Lidovky.cz

Zemřel legendární komentátor Andy Rooney

Lidé

  14:46
WASHINGTON - Ve věku 92 let zemřel populární americký televizní komentátor Andy Rooney, čtyřnásobný držitel cen Emmy. Informovala o tom stanice CBS, kde Rooney 33 let pracoval a stal se symbolem pořadu 60 minut.

Andy Rooney

Komentátor zemřel měsíc poté, co v říjnu ukončil svoje účinkování v pořadu. O několik týdnů později ho zastihly komplikace po menší operaci a musel být hospitalizován. Rooney byl pevnou součástí nedělního večerního vysílání, když zakončoval program 60 minut se svým krátkým vystoupením Několik minut s Andy Rooneym.

Sedíc ve své kanceláři u psacího stolu, který si sám vyrobil, vystoupil se svými příspěvky více než 1000krát. Věnoval se nejrůznějším tématům s různou důležitostí.

Několik minut s Andy Roonem

V souvislosti s jeho osobou se často objevovala přídavná jména jako mrzutý, podivínský a podrážděný, když se věnoval tématům jako byly snídaňové cereálie nebo salátové dresingy s tím, že nebyly tyto věci tak dobré, jako tomu bylo dřív. Rooney však také analyzoval chování prezidentů, kritizoval válku v Iráku a Severní Koreu vnímal jako jadernou hrozbu. Za své komentáře byl vyznamenán třemi cenami Emmy.

O legendárním komentátorovi:

Andy Rooney se narodil 14. ledna 1919 v Albany ve státě New York, vystudoval univerzitu Colgate a v roce 1941 vstoupil do armády.

Později se stal korespondentem novin Stars and Stripes a získal bronzovou hvězdu za svoji práci při invazi v Normandii.

V roce 2003 obdržel cenu za celoživotní dílo Ernie Pyle Lifetime Achievement Award. Rooney napsal také několik knih jako například My War, Pieces of My Mind, a Sincerely, Andy Rooney.

Se ženou Marguerite, která zemřela v roce 2004, měl syna a tři dcery.

Dřívější televizní scénárista a producent začal pracovat v televizi CBS v roce 1949 jako autor populárního pořadu Arthur Godfrey's Talent Scouts a později The Garry Moore Show. Svoji první cenu Emmy získal za scénář k dokumentu Black History: Lost, Stolen or Strayed.

V roce 1990 byl na tři měsíce propuštěn poté, co ho citoval reportér z Los Angeles, když prohlásil, že černoši zředili svoje geny, protože ti méně inteligentní lidé jsou ti s nejvíce dětmi. Nakonec bylo propuštění redukováno jen na jeden měsíc, když CBS obdržela tisíce dopisů a telefonátu od diváků.

Rooney popřel jakékoli rasistické názory a po svém návratu se v přímém přenosu zeptal diváků: "Mám nějaké názory, které by mohly lidi iritovat? To máte samozřejmě pravdu, že je mám. Proto tu jsem," vysvětlil.

Další vlnu kritiky si vyžádal jeho komentář v roce 2007, když prohlásil, že mnoho lidí vstoupilo do americké armády, protože mělo osobní problémy a armáda je schopná přijmout vojáky ze všech tříd společnosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.