Lidovky.cz

Zemřel bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer

Lidé

  9:36
BRNO - Ve věku 68 let zemřel v Brně někdejší ministr zdravotnictví Bohumil Fišer (ČSSD). Ministrem byl v letech 2000 až 2002 v kabinetu premiéra Miloše Zemana (ČSSD).

Bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. foto: ČTK

Informaci přinesl server Novinky.cz.

Fišer byl uznávaným odborníkem v oblasti výzkumu srdce a krevního oběhu, zabýval se především prevencí náhlé srdeční smrti a problematikou hypertenze. V tomto oboru dosáhl mezinárodního uznání, publikoval více než 300 odborných prací, opakovaně přednášel na pozvání v zemích západní Evropy a USA.

Byl členem ČSSD, vedle funkce ministra se politicky angažoval rovněž v městském výkonném výboru sociální demokracie a působil také jako brněnský zastupitel. Po svém odchodu z politiky se stal přednostou Fyziologického ústavu lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Fišer byl ministrem přes dva roky, věnoval se ale hlavně vědě

Datum a místo narození: 22. října 1943, Brno
Vzdělání: absolvent všeobecného lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně (1966), docent (1989), profesor (1995)
Odborná kariéra: po škole krátce pracoval na chirurgii, téměř celý profesní život se ale věnoval výzkumu srdce a krevního oběhu ve Fyziologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, v letech 1995-2000 a poté po roce 2002 ústav vedl Působení v politice: v letech 1966-1971 byl členem KSČ, v roce 1993 vstoupil do ČSSD; byl zakládajícím členem jihomoravské zdravotní komise strany, působil také ve zdravotní komisi ČSSD; od února 2000 do července 2002 byl ministrem zdravotnictví; v roce 2004 neúspěšně kandidoval do Evropského parlamentu Rodina: byl ženatý, měl jednu dceru Ostatní: - Byl uznávaným odborníkem na problematiku srdce a krevního oběhu, autor či spoluautor několika stovek odborných článků, přednášel také v zahraničí.

V minulosti byl Fišer některými představiteli lékařů označován za nejlepšího polistopadového ministra zdravotnictví, hovořil tak o něm třeba někdejší šéf lékařské komory, exministr zdravotnictví a dnešní středočeský hejtman David Rath.

Už krátce po příchodu na ministerstvo slíbil Fišer zvýšení platů v resortu, odbory si splnění slibu byly odhodlány vynutit i stávkou. Za Fišerova působení se tarifní platy v nemocnicích nakonec zvýšily třikrát (v říjnu 2000 o deset procent, v lednu 2001 o 16 procent a v březnu 2002 o 18 procent). Zvyšováním platů se však dostala řada zdravotnických zařízení do ekonomických potíží.

Fišer jako ministr odmítal zvyšování spoluúčasti pacientů na úhradě zdravotní péče a český systém zdravotnictví označil za jeden z nejlepších na světě.

Jako ministr zasáhl Fišer také do dosud neuzavřeného sporu s firmou Diag Human. Jeho náměstek Michal Pohanka (pozdější poslanec za ČSSD, který v lednu 2007 podpořil v hlasování o důvěře druhou Topolánkovu vládu) v srpnu 2000 napsal dopis s nabídkou smíru, který později rozhodci označili za přiznání viny a v roce 2002 nařídili státu, aby firmě vyplatil téměř 327 milionů korun. V roce 2001 navíc vláda rozhodla stáhnout žaloby snažící se zvrátit nepříznivý průběh sporu a zkusit se dohodnout na smíru a zavázala se k mlčenlivosti. "Spor se zdál být prohraný a právníci nedokázali nic jiného než ho prodlužovat. Tím rostly úroky. Jediná snaha byla, aby stát platil méně," řekl k tomu v roce 2004 Fišer.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.