Lidovky.cz

Litevci poslali do USA bronzovou bustu Franka Zappy

Lidé

  11:49
BALTIMORE/PRAHA - Sedmnácté výročí smrti legendárního hudebníka si v jeho rodném městě Baltimoru připomněli ve velkolepém stylu. Neděli vyhlásili „Dnem Franka Zappy“ a slavnostně odhalili zpěvákovu bustu, jež dorazila až z Litvy.

Busta Franka Zappy foto: ČTK

"Duch Franka Zappy v Baltimoru ožil a cítí se dobře," prohlásila Stephanie RawlingsBlakeová, starostka východoamerického velkoměsta, jež se během víkendu ponořilo do vzpomínkových oslav k poctě tamního rodáka. "Už bylo na čase, aby se mu dostalo uznání, jaké si zaslouží," doplnil ji padesátiletý nadšenec Greg Stinson, který se dění účastnil v doprovodu svého šestnáctiletého syna Matthewa, rovněž fanouška Zappovy tvorby.

Frank Zappa

Americký rockový, jazzový i klasický hudební skladatel, kytarista a zpěvák, filmař. Narozen 1940 v Baltimoru, zemřel na rakovinu prostaty roku 1993. Působil v kapelách Blackouts, Captain Beefheart, Giants a Mothers of Invention. Byl dvakrát ženatý, měl čtyři děti.

Podle zvláštního zpravodaje listu The Los Angeles Times nebraly oslavy v Baltimoru konce. Jejich hlavním programem byl koncert Zappova syna Dweezila a jeho příznačně nazvané kapely Zappa plays Zappa ("Zappa hraje Zappu") a dále rozsáhlá výstava v tamní městské knihovně s titulem Zappův Baltimore: Rebelové a kacíři v zemi svobodných a v domově statečných. "Nebudete tomu věřit, ale Baltimorští vyhlásili neděli Dnem Franka Zappy a dočasně propůjčili zpěvákovo jméno i jedné z hlavních ulic," psal zpravodaj Richard Simon s tím, že se domníval, že kult Zappovy osobnosti a uměleckého odkazu žije jen v Kalifornii, kde hudebník strávil většinu života a kde také nakonec zemřel.

Těžko soudit, zda Baltimorským chybí slavný rodák, k jehož památce by se vztahovali, podle všeho se však po sedmnácti letech, jež uplynuly od Zappovy smrti, rozhodli založit jeho poctě tradici. Frank Zappa

Vrcholem oslav se stalo odhalení bronzové busty ztvárňující Zappu s jeho typickým výrazným knírem. Zpěvákovu rodnému městu ji darovali litevští fanoušci, jejichž hlavní město Vilnius se již od roku 1995 pyšní zrovna takovou.

Bojoval za svobodu slova
Náklonnost Litevců k Zappově osobnosti je pro mnohé nevysvětlitelným fenoménem, už proto, že proslulý muzikant tuto pobaltskou republiku nikdy ani nenavštívil. Od nepaměti byl však jejími obyvateli obdivován nejen pro hudební tvorbu, ale také pro aktivní hájení svobody slova. Skupina skalních litevských příznivců dokonce kvůli oslavám přiletěla do Baltimoru. Shodou okolností se konaly pětadvacet let poté, co Zappa vystoupil v americkém Senátu a brojil proti cenzuře textů rockových skladeb.

Ve městě byla také vdova po Franku Zappovi, jeho druhá manželka Gail, kterou kromě vystupujícího syna Dweezila doprovázely ještě další dvě z celkem čtyř dětí – Ahmet a Diva. Na dotaz novinářů, co by byl její manžel býval řekl, kdyby se byl dozvěděl, že má svou vlastní sochu, Gail Zappová odpověděla: "Řekl by, že je to pošetilé."

Frank Zappa, který bývá nazýván "obrazoborcem" klasického způsobu hraní v mnoha hudebních stylech od rocku přes jazz až po klasiku, zemřel ve dvaapadesáti letech na rakovinu prostaty. Baltimore opustil ve věku deseti let a většinu života strávil poblíž Los Angeles. Busta Franka Zappy

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.