Lidovky.cz

Havel převzal cenu Nadace Jána Langoše

Lidé

  19:04
PRAHA - Slovenskou cenu Nadace Jána Langoše převzal v Praze někdejší československý a český prezident Václav Havel. Stejné ocenění převzala v centru moderního umění DOX za svého nemocného otce i dcera slovenského spisovatele Ivana Kadlečíka.

Václav Havel převzal cenu Nadace Jána Langoše. foto: ČTK

Slavnostnímu předání byla přítomna i slovenská premiérka Iveta Radičová, která oba oceněné označila za "dva lidi plné člověčiny" a za mluvčí pravdy, která je často nepříjemná.

Pětasedmdesátiletý Havel, který cenu převzal z rukou předsedkyně správní rady nadace Gaby Langošové, na svého přítele zavzpomínal s tím, že z něj vyzařoval zvláštní vnitřní klid. "Přál bych si, aby z našich ministrů vnitra čišel klid, a nikoliv pocit ohrožení," poznamenal exprezident.

ČTĚTE TAKÉ:

Významný dramatik a spisovatel Havel působil v době komunistické totality nejprve u divadla. Invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a následné období normalizace pro něj ale znamenaly vyřazení z oficiální kulturní sféry.

Cena Jána Langoše:

Cena Jána Langoše, pojmenovaná po někdejším federálním ministru vnitra, slovenském politikovi a předsedovi správní rady tamního Ústavu paměti národa, bývá každoročně udělována na národní a mezinárodní úrovni.

V národní části jsou oceňováni Slováci, v druhé pak zahraniční osobnosti. Langoš zemřel v roce 2006 při automobilové nehodě nedaleko Košic.

V éře totality byl činný v disentu. Vládnoucímu režimu dělal starosti zvláště po roce 1977, kdy se významně podílel na vzniku opozičního hnutí Charta 77. Za své postoje byl několikrát stíhán a ve vězení strávil téměř pět let.

Jak dnes podotkl při předávání ceny Martin Bútora, rozhodla se správní rada Langošovy nadace udělit letos ocenění právě Havlovi kvůli jeho neutuchajícímu hledání mravního ukotvení lidského chování, jeho smyslu pro povahu lidských práv a jeho zájmu o věci veřejné.

Ocenění pro Ivana Kadlečíka

Slovenský prozaik, esejista a básník Kadlečík byl za komunismu kvůli svým politickým postojům propuštěn ze zaměstnání v Biografickém ústavu Matice slovenské. O své zážitky s ním se s publikem podělil spisovatel Ludvík Vaculík, do jehož samizdatové edice Kadlečík přispíval.

Kadlečík, který přítomné pozdravil a za ocenění poděkoval z videozáznamu, byl také vyloučen ze Svazu slovenských spisovatelů a po dobu trvání normalizace nesměl oficiálně publikovat. Místo toho pracoval v prodejně knih, v 80. letech byl varhaníkem v evangelickém kostele. Předání cen provázela hudba slovenského skladatele a instrumentaristy Mariána Vargy.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.