Lidovky.cz

Hledač příběhů z letištní haly Heathrow

Lidé

  7:00
Během jednoho týdne projde letištěm Heathrow milion a půl cestujících. Majitelé letiště pozvali britského spisovatele Tonyho Parsonse, aby pro ně vytvořil knihu příběhů a ukázal, že i na letišti se odehrávají zajímavé životní situace.

Letiště je místo plné příběhů, říká spisovatel Tony Parsons, jenž prožil týden na letišti. Nyní píše o lidech, které tam potkal. foto: KEN LENNOX / HEATHROW

Romantický film Terminál vypráví příběh imigranta v podání Toma Hankse, který nedobrovolně stráví týdny v letištním prostoru. A právě tam potká ženu svých snů, kterou si zahrála Catherine Zeta-Jonesová.

Podobných příběhů, i když možná nikoliv tak romantických, se na letišti odehrávají desítky, možná stovky každý den. "Jen" je zachytit. Firma vlastnící největší britské letiště Heathrow se rozhodla, že by ráda přiblížila alespoň několik životních osudů z tisíců spěchajících pasažérů. V roce 2009 vedení BAA poprvé přizvalo ke spolupráci publicistu a filozofa Alaina de Bottona. Na letišti strávil týden a z postřehů, které se mu za tuto relativně krátkou dobou podařilo získat, vznikla kniha s názvem Týden na Heathrow. Deset tisíc výtisků nakladatel věnoval BAA, a ta je rozdala cestujícím na letišti.

"Od začátku jsme věděli, že chceme vymyslet něco originálního pro naše klienty. Prostor našeho letiště je ohromující, ale řada lidí si myslí, že to je příliš anonymní prostředí. Napadlo nás oslovit spisovatele, aby trochu oživili ten prostor. Žádný konkurz jsme nedělali. Napadlo nás, že oslovíme Tonyho Parsonse. Umí si s lidmi nejen povídat, ale hlavně jim dokáže naslouchat a má cit pro příběhy," sdělila LN Tulna Shahová z tiskového oddělení firmy BAA.

Na počátku srpna Parsons strávil sedm dnů na Heathrow a nyní již připravuje texty pro svou novou knihu Odlety – Sedm příběhů z Heathrow, která vyjde letos v říjnu. Část nákladu bude opět věnována cestujícím. Sedmapadesátiletý spisovatel měl neomezený přístup po celé letištní budově včetně navigační věže. Nejvíc času ale strávil u terminálu odletů, kde zastavoval kolemjdoucí a vyptával se jich na historky ze života. Někteří ho míjeli, zřejmě byli v myšlenkách už kdesi v oblacích.

"Začínal jsem v 80. letech jako hudební publicista. Psal jsem reportáže z koncertů po celé Evropě. Každá cesta letadlem pro mě byla malým dobrodružstvím. Chtěl bych, aby si lidé vzpomněli, že donedávna bylo cestování něco výjimečného. Řada lidí ho totiž bere až moc samozřejmě, a to je myslím škoda. Navíc se postoj k létání změnil po leteckém útoku v září 2001. Lidé už si cestování neužívají tak jako dřív," vysvětluje Parsons v rozhovoru pro britský deník The Guardian. Spisovatel se proslavil především jako autor bestselleru Man and Boy, který vyšel v roce 1999 a byl v Británii oceněn jako nejlepší kniha roku 2001.

Autor v ní líčí život muže, kterého opustila manželka a musí se postarat o svého syna. Každodenní starosti bezradného otce zaujaly čtenáře po celém světě. Kniha byla přeložena do 39 jazyků, česky vyšla pod názvem Muž a chlapec.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.