Lidovky.cz

Rozloučení s Jiřím Dienstbierem. 'Byl jsi symbol nového Československa'

Lidé

  11:10aktualizováno  13:25
PRAHA - V Senátu se od pátečního rána veřejnost loučila s Jiřím Dienstbierem, jedné z osobností sametové revoluce. Disident, novinář, senátor a první polistopadový ministr zahraničí zemřel v sobotu ve věku 73 let. Smutečního rozloučení se v poledne účastnili spolu s jeho rodinou a přáteli také nejvyšší představitelé českého státu a zástupci sousedních zemí.

Jiří Dienstbier foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Skláním se před ním s respektem a vděčností. Svou laskavostí a upřímností si získal každého," vzpomínal při poledním pietním aktu v Senátu někdejší německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher. Připustil také, že nikdy neočekával, po tom co se s Dienstbierem setkal v roce 1968, že se znovu setkají v roce 1989 u střihání ostnatých drátů, které oddělovaly Československo a západní Německo.


"Vidím to, jako velkou historickou spravedlnost, která tě vrátila na čelní místo v naší politice," vzpomínal na zesnulého politika místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). Kolega a blízký přítel Dienstbiera připomněl odvahu a velkorysou pohostinnost senátora a vzpomínal na konec 70. let, kdy oba společně podepsali Chartu 77.

Poslední rozloučení se senátorem Jiřím Dienstbierem.

Připomenul také, že mu komunistická policie poté, co byl propuštěn z vězení, nabídla emigraci. "Řekl jsi tehdy pánům s fízlovskými rohy pod klobouky, ať si tu vstupenku do svobody, ale do cizí svobody, strčí zase do aktovky," uvedl Pithart. Dienstbier podle něj vždy dával přednost odpovědnosti, práci a podstupování rizika a důsledně trval na dodržování lidských práv.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na zesnulého senátora vzpomínal s hlubokým dojetím jako na "symbol svobodného Československa, symbol boje a disentu".


Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vyzdvihl velkou pracovitost Dienstbiera. Ještě počátkem ledna totiž senátor vedl zahraniční výbor, kterému předsedal, ačkoliv byl v té době už velmi nemocný. "Byla skutečně čest pracovat s ním v Senátu, příkladem byl nám všem jak z hlediska odbornosti, tak z hlediska charakteru," připomněl Štěch.

Mezi řečníky se při smutečním aktu ve Valdštejnském paláci vystřídali i další zahraniční hosté. "Být demokratem, znamená nemít strach. Tohoto kréda se Jiří Dienstbier nevzdal ani v nejtěžších časech," zdůraznil slovenský vicepremiér Rudolf Chmel.

Čtěte také:


Dopoledne se mohla přijít Dienstbierově památce poklonit i veřejnost do Valdštejnského paláce, kde byla vystavená rakev s jeho ostatky. Občané tam také mohli podepsat kondolenční listiny. "My jsme ho znali ještě z dob disentu. Osobně jsme ho znali od roku 1977. Jeho činnost jsme sledovali i po revoluci. Byl to čestný člověk a byla s ním sranda," vzpomínali pro server Lidovky.cz Táňa a Jindra Dohnalovi z Prahy, kteří dopoledne přišli uctít památku zesnulého politika. 

Vlastní pietní akt začal v poledne. Zahájila ho státní hymna, po níž vystoupili Dienstbierovi současní i bývalí kolegové a jeho přátelé.

Program pietního aktu

12:00 Zahájení smutečního rozloučení

Státní hymna
Vystoupení řečníků:
Milan Štěch
Karel Schwarzenberg
Petr Pithart
hudební vystoupení cello M. Fukačová a klavír p. Klánský
Rudolf Chmel
Hans- Dietrich Genscher
Adam Michnik
Mons. Dominik Duka
hudební vystoupení cello M. Fukačová a klavír p. Klánský Tomáš Prášek

Rozloučení Jiřího Dienstbiera ze zvukového záznamu rozhovoru s Václavem Moravcem z listopadu 2010


Minuta ticha zakončená čestnými salvami


Vojenská stráž odnáší rakev s ostatky


Ukončení smutečního rozloučení

Kromě slovenského vicepremiéra a německého exministra zahraničí na Dienstbiera vzpomínal i šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza a přítel Dienstbiera z dob disentu Adam Michnik.

Projevy zakončili arcibiskup Dominik Duka a někdejší Dienstbierův asistent a přítel Tomáš Prášek.

Poté v sále zazněl Dienstbierův hlas prostřednictvím zvukového záznamu jeho rozhovoru s Václavem Moravcem z loňského listopadu. Přítomní na závěr drželi minutu ticha, kterou zakončily čestné salvy.

Přišlo přes tři sta hostů
Mezi pozvanými byli také prezident Václav Klaus a jeho předchůdce Václav Havel, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, premiér Petr Nečas, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nebo apoštolský nuncius Diego Causero, doyen diplomatického sboru.

Ze zahraničních hostů ohlásili svou účast slovenský ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda, náměstkyně ministra zahraničních věcí Německa Cornelia Pieperová nebo poradce polského prezidenta a někdejší předák Solidarity Jan Lityäski. Z Rakouska přijela bývalá ministryně zahraničí Ursula Plassniková.

Dále čtěte:

Dienstbier byl jedním z prvních signatářů Charty 77, počátkem 90. let se stal jedním ze symbolů stržením železné opony mezi Východem a Západem. Jako člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných byl vězněn komunistickým režimem, který ho perzekvoval i na svobodě. Jako jeden z mála Čechů se prosadil v mezinárodní politice, tři roky působil jako zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.