syn, scénárista David Smoljak.

Od 19 hodin tu pak Cimrmani odehrají plánované představení Švestka, které je jako vždy vyprodané.

Fotogalerie z posledního představení

Představení Divadla Járy Cimrmana v České Lípě, 7.6.2010, Hospoda Na mýtince

Soubor vystupoval už den po smrti jednoho ze svých zakladatelů. V Jiráskově divadle v České Lípě odehráli Cimrmani představení Hospoda Na mýtince. Sál byl nabitý, pár lidí doneslo květiny a položilo je na okraj jeviště....neproběhla žádná minuta ticha, ani jiný pietní akt, ale potlesk byl silný. Patřil jistě i Ladislavu Smoljakovi.

Vášně Ladislava Smoljaka, soukromé fotky a vzpomínky syna čtěte v magazínu Pátek

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.