Lidovky.cz

Hudbou proti násilí. Chtěli ho zabít, ale zpívá dál

Lidé

  15:00
Zatímco somálští vojáci se snaží porazit islamisty v boji, 29letý Alí na to jde jiným způsobem - pokouší se něco změnit svým rapem.

Hudbou proti násilí. Skupina Waayaha Cusub (v překladu Nová éra) nahrává jednu ze svých písní v podzemním studiu v keňském Nairobi.

Alí se narodil v Somálsku, ale už jako malý uprchl s rodiči do sousední Keni. Přidali se v 90. letech minulého století ke stovkám tisíc Somálců unikajících před násilím, které vypuklo po sesazení tehdejšího prezidenta Siada Barreho. Mnoho se od té doby v jeho rodné zemi nezměnilo, alespoň pokud jde o bezpečnostní situaci, která je tam i nadále kritická. Část země totiž ovládají islamistické milice Šabáb, proti kterým somálská a nyní již i keňská vláda neustále bojují. Svůj boj vede i Alí, i když jiným způsobem - hudbou.

Mladý raper je jedním ze zakládajících členů jedenáctičlenné skupiny, která si říká Waayaha Cusub, což v překladu znamená Nová éra. Tvoří ji umělci ze Somálska, Keni, Etiopie a Ugandy a založena byla v roce 2004. Vydali už několik alb, do centra pozornosti se ale dostali zejména loni se svou písní No to al-Shabaab (Ne Šabábu). Většina jejich textů má jasné vyznění: jsou bojem proti islamistům, kteří ovládají Somálsko a nyní pronikají čím dál hlouběji i do Keni.

Zásah do nohy i do ruky
Jak napsal britský list The Guardian, na Alím je vidět, že ho jen tak nic nevyděsí. Jinak by totiž s muzikou už dávno skončil. Před třemi lety se dostali bojovníci Šabábu až do jeho domu na předměstí keňského Nairobi a postřelili ho. "Říkali: Jsi proti džihádu (svatá válka vedená muslimy proti nevěřícím, tedy nemuslimům - pozn. red). A vyzýváš mladé, aby se také džihádu vzdali," popsal tehdejší útok 29letý Alí. Jeden zásah dostal do pravé nohy, druhý do levé ruky, ale přežil. "Když mě střelili, věděl jsem, že když přestanu s hudbou, oni vyhrají, ale když budu pokračovat, vyhraju já," dodal. I proto neustále skládá a nahrává nové písně v podzemním studiu v Nairobi a doufá, že ho milice neobjeví. Ani zde už se totiž Somálci necítí příliš bezpečně, někteří členové skupiny se raději skrývají a nechodí příliš často ani do nahrávacího studia.

"Nairobi nebo Mogadišo, už to vyjde nastejno," uvedl Alí. Šabáb prý již delší dobu operuje právě i na nairobském předměstí Eastleigh, kde žije. Uvědomuje si, že je jeho "práce" riskantní, ale ze své pozice vidí jediný způsob, jak bojovat proti islamistům - zvyšováním informovanosti mladých lidí právě prostřednictvím písní. "Mnoho mladých podporuje špatnou ideologii, my jim musíme dát tu dobrou. Mluvit o životě, manželství, dětech," popsal pro britský deník raper.

Určitě by si rád někdy zahrál i v somálském Mogadišu. A zdá se, že hlavním problémem pro něj ani nejsou neustálé sebevražedné útoky, výbuchy bomb na ulicích či přestřelky. "Když budu mít dostatečnou podporu, do Mogadiša pojedu. Teď je pro nás ten správný čas. Musíme říct našim mladým lidem, že Šabáb není dobrý. Musíme jim říct, aby podpořili vládu," uzavřel.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.